Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért ennyi az állandó értéke?

Miért ennyi az állandó értéke?

Figyelt kérdés

Van egy feladat, melyet sikeresen megoldottam, az eredményem is annyi lett, mint amennyinek kell hogy legyen.


Mi az egyensúlyi rendszerben a komponensek koncentrációja, ha 2,0-3,0 mol/dm3 A- és

B-ből kiindulva az A anyag 10 %-a alakul át az A + 2 B ⇌ C egyenlet szerinti egyensúlyi

reakcióban? Mi ezen körülmények között a Kc egyensúlyi állandó értéke?

A kc értéke 0,0164mol/dm3. A megoldás szerint 0,0164mol/dm3 a -2.on. Kérdésem az lenne, hogy az a minusz másodikon hogy jött ki? MIből lehet erre következtetni?

köszönöm



2017. márc. 25. 08:31
 1/5 anonim ***** válasza:
Én nem vágom a kémiát, szóval ne vedd biztosra, de szerintem a "2 B" sztöchiometriai együtthatója (2) miatt, ami az állandó számításnál a c0-t is négyzetre emeli a nevezőben. (1/c0^2 = c0^-2)
2017. márc. 25. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Húú, ezt nem is értem igazán :D

Kc=c/a*(2*b)

itt hogy lesz minusz másodikon?

2017. márc. 25. 10:20
 3/5 anonim ***** válasza:
c/a*(2*b) = (c*b^-2)/a
2017. márc. 25. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha az állandó dimenziójára (mértékegységére) vagy kiváncsi, azt is ugyanúgy kell számolni, mint az állandót. Az egyenlet mindkét oldalán ugyanannak kell lennie, ugyanazzal a mértékegységgel, ezért, mivel

K=[C]/([A]*[B]*[B]), és a jobb oldal mértékegysége ha összeszorzod a tagok mértékegységeit (mol/dm3)^-2 ezért a bal oldalé (K) is ugyanannyi.


Általánosan azt lehet mondani, hogy egy általános egyenletben, mint a*A+b*B+c*C... ⇌a'A'+b'*B'+c'*C'..., ahol a,b,c,... a kiindulási anyag sztöchiometriai együtthatója (a=1 és b=2 a fenti feladatban), A,B,C,... pedig a kiindulási anyagok, míg a',b',c',... a képződött termékek sztöchiometriai együtthatója, A',B',C',... pedig a képződött termékek, akkor a K állandó dimenziója mol/dm3 a képződött termékek sztöchiometriai együtthatójának összege és abból kivonva a kiindulási termékek sztöchiometriai együtthatóinak összegére emelve, vagyis mol/dm3 az a'+b'+c'+...-a-b-c -ediken


pl. 8 A + 3 B ⇌ 2 C + 5 D, akkor az állandó dimenziója (mol/dm3)^(2+5-(8+3)) = (mol/dm3)^-4

2017. márc. 25. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Na igy megertettem :-) koszonom
2017. márc. 26. 16:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!