Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges ~valahogy~ (ha...

Lehetséges ~valahogy~ (ha igen, akkor hogy) edzeni, óvni, élesíteni a hallást a magas frekvenciákra? (Vagy ez kapásból képtelenség)

Figyelt kérdés

Ugyanis kifejezetten szeretem zenehallgatáskor - elektronikus zenénél - a magas frekvenciákat. Van olyan hangulatom, amikor egyenesen IMÁDOM!

Néha ezzel hangszínszabályzóval (szoftveres) szoktam rásegíteni.


Ebben viszont az idő sajnos egy visszafordíthatatlan tényező. =(

23 éves múltam már, elvileg a fiatalkoromhoz képest már jelentősen lecsökkent a hallási spektrum, amit érzékelni tudok.

Ezt nagyjából érzékelem is : tizenévesként még nagyjából a 17.5, koncentrálva a 18 Khz-ig is elment a hallásom. Ezt az is igazolja, hogy gyerekkoromból megmaradt 2 zeném, aminél a felső spektrumot tudatosan használtam.

Most viszont már a 16 KHz-ig se hallom át igazán a dolgokat.


Sajnos zavaros gyerek-/fiatalkorom volt, amikor még tudtam volna zenével, zeneszerkesztéssel, hangszerkesztéssel foglalkozni, rengeteg gátló tényező volt, amik nem engedték, hátráltattak, v. eltüntették a munkáimat.


Most már kicsivel nagyobb szabadságom van, igaz, időm viszont nincs több, sőt, inkább kevesebb.


Viszont amit még lehet ILYEN TÉREN, a hallásomból szeretnék megőrizni, hogy tudjam azt élvezni az elektronikus zenékben (meg néha komolyzenében is), amit szeretek.


Tudnátok erre valami tippet adni?


(Mielőtt valaki figyelmeztetne : a hangos zenéktől, zajoktól, amennyire lehet óvom magam, bár erre nem mindig van lehetőség... szóval ezt természetesen tudom ;) )



2017. máj. 22. 08:16
 1/9 EagleHUN ***** válasza:
93%

A hallásunkat folyamatosan károsítják a háttérzajok (főleg városban), és a túl hangos zenehallgatás.


Nem fog visszatérni, megjavulni ami ott a csigában már tönkrement.


Óvni lehet. Pl nagyon csendes környezetbe költözöl!

És a zenét TV-t stb is nagyon kíméletesen halgatod!


Sajnos én már 36 éves koromra elvesztettem a hallásom 30%-át allergiás vagyok, allergiás időszakban a 40%-ot közelíti a halláscsökkenésem.

Ez azért már szokott problémákat okozni.

De hivatalosan csak 40% fölött számítanék halláscsökkentnek, akkor járna kedvezmény, onnantól ajánlják a hallókészüléket stb... :(

2017. máj. 22. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hát én ezt, legalábbis jobb fülre már cheszhetem, egyszer egy szabadtüdős 10 m-es merülésnél bereccsent a dobhártyám, azóta jobb fülemen a magas hangok erősen filterezve jönnek.


Hát igen, az emberi fül az élet alatt csak romlik.


Viszont többet hallunk ám, mint gondoljuk, csak a látás előnye elnyom sok hanginfót. Fizikálisan a vakok sem hallanak jobban, de a bejövő hanginfót sokkal jobban feldolgozzák.

2017. máj. 22. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
93%

Én is próbáltam óvni a hallásomat, pont a magas frekvenciákra (mert azokra is vagyok a legérzékenyebb), füldugóval koncertre járni, stb. Húszéves koromban még 19 KHz-ig hallottam, most 40 fele már épp csak 17-ig, úgyhogy sajnos ez romlik ígyis-úgyis. Legfeljebb lassítani lehet. Nekem segített, hogy nem kellett tudatosan odafigyelnem, mert a 12 KHz fölötti magas hangok/felharmonikusok fizikai fájdalmat okoznak, ha túl erősek.


"egyszer egy szabadtüdős 10 m-es merülésnél bereccsent a dobhártyám, azóta jobb fülemen a magas hangok erősen filterezve jönnek" - biztos, hogy ez nem inkább dobhártyasérülés, ami esetleg műtétileg javítható lenne/lett volna? Kivizsgáltattad?


"Viszont többet hallunk ám, mint gondoljuk, csak a látás előnye elnyom sok hanginfót. Fizikálisan a vakok sem hallanak jobban, de a bejövő hanginfót sokkal jobban feldolgozzák." - ez viszont igaz, a maximális zenehallgatás élményéhez vaksötét kell. A hatás pedig csak több perc után érezhető, nem áll át azonnal az agy.

2017. máj. 22. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

"Legfeljebb lassítani lehet."


TERMÉSZETESEN ez a szándékom... amennyire csak lehet, LASSÍTANI.


Meg se fordult a fejemben a "megállítás", mert racionalista vagyok. Nem várom a csodát.


Viszont a sötétben történő zenehallgatás meg 90%-ban kivitelezhetetlen.

Ugyanis "csak zenehallgatás" ~szeánszokra~ már sajnos tűl rövid az emberélet. Nem tehetem meg, hogy közben nem csinálok semmi produktívat sem, ahhoz pedig a látás is kell.


