Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan integráljuk x változó...

Hogyan integráljuk x változó szerint az sqrt (25-x^2) kifejezést?

Figyelt kérdés
[link]

2017. márc. 19. 21:18
 1/9 anonim ***** válasza:
59%

Először leírom, utána csatolok egy képet is, csak sajna ronda a kézírásom.


Először is, nevezzük el az integrált mondjuk I-nek, később szükség lesz rá.

Az sqrt(25-x^2) tagot is a továbbiakban "A"-nak nevezném, mert nincs kedvem sokszor leírni, de semmi más érdemi köze nincs a megoldáshoz.


Bővítsd saját magával, így kapsz egy törtet, aminek a számlálója (25-x^2), a nevezője A. Ezután a törtet kettébontod a számláló szerint, így kapsz két törtet:


25/A és (-x^2)/A


Az elsőből kiemeled az integrál elé a 25-öt, és a megfelelő képlet szerint megoldható az integrál, az eredmény 5*arcsin(x/5) lesz.


A másodikat parciálisan kell integrálni. Az egyik tag az x lesz, a másik a (-x)/A.

Ha elvégzed a parciális integrálást, ennek a végeredménye:

x*A - A

Amint gondolom észrevetted, visszajutottunk oda, hogy van egy A, amit kell integrálni. Ez jelen esetben jó, mert nem pont oda jutottunk vissza, hogy int(A)dx = int(A)dx = I(tudom, hogy ez rossz jelölés, de hirtelen nem tudok jobbat kitalálni, és nem tudom, mi az integrál standard jelölése ilyen gépelt szövegben).


Ha a fenti részeredményeket összeadod, és elvégzed az int(A)dx = I behelyettesítést, akkor ezt kapod:


I = 5*arcsin(x/5) + x*A - I

Ezután csak annyit kell tenned, hogy I-t átviszed a másik oldalra, elosztod kettővel, és odaírod a végére a C-t. Összességében ezt kéne kapd:


I = (5*arcsin(x/5) + x*sqrt(25-x^2))/2 + C


Itt van róla egy kép is, ha a parciális integrálást nem úgy jelöltem, ahogy te szoktad, azért elnézést, erdélyi vagyok, és pár helyen eltér a jelölésrendszerünk.


[link]


Megjegyzés: Az arcsin-os integrálást véletlenül eltoltam a képen, 25 van az 5 helyett, nagyon sajnálom, rosszul emlékeztem elsőre az integrálási szabályra, újrafotózni pedig lusta vagyok, innen a hiba.

2017. márc. 19. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
59%

És persze sikerült a parciális integrálás eredményét is rosszul felírnom a gépelt szövegben, vacsora után büntethető kéne legyen az analízis.


Ez a helyes eredmény:

x*A - int(A)dx

2017. márc. 19. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Ohh, azt hiszem, te leszel a megmentője az anál2 zh-mnak, köszi a segítséget!


Így ránézésre értem, aztán holnap gyakorolok még, kedden meg bemutatom élesben. :D

2017. márc. 19. 23:26
 4/9 anonim ***** válasza:
Az x/5=siny helyettesítés nem működik?
2017. márc. 20. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Parafagólem: #1 vagyok, kifejtenéd kérlek, mikor akarod ezt a helyettesítést elvégezni? Így kapásból nem tudom, mire gondolhatsz.


Kérdező: Örömmel bármikor, de kicsit jobban örülnék, ha az a ZH anal lenne, és nem anál :)

OFF: Melyik egyetemre jársz, és milyen karra/szakra, ha nem vagyok indiszkrét? Mindössze kíváncsiság, mert nálunk nincs külön analízis tárgy.

2017. márc. 20. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
ME mérnökinformatikus. Nekünk van Analízis I-II. + lesz Numerikus analízis is.
2017. márc. 20. 16:12
 7/9 A kérdező kommentje:

Egyébként a végeredményt nem írtad el a papíron, az jó. Mikor 2 tagra bontottad a törtet, a kiemelést máshogy volt célszerű megcsinálni. Aztán az arcsin-t szorozni kellett (5/1)=5-tel, mert lineáris kifejezésben szerepelt az x.


Valahogy így:

[link]


És a Wolfram Alpha szerint is jó így:

[link]

[link]



Még egyszer köszi a segítséget, csak a végére jutottam valahogy. :D

2017. márc. 20. 20:08
 8/9 tatyesz ***** válasza:

∫√(25-x²)dx=5∫√(1-(x/5)²)dx


helyettesítés:

x/5=sin(t)

x=5sin(t)

dx/dt=5cos(t)

dx=5cos(t)dt


5∫√(1-(x/5)²)dx=5∫√(1-sin²t)5cos(t)dt=25∫√(cos²t)·cos(t)dt=25∫cos²tdt


Innen már mennie kell.

2017. márc. 21. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Pont így gondoltam, ahogy tatyesz írta imént.
2017. márc. 21. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!