Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Két alvásos elmélet?

Dq kérdése:

Két alvásos elmélet?

Figyelt kérdés

[link] 2001

Ez valami vicc, vagy van alapja? Szerintetek elegendő ennyi forrás? Nem nagyon-nagyon-nagyon kevés?


Ha valami 1840-ben köztudott, és ennyire teljesen alapvető, akkor a már viszonylag nagyon jól dokumentált 20-ik században (újságok, fényképek, naplók, minden) nem kéne mindenhol megjelennie?


Más kérdés: Magyarországon volt ilyen, fellelhető-e az irodalomban? (esetleg az ellenkezője)



2017. aug. 16. 10:24
1 2
 1/13 Wadmalac ***** válasza:
81%

[link]


Van rengeteg hasonló cikk. Arra nem találtam nyomot, hogy a középkor előtt is jellemző lett volna a több részletű éjszakai alvás, de ez nem jelenti, hogy nem volt így.


Érdekes azon elgondolkodni, hogy a csecsemők alvásciklusai is rövidek, a növekedéssel fogy el ez a "rutin" (részben biztos a ritkábbá váló étkezési idők is befolyásolják).

2017. aug. 16. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Nem kifejezetten érdekel, hogy hányan hányszor közölték le (ugyanúgy) a 2001-es eredményt.


De azért valóban valamivel jobb magyarul. (Gyanítom, hogy a magyar cikk nem az eredeti dolgozat, hanem annak valami összefoglalójából születhetett.)

2017. aug. 16. 15:13
 3/13 Wadmalac ***** válasza:
76%

"Nem kifejezetten érdekel, hogy hányan hányszor közölték le (ugyanúgy) a 2001-es eredményt."

Nem mind ugyanabból a forrásból jött, amit láttam ,de nem igazán van egyiknek sem több tartalma.

2017. aug. 17. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Hát én nem találtam több forrást az 1 darab 2001-es papíron kívül..


Mindenesetre:

[link]

2017. aug. 20. 11:41
 5/13 anonim ***** válasza:
49%

próbáld ki..

udod az elmélet mellett a tapasztalás is számit..

2017. aug. 29. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
38%
t*
2017. aug. 29. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
45%
Kedves wadmalac úr. Az első válaszodra szeretnèk válaszolni. A gyerekek is simán aludnának kettő vagy több rèszletben. A többi embertől látott szokások alapján, nem akarnak aludni. Egyre tovább akarnak fenn maradni. Kettő eltèrő tudatállapotot eredmènyez a kettő eltèrő alvás mód.
2017. szept. 22. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Wadmalac ***** válasza:
76%

#7:

Én spec szeretek délután egy-másfél órát szundítani, tovább tudok este fennmaradni. A két alvásommal is csak átlag napi 5-7 órám jön ki.

Viszont ha valaki megpróbálna arra kényszeríteni, hogy az éjszakai alvásomat szakítsam két részre, valószínűleg hamar tettlegessé válnék. :D


Szóval, mivel az alvásigény és annak ciklikussága emberenként, szokásokkal és életkorral is változik, szerintem maximum akkor van értelme ennek a két ciklusos alvásnak, ha az magától történik, tehát nem szándékos ébresztéssel, mert akkor szerintem biztos, hogy rontja a pihenés színvonalát.


Akkoriban, mikor a mesterséges világítás még maximum mécses és olajlámpás szintjén volt, a téli sötét időszak volt elég hosszú ahhoz, hogy két ciklusban alva, félidőben felébredve is kipihenjék magukat az emberek.

A mai világban az alvásra szánt idő télen is ennek csak maximum fele.

Itt nincs létjogosultsága a dolognak.

2017. szept. 25. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Ez pedig azèrt nem igaz, mert a "magamtól felkelni" is szokás. Vegyünk egy pèldát. 10 èvig dolgoztál úgy, hogy hajnali 4 órakor kellett kelned ès este 10 kor feküdnöd, hogy ne legyèl stresszes.

A 8. Èv környèkèn már olyan is megesett, hogy szombaton is hajnali 4 kor èbredtèl fel magadtól. Ez egy szokás. Azt is meg lehet szokni, hogy dèlután 6 órakor fekszel, este 11 kor kelsz, ès hajnali 1-2 környèkèn ismèt fekszel. Elvileg ezzel a szokással az èber időszakban sokkal aktívabb az agy. Jobban működnek a kognitív kèpessègek ès nagyobb a harmónia a kettő agyfèl között. Ki lehet próbálni.

2017. szept. 25. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Wadmalac ***** válasza:
69%
Ezzel viszont akkor azt állítjuk, hogy az agy szinte bármilyen alvásciklus-megosztásra "programozható", akkor értelmetlenné válik a kérdés, hogy ez a kétalvásos valami ősi természetes ciklus vagy nem, mert minden, történelmileg egyáltalán vizsgálható korban már szokáson múlt a dolog.
2017. szept. 25. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!