Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Korlátlan energia esetén...

Korlátlan energia esetén mennyi idő felgyorsulni közel fénysebességre 1g gyorsulás mellett?

Figyelt kérdés

Ha nem veszem figyelembe a relativitás elméletet, akkor úgy 374,222 nap jön ki.


Mennyi lenne egy realisztikusabb eredmény a relativitás elméletet figyelembe véve? (külső és belső megfigyelő számára)



2017. ápr. 20. 21:43
1 2 3
 1/29 Wadmalac ***** válasza:
Ha létre lehetne hozni a stabil 1 G gyorsulást, akkor külső nézetből az általad kiszámolt idő stimmelne. A belső szemlélőnek ez persze rövidebb lenne. Feltéve, ha túlélné. Mert ami kívülről nézve folyamatos 1 G gyorsulás, az a belsőnek az idődilatáció miatt folyamatosan növekedő gyorsulás lenne.
2017. ápr. 21. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:

Ezért inkább azt kellene kiszámolni, ami az utazónak 1G.

Végül is ő gyorsul.

2017. ápr. 21. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 Mojjo ***** válasza:
55%
Természetesen az utazónak ugyanannyi, mint amit a klasszikus fizika mond. Külső megfigyelőnek meg attól függ, mit jelent a "közel fénysebesség".
2017. ápr. 21. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 Wadmalac ***** válasza:

Hát, ha meg a belső nézetet figyeljük, ahol az idődilatáció "lassít", józan logikám szerint (ha belső nézetből VALÓBAN tartható lenne az 1 G) a fénysebességhez közeledve annyira lassulna a belső idő, hogy a világegyetem végéig nem érné el a fénysebességet, hiszen külső szemlélő nézetéből a gyorsulása nullához konvergál. Belülről nézve meg mire a saját időszámításuk elérné azt az időt, ami a fénysebesség newtoni eléréséhez kell, addigra "odakint" elpusztulna a világegyetem.

Ez az én logikám, de lehet, hogy téves.

2017. ápr. 21. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 Mojjo ***** válasza:

@4: igen, téves, mert megfeledkeztél róla, hogy az idődilatáció szimmetrikusan jelentkezik: ők azt látnák, hogy a külső világ órái lassulnak. Ugyanakkor minden távolság elkezdene rövidülni, ahogy a fénysebességet egyre jobban közelítik.

De amúgy miért ne tudnák tartani az 1g gyorsulást, hogy azt így kiemelted?

2017. ápr. 21. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 dq ***** válasza:
58%

[link]


az első táblázatban a

T a te órád által mutatott idő,

t a Földön mért idő

d a Földön mért távolságod

v a Földön mért sebességed


Tehát 2 év alatt 0.97 c-re gyorsulsz fel, mi ezt 3.75 évnek érzékeljük, eközben megteszel a mi rendszerünkben 2.9 fényévet.


A megtett távolságod egyébként exponenciálisan nő, pár saját év alatt simán kimész az univerzumból.

(Adhatott volna még egy sort mondjuk 20 évvel, vagy, az univerzum átmérőjéhez tartozó N évvel :/)

2017. ápr. 21. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 Wadmalac ***** válasza:

"De amúgy miért ne tudnák tartani az 1g gyorsulást, hogy azt így kiemelted?"

Mert pár hónapja volt egy elég hasonló téma, ahol felvetettem, hogy tartható a belső nézet szerinti 1 G, erre letromfoltak, hogy lóxart. :D

2017. ápr. 21. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 dq ***** válasza:

#3: Természetesen az utazónak ugyanannyi, mint amit a klasszikus fizika mond. Külső megfigyelőnek meg attól függ, mit jelent a "közel fénysebesség".


Ezt rendbe kéne rakni.


Szerintem attól még, hogy a világ 0.99 c-vel halad el mellettem (Einstein szerint ez egyáltalán nem furcsa), érezhetem azt, hogy 1g gyorsulásom van, anélkül, hogy a mellettem levő világ átlépné a fénysebességet.


Tehát egy sebesség felett az én érzékelt gyorsulásom és a világ számszerű gyorsulása különválik. (lásd még: relativisztikus tömegnövekedés)

Ennek van értelme, vagy ellentmond Newtonnak?


Ezt fejezné ki az a=alfa/gamma^3 képlet, amit itt találok:

[link]

Ahol az 'a' a világ gyorsulása, 'alfa' pedig az én erőmérőm által mutatott gyorsulás.


Bár nem vagyok biztos hogy jól (vagy: bárhogy) értelmezem a fogalmakat, nem igazán ismerem őket.

2017. ápr. 21. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 dq ***** válasza:

Javítom magam:


#8: "Szerintem attól még, hogy a világ 0.99 c-vel halad el mellettem (Einstein szerint ez egyáltalán nem furcsa), érezhetem azt, hogy 1g gyorsulásom van, anélkül, hogy a mellettem levő világ átlépné a fénysebességet."


Ez szemléletileg hibás kép. Bár igaz, de az ellenkezőjét sugallja, mint amit szeretnék.

Nincs olyan, hogy a világ 0.99 c-vel halad el mellettem. Például a fény mindig +-1c-vel fog elhaladni.


Az pedig egy teljesen triviális dolog, hogy ha én 1g gyorsulást érzek, akkor nem nő ennyivel mindennek a sebessége, például a fényé biztos hogy nem.

Van valami összeadó képlet, a szerint kell nagy sebességeket összeadni, hiába rögzíted magadhoz a koordinátarendszert. (Specrel =/= Newtoni mech, saját rendszerben sem!)


Ez, azt hiszem rendbe teszi #3-at.

2017. ápr. 21. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 Mojjo ***** válasza:
78%

@7: de miért lóxart? Mi volt a kifogás?

@9: ahogy mondod :)

2017. ápr. 21. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!