Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen teleszkóp alkalmas egy...

Milyen teleszkóp alkalmas egy laikus számára?

Figyelt kérdés
Kíváncsi lennék még arra is, hogy például egy 100x-os, 200x-os stb. nagyítású teleszkóppal meddig lehet ellátni?
2010. máj. 16. 22:37
 1/6 anonim ***** válasza:
2010. máj. 16. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

:) Hogy meddig lehet ellátni egy ilyen szerkezettel?


Szerinted meddig ? :) Szabad szemmel is látható pl az Androméda galaxis (M31). Távolsága kb. 2.5 millió fényév. Hát eddig, ezek szerint tuti ellát akármelyik távcső ;)


Téged inkább szerintem az érdekel, mire alkalmas egy 100x-200x nagyítású műszer ...


Alapvetően az érdeklődésed határozza meg milyen távcsövet érdemes használni, no meg a pénztárcád! A kezdőket leginkább a leglátványosabb néznivalók érdeklik, a Hold, a Bolygók, a Nap, nyílt halmazok, planetáris ködök, sorolhatnám napestig :) Természetesen a nagyítás nem elhanyagolható szempont, de kis távcsővel is el lehet érni nagy nagyítást. (megjegyzem a légkörön keresztüli észlelés felső határa adaptív optika nélkül valahol 600-700 szoros nagyítás körül maximált, bár kivételesen nyugodt légkörnél hallottam más sikeres észlelésről 1000-szeres nagyítás mellett is!) Használható nagyításra úgy szoktuk mondani, hogy a távcső cm-ben mért átmérője szorozva tízzel adja meg a legnagyobb hasznos nagyítást. Gyakorlatban ez azt jelenti hogy pl egy 10cm átmérőjű távcső 100 szoros nagyításig ad újabb részleteket. Ténylegesen ennek az értéknek 2-2,5 szereséig érdemes felmenni, mert a példánkban az adott 100-szoros nagyításnál túl kicsik és közeliek a részletek, és bár, ha a nagyítást növelem újabb részletek már nem jönnek elő, a vizualitást mégis fokozza.


Kétféle távcsőrendszer létezik, a tükrös, és a lencsés távcsövek. A tükrös rendszerek előnye az olcsósága, a színhibamentessége, és beszerezhetősége. A lencséseknek sokkal jobb a képük, de ezt csak "lényegesen drágábban" tudják. Persze ha anyagilag el vagy eresztve, lehet választani lencsés rendszereket is, de ott esetenként mélyen a pénztárcába kell nyúlni. Egy jobb apokromatikus rendszer ára pl a milliót is elérheti, de a 10 cm körüliek is 200-300 ezer Ft körül szerezhetőek be. Javaslom nézz körül a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján (www.mcse.hu), ott találsz távcsőárusokat, de akár amatőr csillagászokkal is felveheted a kapcsolatot, szerencsés esetben használtan, relatíve olcsón juthatsz jó minőségű műszerhez. Én azt javaslom, hogy pénztől függően egy 10-20 cm körüli Newton szerelésű távcsőben 2, 3 okulárral kiegészítve gondolkozz. Ezzel már vígan nézheted a bolygókat a Holdat a Napot, nyílthalmazokat, gömbhalmazokat, kettőscsillagokat, stb. Ha komolyabb munkára szeretnéd (változózás, fotózás) feltétlenül szükséged lesz óragépre, szerencsére ez a kiegészítővel a legtöbb távcső utólag is kiegészíthető. Egyébként, ha majd régebben űzöd már a csillagászkodást úgysem egyetlen műszered lesz, mert majdnem mindenre más és más az ideális műszer. Megemlítem még a Dobson szerelésű távcsöveket, ezek jobbára hatalmas méretű műszerek (20-60cm), ekvatoriális szerelés nélkül, cserébe hatalmas nagyítás érhető el, és rendkívül részletgazdag megfigyelésre alkalmasok például a bolygóknál, igaz fotózásra csak erősen korlátozottan alkalmasak (rövid expoziciós idő !). Ár teljesítmény viszonylatában talán ezek a távcsövek a legjobbak. A kezdőknek talán ezek nyújtják a legnagyobb észlelési élményt.


maci

2010. máj. 17. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
köszi, a második válaszadónak! annyira nem vagyok eleresztve, most kaptam ballagásra egy kis pénzt, tehát úgy 50-60ezerbe gondolkozom.azóta megnéztem a www.tavcso.hu oldalt amin találtam is ideálisat az elképzeléseimnek. de még azért nézelődök :D
2010. máj. 17. 14:32
 4/6 A kérdező kommentje:
azt olvastam még h a Newton-féle távcsövek hátránya hogy gyakran kell jusztírozni. Ahhoz, mindenképpen kell vennem egy jusztírlézert? Mert az még megdobja kb 10000 ft-tal az árat :S De mindenféleképpen Newton-t vennék,mert azt tudom megfizetni.
2010. máj. 17. 15:00
 5/6 anonim ***** válasza:

A kisebb Newton rendszerű távcsöveket, de még a nagyobbakat is (40-50 cm nyílásméretűeket) bőven elegendő "szemre" jusztírozni. Amit az amatőrök többsége használ, kis gyakorlattal nagyon jól be lehet állítgatni, mindenféle lézeres jusztírozó nélkül is. És nem igaz az sem, hogy gyakrabban kellene mint a többit. Igazából ez csak a távcső mechanikai kivitelétől (tükörfoglalat, segédtükörtartó, okulárkihuzat), minőségétől függ :)


maci

2010. máj. 17. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
kösz még1x
2010. máj. 17. 17:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!