Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Sósav használata?

Sósav használata?

Figyelt kérdés

Régóta akarok ilyet és meg is találtam. Olvastam hogy régi könyvek hamisításánál használtak olyan módszert, miszerint sósav párlatában a papírt régiessé tette.


Nos én nagyon szeretek írni, kalligráfiát is tanultam sokat és már régóta kerestem ilyen régies papírt. Nos ezek szerint így lehet előállítani otthon.


Tudja valaki hozzáértő, hogy egy ilyen művelet mennyire veszélyes? Esetleg hogy kell ezt elképzelni? Mérnök vagyok, csak nem ebben a szakirányban, tehát egy értelmes leírással meg tudom ezt csinálni. Persze azért utána is olvasok majd, nem fogok valami random embernek egyből elhinni akármit savval kapcsolatban :D De azért nagyon jó lenne valami :)


Köszönöm!



2017. máj. 28. 21:40
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A sósav nem annyira veszélyes, mint amilyen a "híre". Poláris molekula, ezért nem megy át a bőrödön. Nem lehet belőle olyan töménységet elérni, mint kénsavval, és nincs oxidáló tulajdonsága se. Szóval az egyik legkevésbé veszélyes a veszélyes anyagok közül.


Ha leöntöd a bőrödet, kb. fél perc után kezd el kellemetlen érzés lenni. Ha még pár percig rajta hagyod, akkor kivörösödik a bőröd meg ilyenek. De akkor már azért elég fájdalmas, szóval észre fogod venni. Szóval legyen a közelben rongy meg víz, ha leöntöd magadat, akkor szépen letörlöd, aztán lemosod. Ha seb van a kezeden, akkor használj gumikesztyűt mindenképp. Készíthetsz lúgos mosó oldatot is, ha gondolod, de szerintem nem igazán szükséges.


Ami kicsit rosszabb, ha a ruhádra megy. Átázik, és a bőrödhöz dörzsöli folyamatosan a sósavat. Ettől komolyan felhólyagozhat a bőröd, elég kellemetlen. Szóval laborköpeny, vagy több rétegű ruha javasolt. Ha leöntöd magad, akkor mosd át vízzel azt a részt, és ideális esetben cserélj ruhát. De dolgoztam már a nyári meleg miatt pólóban is sósavval, és még megvagyok.


Ha töményet használsz, akkor szellőztess, meg ne nagyon szagolgasd. Ideális esetben dolgozz kint. De sokkal hamarabb fogod érezni, mint hogy komoly bajod legyen tőle. Ha nagyon szagolgatod, akkor köhögsz meg marja az orrodat, de ne pánikolj. Nem tudsz észrevétlenül annyi sósavat belélegezni, hogy komoly kárt okozzon.


Ha a szemedbe megy, akkor bő vízzel mosd ki. A lúgos mosás itt nagyon rossz ötlet, mert a lúg sokkal veszélyesebb a szemedre, mint a sav. De azért a szem elég érzékeny, és a tömény sósav az elég extrém. Szóval a legjobb a védőszemüveg lenne, főleg ha amatőr vagy.


És végül, ne rakjál a sósavba hipót, kálium-permanganátot, H2O2-t, meg semmit, ami erős oxidálószer. Egyrészt nagyon nagy mértékben javítja a maró tulajdonságait, másrészt pedig Cl2 gázt fejleszthet belőle, ami sokkal veszélyesebb a HCl-nél.


A papír öregítéséhez nem tudok hozzászólni. Fogalmam sincs, milyen folyamat játszódik le. Ha sósav párlata, akkor gondolom jó gázzárót kell használni. Erre a PET palackok kiválóak, szóval ha én HCl gőztérrel akarnék otthon dolgozni, akkor kólás üveget használnék. De kevés az információ, és nem akarok hülyeséget mondani. Csak egy ötlet.

2017. máj. 28. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Ha rövid időre kell, hogy réginek tűnjön (mert hamisító vagy, és csak addig kell, hogy a vevő csilliárdokért megvegye, mint eredeti régiséget) akkor talán jó ötlet. De a mai papírokon nem biztos, hogy működik, mert ezek már famentesek. De ha tartósra akarod, akkor nem csinálnám. A cellulóznak a sósav nem tesz jót. Nem lesz tartós!

A régi, fából készült papírok a fában lévő lignin tartalom miatt barnultak be, a lignin bomlik bennük, és színezi el a papírt. (Nagy irodalma van, a google segít lignin ügyben.) A famentes papírok esetében ez már nem történik meg.

Én inkább valami antikolási technikát választanék és a google keresőbe azt írnám, hogy

[link]

2017. máj. 30. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Ez aztán tényleg részletes leírás a használatáról, nagyon szépen köszönöm 1-es :) Bocsánat hogy csak most írok, de nagyon el voltam látva teendőkkel.


Majd akkor keresek olyan papírt ami, ami nem famentes. Biztos találni olyat :)


Esetleg könyvet fogok írni, de legfőképpen a barátnőmnek szoktam írogatni, nagyon szereti. Én meg szeretek írni és akkor már megadnám a módját.


Az ilyen teába mártogatós meg égetős módszer nekem nem igazán jön be.

Ez a sósavas azért is tetszik mert ha már tényleg megtéveszti a nagy szakértőket is, akkor tényleg igazi hatása van. Azt is hozzá kell tenni hogy a hamisító mondta hogy így csinálta, ki tudja mennyi igaz belőle, de egy próbát talán megér.

2017. jún. 1. 10:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!