Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért mozognak a vezetekben...

Miért mozognak a vezetekben az elektronok? (elég sürgős)

Figyelt kérdés
Hnap fizika érettségi ugyh erdemes volna tudom pontosan mitol mennek az elektronok egy drotban, ha annak vegeire feszultseg van kapcsolva. Vilagos hogy mondjuk egy galvanelemnel elektromotoros erőt nevezzük meg mint az elektronok mozgató forrasat, de hogy alakulhat ki olyan homogen elektromos tér egy vezetekben, h az elektronra hato "mozgato erő" (valszeg coulomb ero?) ne függjön a drót adott pontjanak festultseggorrastol való tavolsagatol.

2017. máj. 21. 12:46
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
44%
Kedves kérdező, ennek megértéséhez és elsajátításához okos emberek négy évet szántak, az itteni bármely érdekes válaszok ehhez nem elegendőek.
2017. máj. 21. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
10%

Az elektronok elektromos erőtérben gyorsulnak. A vezetékben azért nem gyorsulnak fel nagyon, mert annak ellenállása van.

A vezetékre rákapcsolt feszültség pedig elektromos erőteret okoz.

2017. máj. 21. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
Az előző válasz alapvető tévedés. De nem írok tanulmányt ennek elmagyarázására.
2017. máj. 21. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Last time I checked a tererosseg vezetokben 0, a drót felszínén jönne létre homogen tér? Az elektrontobblet amit egy galvanelem létrehoz hogy tud olyan teret okozni melynek indukciovonalai a vezető alakját (a kacskaringozo drotot) követik?
2017. máj. 21. 14:31
 5/17 anonim ***** válasza:

Nem én vagyok a te embered, de hátha segít:

[link]


Az elektromos tér változása ~fénysebességgel terjed, viszont maguk az elektronok lassan mozognak a vezetékben. Egy hullámszerű impulzusként képzeld el az elektromos jel terjedését.

Egy erőtér meg olyan, mintha vontatókötéllel irányba állítanánk azokat a részecskéket, amikre az hat. Itt nyilván a vezetékkel párhuzamosan kívánja mozgatni az elektronokat, mivel így ütköznek a legkisebb ellenállásba.


Nagy feszültségeknél például előfordulhat ívkisülés is, amikor úgy gondolja az áram, hogy egy olyan szigetelő, mint a levegő is kellően jó utat biztosít számára egy különböző feszültségű vezető felé.

Hasonlóan működik egy neoncső is, ahol nincsen fémes huzal a két elektróda közt, hanem elég hozzá a benne lévő, ionizált nemesgáz is.

2017. máj. 21. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

Egyébként fontos, hogy csak akkor folyik áram egy vezetékben, feszültségkülönbség(!) van. Ezt nevezik elektromos potenciálnak, és lényegében ez az, ami mozgatja az elektronokat.

Általában minden rendszer arra törekedik, hogy kiegyenlítse az energiaszinteket. Ezért van az, hogy az elektrontöbblet (feszültségkülönbség) miatt folyni kezd az áram a vezetékben.

2017. máj. 21. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
(Még annyit javítanék, hogy az a közel fénysebesség annyit takar, hogy mondjuk egy rézdróton 300e km/s helyett ~200e km/s-mal tud haladni a jel, bár ez most nem lényeg.)
2017. máj. 21. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
A potencialkulonbseget hívják feszultsegnek, nem fordítva:) De am köszönöm a válaszokat, okosabb lettem:D. Valszeg ha a konkrét erőre nem lehet egyszerűen rámutatni akkor ezt az erettsegin se eroltetik majd nagyon
2017. máj. 21. 14:59
 9/17 dq ***** válasza:

Azt hiszem hogy ha a vezetéknek adsz egy nagyon-nagyon pici, de azért nem 0 R ellenállást (hossz függvényében), akkor máris nagyon szépen definiálható minden fogalom. A feszültség függése a vezetékben, az E térerősség.


Az nem tudom hogy adódik-e így, hogy az elektronok valami konstans sebességre állnak be.

2017. máj. 21. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

A mozgató erő hullámszerűen terjed, mert az elem elmozdítja az első elektront, annak az elektromos tere tovább taszítja a köv. elektront és ez így megy tovább az egész vezetékben.

Mintha egy hosszú sor egymással érintkező üveggolyó közül az arrébb taszítanád, az egész golyósor azonnal mozdulna, valójában persze fénysebesség alatti sebességgel, terjed a sorban a mozgás.

2017. máj. 21. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!