Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Másodrendű reakció reakciósebe...

Másodrendű reakció reakciósebessége. Mi okozhatja az eltérést?

Figyelt kérdés

Röviden leírva a felállást:


2A --> B

r = k*[A]^2

r = -d[A]/dt, tehát

-d[A]/dt = k*[A]^2

Ezt így tanultuk egyetemen, és az interneten is így van fent mindenhol.


DE! Definíció szerint az r = 1/v * dc/dt (ahol v a sztöchiometriai állandó, c pedig a koncentráció). Akkor viszont nem értem, hogy a fenti összefüggés miért nem -(1/2)*d[A]/dt = k*[A]^2 ?


Főleg, hogy később, amikor a többlépéses reakciókat vettük, akkor a következő szerepelt:

A --> 3B és 2B --> C, melyekre r1 = k1*[A] és r2 = k2*[B]^2. Ezután a d[B]/dt kifejezve 3*r1-2*r2 lett.

Tehát az utóbbi alapján, a d[B]/dt egyik fele (d[Bi]/dt) a második, egyébként másodrendű reakcióban -2*r2 lenne, ami átalakítva r2 = -(1/2)* d[Bi]/dt. Ez megegyezik azzal, amit a definíció mond (r = 1/v * dc/dt), az első egységben szereplő (r = -d[A]/dt)-vel viszont nem.


Remélem más is látja, mit nem értek, de megpróbálom összegezni:

Tehát a másodrendű reakció sebessége r = -d[A]/dt, de a 2B --> C reakcióban a d[B]/dt mégis -2*r2 volt. Még rövidebben: hová tűnik a -2, avagy a -(1/2)?


Persze lehet, hogy csak én vagyok totálisan analfabéta matematikából, de ez számomra ellentmondás.

Jövő héten vizsgázok fizikai kémiából, és most vettem észre ezt a dolgot, és emiatt most gondban vagyok.



2017. jún. 16. 20:55
 1/6 wrspeed80 ***** válasza:

Nem vagyok benne teljesen biztos, de szerintem ez így van..:

Ha odaírod a -2-t, akkor kapsz egy k és egy r értéket. Ha nem írod oda, attól még az r nem változik, csak a k h így megkapd ugyanazt az r értéket. Remélem ez segít:D

Hova jársz amúgy?

2017. jún. 17. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen biztos én sem vagyok a válaszomban, de szerintem a helyzet a következő:


Vegyük azt a két egyenletet, amit te is felírtál: r=-d[A]/dt, nevezzük ezt (1) számú egyenletnek, illetve a másik a definíció szerinti egyenlet: r=1/v * dc/dt, ezt fogom (2) számú egyenletnek hívni. A két egyenlet teljesen más irányból közelíti meg a reakciósebesség fogalmát. Ha megnézed az (1) egyenletet, abban mínusz előjel van, vagyis az "A" kiindulási anyag fogyási sebességével jellemezzük a rendszert, azaz hogy milyen gyorsan reagál el az A anyag a reakcióban. A (2) egyenletben nincs negatív előjel, vagyis ott a c koncentráció nem egy kiindulási anyagra utal, hanem a termék képződésének a sebességére. És az pedig világos, hogy az függ a sztöchiometriai állandótól, hiszen ha 1 kiindulási molekulából 1 termék keletkezik, akkor a koncentrációváltozás éppen kétszer gyorsabb, mintha 2 kiindulási molekulából lenne 1 termék. Az (1) egyenletnél ezt azért nem kell figyelembe venni, mert ott az A anyag fogyására írunk fel differenciálegyenletet, ami az ő időbeli fogyását hivatott leírni, az most minket nem érdekel hogy 2 molekulából keletkezik 1, hiszen a fogyási sebesség az így is-úgy is fogyási sebesség, ellentétben a keletkezési sebességgel, amit viszont a (2) egyenlet mond, na ott tényleg kell számolni a sztöchiometriával. Ezt úgy lehet könnyen belátni, ha megvizsgálunk két reakciót. Az egyik legyen A--->B, a másik 2A--->B. Ha elvégeznénk egy-egy ilyen kísérletet, azt látnánk hogy az A anyag ugyanakkora sebességgel fogy mindkét reakcióban, a különbség a B anyag keletkezési sebességében van. Vagyis, ha negatív előjelesen, azaz magyarul fogyásra nézve írunk fel egyenletet, akkor nincs sztöchiometriai együttható, viszont van mínusz előjel. Ha termékre írjuk fel mint a (2) egyenlet, akkor nincs mínusz, de számolni kell a sztöchiometriával.

2017. jún. 17. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 wrspeed80 ***** válasza:
Rate it kettes! :D
2017. jún. 17. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Kettes tökéletesen leírta, de ne aggódj, Póta papa nem fog ennyire belemenni. 5 éved egyik legkellemesebb vizsgája lesz.
2017. jún. 17. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget. Azt hiszem így már értem. :D


Az első kérdésére válaszolva: SZTE-re járok, Kémia BSc-re. Összességében egyébként jól megy, de ez a fizkém számomra rettentően elvont. És lesz belőle még egy félév... :(

2017. jún. 20. 21:05
 6/6 anonim ***** válasza:

Ja bocsi XD

Azt hittem Debrecen, mert nekünk egy éve szóról szóra ugyanez volt a tétel, hál istennek nem ezt húztam...

2017. júl. 4. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!