Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vajon lehet majd 50 éven...

Vajon lehet majd 50 éven belül dns-mintából kiskedvencet klónoztatni?

Figyelt kérdés
Mondjuk fognánk a kutyánk szőrét, és megfizethető áron (mai áron <1 millió JMF) egy anya kutya megszüli nekünk a rég elvesztett házikedvenc mását.

2017. aug. 13. 12:54
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
87%

Már lehet, megvan hozzá a technológia, az ár még magasabb.


Az ilyesmi kimondottan jót tesz a biodiverzitásnak.

2017. aug. 13. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 sadam87 ***** válasza:
2017. aug. 13. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy a #2-es által belinkelt egyik cikkben is megfogalmazódik: felesleges pénzkidobás.


Tegyük fel, hogy 50 év múlva olyan műveleteket végeznek majd el, hogy a kutya nem pusztul el mindenféle genetikai rendellenességek miatt. Még ekkor is gyakorlatilag új állatot kapunk, ami az eredetivel csak kinézetre egyezik. Az új állat teljesen másképp nő majd fel, más ingerek érik, másképp "szocializálódik", azaz más lesz, mint az eredeti. A gazda pedig biztosan a különbségeket fogja észrevenni, és azon zsörtölődik, hogy "ez nem is ugyanaz az állat". Hiszen a klónozott állat felé biztosan az lesz az elvárás, hogy az eredetinek a "folytatása" legyen, azaz ugyanúgy viselkedjen, ugyanaz legyen, mint az eredeti. Éppen ezért már a legapróbb különbség is idegesítő lesz a gazda számára, és pénzkidobásnak fogja gondolni a dolgot, sőt, még az állat is idegen, utálatos lehet számára. Nem tudom, érted-e azt az emberi dolgot, ami miatt ez történhet...

2017. aug. 13. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen egyetértek az előttem szólókkal, viszont szerintem mégis lehet létjogosultsága a házi kedvenc klónozásának, csak más szempontból.


Ugye ki lehet tenyészteni olyan egyedeket, amelyeknek a szőre mondjuk kék-sárga matyómintás. Ha két ilyen mintázatú jószágot tovább pároztatunk, akkor jó eséllyel lesz majd matyómintás is az utódok között. Tehát az anyakutya leellik mondjuk 6 kölyköt, amiből egy hasonlóan matyómintás mint az anyja, egy hasonlóan matyómintás mint az apakutya, meg kettő ami valami hasonló mintázatú, és kettő meg valami egyéb mintázatú lesz (az egyszerűség kedvéért most ne foglalkozzunk a dominanciával meg egyebekkel).


Azonban egy matyómintás szőrű kutyát ha klónozol, az abból kreált ÖSSZES "utód" PONTOSAN UGYANOLYAN matyómintázatú lesz, mint a klónalany volt. Az ilyen egyedek génkészletét el lehet tárolni, és ha valaki matyómintás kutyát akar magának, akkor 100%-os biztonsággal olyat is fog kapni, amit a képen mutatnak neki. Tehát nem kell egy egész almot elletni az anyakutyával, hogy REMÉLHETŐLEG lesz közte majd olyasmi matyómintás szőrű, amilyet a megrendelő szeretne - hanem az orra hegyétől a farka végéig SZŐRSZÁLRA UGYANOLYAN mintázatú kutyát lehet "gyártani" a megrendelőnek, amilyet ő kinézett a prospektusból magának.


Ilyen szempontból tehát szerintem lehet majd létjogosultsága a klónoztatásnak, ha már majd az átlagember részére is megfizethető kategóriába süllyed a házikedvenc-klónozás ára.

2017. aug. 13. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
79%

egyes vagyok


Ennyi értelme van a házikedvencek klónozásának: a kutatások finanszírozása.

2017. aug. 13. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

Ha pénzkidobás lenne, az emberek ma sem ragaszkodnának bizonyos fajtákhoz. Akinek voltak keverékei, az tudja, hogy mekkora lutri. Hogyan fog kinézni, milyen lesz a vérmérséklete, beteges lesz-e. Ez egy fajtatiszta kutyánál, ami jó kennelből származik, jóval kevésbé igaz.

Ez tehát nem arról szól, hogy teljesen ugyanazt a kutyát akarom visszakapni, hanem azt szeretném kapni, amire számítok. Remélem érzed a különbséget. Tudom, hogy ez ma betegesnek hangozhat, pedig nincs ebben semmi etikátlan.


Egyébként mi köze van ennek a biodiverzitáshoz? Aki hajlandó ilyesmire költeni, az nyilván ivartalanításra is hajlandó 15k-t költeni, így semmivel sem lesz több-kevesebb a biodiverzitás.


