Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Volt ahol azt olvastam, hogy...

Volt ahol azt olvastam, hogy a neandervölgyi emberek nem voltak olyan okosak, mint a homo sapiens akkor. Ez hogy lehet?

Figyelt kérdés
Ha jól tudom nem csak a testméretükhöz képest, hanem a miénkhez képest is nagyobb agyunk volt. Ha kisebb testük és nagyobb agyuk volt, akkor hogy lehettek kevésbé okosabbak nálunk? Azt hittem azok az élőlények a legokosabbak amiknek a testméretükhöz képest a legnagyobb agyuk van?!

2017. júl. 26. 17:42
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem, egyaltalan nem az agymeret maga a meghatarozo. Nagyon sokat befolyasol az agyban levo kozpontok nagysaga, osszehangoltsaga, az agy felulete, az idegsejtek szama, az idegsejtek kozotti kapcsolat, verellatottsag.


Pusztan a nagyobb agytol nem lesz senkisem okosabb, mint ahogy akkor sem lesz valaki butabb, ha az agya terfogatra kisebb. Nagyobb agy pl lehetove tehet adott kozpontok jobb fejlettseget.


!! - Csak pelda kovetkezik nem tudok rola, hogy ilyen kulonbsegek lettek volna - !!


A neandervolgyi embernek lehetett jol fejlett latokozpontja, ami 3x akkora mint a mienk. Ettol az asszociacios kepessege nem lesz jobb, de lehet hogy sokkal aprobb reszleteket, sokkal aprobb kulonbsegeket is kepes volt eszrevenni. De ez nem tesz okosabba senkit. Az "okossag" szamtalan agyterulet egyuttes munkajabol jon ki.

2017. júl. 26. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Azt tudtam, hogy maga az agyméret önmagában nem számít, hiszen akkor az ámbráscet lenne a legokosabb élőlény a Földön, de azt hittem, hogy az számít, hogy a testéhez képest mekkora, hiszen az ámbráscetnek hiába 7,8 kg az agya, ha összességében 41 tonna, mert sokkal kisebb százaléka a testének az agya, mint az embernek. De köszönöm, hogy elmagyaráztad.
2017. júl. 26. 18:04
 3/4 anonim ***** válasza:
A Homo neanderthalensisnek 1300-1800 cm³ volt az agytérfogata (ez Neander-völgyi típusú), a Homo sapiensnek pedig 1300 cm3 volt, tehát annyival nem volt nagy a különbség. És ahogy fejlődtek a primáták, annál bonyolultabbá vált az agyuk.
2017. júl. 26. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Wadmalac ***** válasza:

Az a helyzet, hogy nem tudjuk, mennyire voltak okosak.

A cro-magnoniak fejlettebb eszközöket hagytak maguk után, elterjedésükből láthatóan agilisabbak, hódítóbbak, valószínűleg agresszívabbak is voltak. Ebből gyanítható a jobb problémamegoldó, asszociációs képesség.

Ettől még nem tudjuk, hogy a neandervölgyiek ne tudtak volna nagyon bölcsen elfilozofálni a világról. :)

2017. júl. 27. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!