Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki el tudná ezt magyarázni...

Valaki el tudná ezt magyarázni nekem? (téridővel relativitás elmélettel kapcsolatban)

Figyelt kérdés

Egy dokumentumfilmről van szó:

https://www.youtube.com/watch?v=a2rauO4eYyk&list=WL&index=4&..

18:00-ig mindent értek. Viszont az nagyon zavaros amiről közvetlen utána szó van. Van a manus a földön meg tőle 10 millió fényévre az idegen. Mivel mindkettőre ugyan akkora gravitáció hat és egyik sem mozog közös a "most szeletük" mert ugyanolyan gyorsan telik számukra az idő. Viszont amikor az idegen elkezd mozogni az időbeli mozgásának egy része áttevődik térbeli mozgássá. Tehát mivel a térben gyorsabban mozog ezért az időben lassabban. Viszont ezután kisül az agyam mert nem értem hogy a vonal hogy alakul ki. Meg azt sem értem hogy miért számít a mozgás iránya? Ha távolodik akkor a Föld múltját ha közeledik pedig a jövőjét látja de miért? És a valóságban ez hogy nézne ki? Ha az idegennek lenne megfelelő technikája hozzá akkor ilyen távolról láthatná a mi jövőnket/múltunkat? Vagy bezavarna hogy a fény ami vissza verődik és hordozza rólunk az információt 10 fényévet utazik?



2017. júl. 21. 10:11
 1/5 anonim ***** válasza:
Erre en is kivancsi vagyok. Szivesen latnek egy magyarazatot.
2017. júl. 23. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Már rendesen bosszant a dolog. A mozgás irányával kapcsolatban semmilyen magyarázattal nem szolgál a film. Lehet írok majd facebook-on valamelyik csillagászattal foglalkozó csoportba.
2017. júl. 23. 10:39
 3/5 A kérdező kommentje:
Kezdem kapizsgálni. Megnéztem azóta vagy 50x a videót, rajzolgattam stb. Sorba rendezem az infókat, megpróbálom a kívülálló számára emészthető módon megfogalmazni aztán elküldöm neked vagy közzé teszem itt.
2017. júl. 23. 13:02
 4/5 anonim ***** válasza:
Brian Greene az egyidejűség relativitásáról beszél, amely a speciális relativitáselmélet alapfogalma és a két posztulátum közvetlen következménye. A dolog itt csak annyiban van drámaivá téve, hogy 10 milliárd fényévvel elszeparált térszerű tartományokról beszél, amelyekben történő eseményeknek és megfigyelőknek az egyidejűsége azonban az általános relativitáselmélet értelmében meglehetősen kétségesen értelmezhető. Érzékeltetésnek megfelel, de ebből az egészből inkább az a lényeg, hogy ha valami felé közeledsz, akkor az onnan érkező információknak elébe mész, tehát a te "most"-od más eseményekkel egyidejű, mint annak, aki egyhelyben áll vagy az ellenkező irányban halad. A dologban az a "trükk" illetve zavarba ejtő, hogy bár a múlt, jelen és jövő szerepe és fogalma a relativitáselmélet alapján merőben más, mint azt korábban hitték, azért mégsem arról van szó, hogy ha a feléd bicikliző űrlény saját, személyes "most"-ja a te ükunokád diplomaátvételével egyidejű, akkor a te ükunokád már azelőtt létezik, mielőtt megszületett volna. Nem. CSak ELVILEG az az időpillanat egyidejű az ő mostjával. És ez az ELVI egyidejűség azzal ekvivalens, hogy ha ő elég sokáig biciklizik még, akkor előbb-utóbb valóban megszületik az ükunokád, felnő, átveszi a diplomáját, és amikor ő ezt ott a távolban meglátja egy távcsőn keresztül, akkor a fény terjedéséből UTÓLAG VISSZA TUDJA SZÁMOLNI, hogy anno ez az időpillanat volt egyidejű az ükunokád diplomaátvételével.
2017. júl. 27. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Jól van ezt még majd párszor elolvasom csak most ki van sülve az agyam:'D
2017. júl. 27. 20:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!