Köszönöm a linkeket, de nem egészen erre gondoltam, kicsit pontosítanék a kérdésen:

Tehát az alapgondolat - a mai nap meghal a keverék kutyám. Van-e értelme eltenni valamilyen dns-mintát a szekrénybe, hogy majd a gyerekem/unokámat meglepjem a klónjával.

2017. aug. 19. 15:22
 7/17 anonim ***** válasza:
Itt igazából etikai kérdéseket is tisztázni kell. Még ha nem is emberekről van szó, de valahol még az állatokkal szemben sem etikus talán ez a dolog, hogy "eltesszük a génjeit a bankba, és ha kell, kihordatunk egyet egy nősténnyel, és ha az megöregszik és elpusztul, akkor egy újabbat". Ha belegondolsz, ez nem emberi viselkedés, mert a természetességhez semmi köze nincsen. Szerintem ami eltér a természetestől, az az emberi normákkal nem összeegyeztethető, és nem jó dolog. Nem tudom, miért, de így érzem. Soha semmi jó nem származott abból, ha az ember istent akart játszani. Persze, másnak lehet, hogy nincsenek ilyen aggályai és pragmatikusabban fogja fel, de nekem lelkiismeretfurdalásom lenne, hogy a természet rendje ellen vétettem és rá sem bírnék nézni egy olyan kutyára, ami egy korábbi kutyámnak a klónja és a megrendelésemre fejlesztették ki egy lombikban. Az ilyen állat iránt ugyanolyan szánalom és sajnálat lenne bennem, mint egy kivert állat iránt... Szóval én nem klónoztatnék magamnak háziállatot, és ezt az egészet úgy írtam le, hogy nem vagyok egy nagy háziállat tartó.
2017. aug. 19. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

Hogy tovább fűzzem a gondolatmenetet: azért nem tartom etikusnak a klónozást, mert szerintem minden állatnak ahhoz megvan a joga, hogy a természet hozza létre a maga hibáival és előnyeivel. És igenis az állattal való kapcsolatnak egy szép része, amikor hozzászoksz ezekhez a hibáihoz, előnyeihez. Az egyik kutya ilyen, a másik olyan, meg kell ezt szeretni benne, és utána sokkal közelebb állsz hozzá, mintha te szabod meg, hogy nézzen ki.


És az elpusztult állat iránt is, ha szereted, kell, hogy legyen annyi tisztesség benned (már csak a természet iránti tiszteletből is), hogy elengeded és hagyod, hogy eltűnjön... Olyan volt, amilyen volt, de elpusztult. Annyira nem emberi leklónozni! Ez felrúgja a tiszteletet a természet iránt, a szeretetet az állatod iránt. Aki ilyet csinál a háziállatával, nem szereti azt, csak egy darab tárgynak tartja, mint valami vázát, ami ha eltört, vesz helyette a boltban egy ugyanolyat. Szerintem még egy állat sem érdemel ilyen bánásmódot, és az ilyen emberben szerintem tényleg nincs semennyi szeretet az állata iránt, csak tárgyként kezeli.

2017. aug. 19. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Értem mire gondolsz, de én nem tudok egyetérteni azzal, hogy ami nem természetes, az nem felelhet meg az emberi normáknak. Rengeteg minden nem természetes, már maga az emberi társadalom működése/ellátása is sok helyen ellentmond ennek a gondolatnak.


Megértem, hogy szerinted a klónozás az individualizmus súlyos megsértése, de szerintem ez sem egészen így van. Ha x év múlva leklónoztatnám a mostani kutyámat, akkor nem hiszem, hogy egy reinkarnációként tekintenék rá. Az unokás példánál ez még kevésbé igaz, hiszen ők nem is ismerhették az eredetit.


Szerintem ez egy olyan dolog, hogy jelenleg őrültségnek hangzik, pedig csak azért tűnik annak, mert nem a mindennapi életünk része. Most is vannak olyan gazdik, akik mondjuk megszállottan imádják a mopszokat, és a mopszságot keresik a háziállatban. Ez ugyanolyan szerintem. Természetellenességről meg ne beszéljünk egy olyan világban, ahol csirkéket sorozat-gyártunk szaláminak. Vannak ennél sokkal bizarrabb dolgok is az életünkben, csak azt szépen megpróbáljuk elrejteni a látómezőnkből.

Az ember klónozás az megint más dolog, az egy sokkal összetettebb történet, hadd ne kelljen magyaráznom az indokokat.

2017. okt. 1. 02:41
 10/17 anonim ***** válasza:
Minek klónozni, nem születik elég?
2017. okt. 23. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!