A nem tört volna ketté a hangmérnöki/zenészi karrierem (amúgy röhejesen piti dolgokon) akkor ezt talán megtehetném... De mérnök emberként a zenehallgatás csak mással párhuzamosan történhet. Max. elalvás előtt, az az 5 perc meg vajmi kevés.

2017. máj. 22. 13:02
 5/9 A kérdező kommentje:

Szegény Wadmalac! =(


Ezt eddig nem tudtam rólad...

2017. máj. 22. 13:03
 6/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

"biztos, hogy ez nem inkább dobhártyasérülés, ami esetleg műtétileg javítható lenne/lett volna? Kivizsgáltattad?"

Igen és igen.

Egy repedés volt, ami vastagabban hegesedett.

Ettől tompább az érzékelés.

Csak az igazán magas hangoknál zavar be, vacakabb telefonon jobb füllel nem ismerem fel hangról,kivel beszélek, meg esténként csak bal füllel hallom a denevérek "legmélyebb dörmögéseit".

Semmi nagy vész, nem vagyok mono-manó. :D

2017. máj. 22. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Crisopher ***** válasza:
100%

Igen, sajnos a hallás egy olyan dolog, ami romolhat, de javulni nem tud. E tekintetben rosszabb, mint a látás, hiszen azt lehet javítani, például lézeres szemműtéttel. A hallás az olyan, hogy ha nagyon rossz, akkor készülék kell. Tehát egy valamit lehet tanácsolni: óvni mindenáron. Például túl hangos zajokat kerülni, ha pedig hangos gépekkel dolgozol, akkor füldugó vagy fülvédő használatát sose szégyelld, sőt kifejezetten ajánlom.

Hadd meséljek el egy személyes történetet. Tudom, ez nem egy sztorizgatós oldal, de pont ehhez a témához illik. Pár éve beszereztünk egy állványos körfűrészt tüzifavágásra. Villanyos jószág, és adottságaiból adódóan iszonyatosan hangos. De úgy kell ezt elképzelni, hogy éles süvítő, már-már visító hangja van neki. Eleinte persze felelőtlenül kezdtem használni és nem adtam a zajvédelemre. Persze utána zúgott is a fülem, de ez a jelenség 1-2 óra alatt elmúlt. Tudom, buta voltam, teljesen felelőtlenül álltam a dologhoz. Így is használtam egy ideig a gépet, várva hogy majd a fülzúgás egy-két óra alatt elmúlik. Igen ám, de nem igen akart elmúlni sehogyse. Vártam vele egy napot, de nem javult. Két nappal az eset után még mindig nem volt jobb, és kezdtem félni. Elmentem fülészetre, ahol előadtam a dolgot. Beutaltak másnapra hallásvizsgálatra. Másnap már jobbnak éreztem a dolgot, de rendesen izgultam. A hallásvizsgálat végül azt hozta ki, hogy ép hallású vagyok. Ez iszonyatos megkönnyebbüléssel töltött el, nagyon boldog lettem erről. Valahol gondolatban már letettem a dologról, hogy én valaha normálisan fogok hallani. Az orvos akkor azt mondta nekem, hogy iszonyatosan nagy szerencsém volt. Ugyanakkor hozzátette azt is, hogy ez egyszeri alkalom volt, és másodszorra már nem leszek ilyen szerencsés. Mondta, hogy használjak füldugót, mert ha még egyszer ekkora hanghatásnak teszem ki a fülem hosszú időre, akkor maradandó halláskárosodást fogok szenvedni. Azóta mindig fűrészeléshez teszek be füldugót, de fűnyíráshoz is fülvédőt használok.

És hogy mi a tanulság személyes történetemből? Nos annyi, hogy a hallás olyan dolog, amire mindig minden körülmények között vigyázni kell. Én nem így gondoltam ezt sokáig, és majdnem meg is lett a bajom belőle. Sajnos ez egy olyan valami, ami javulni nem tud, romlani annál inkább...

2017. máj. 22. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 dq ***** válasza:

Hát én nem hallok 14khz fölé, ott is leginkább csak nyomást érzek, és nem hallok. (fölötte már nyomást sem; nem mintha lenne igazán eszközöm lejátszani)


((De nem is tudom, miért akarnék olyan magas hangokat hallani.))


Ahogy azt sem tudom, miért ne lehetne edzeni a füled. Lehet hogy fizikailag nem változik (miért ne tenné?), de az egyéb részeket nyugodtan edzheted.


Szvsz hallgass napi sok-sok magas hangot (és azokból is olyat ami változik), aztán 1 év múlva gyere vissza, hogy javult-e.


Drukkolunk :)

2017. máj. 22. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Wadmalac ***** válasza:

"Ahogy azt sem tudom, miért ne lehetne edzeni a füled. Lehet hogy fizikailag nem változik (miért ne tenné?), de az egyéb részeket nyugodtan edzheted."

Magának a bejövő hangadatnak a jobb felhasználását lehet tanulni és fejleszteni.

Mint a vakoknál említettem.

2017. máj. 23. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!