Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A sejtek miért nem képesek az...

A sejtek miért nem képesek az örök megújulásra?

Figyelt kérdés
Miért kell bárminek is megöregednie? A természet olyan csodákra képes, (születés, növekedés, evolúció, stb) hogy ez nem is lenne olyan nagy eresztés, legalábbis ha logikusan belegondol az ember. Amit egy gyümölcsfa képes csinálni mondjuk 20-30 évig, azaz, hogy fotoszintetizál, felveszi a tápanyagot, terem, elszárad, újraterem, stb, miért nem tudja örökké folytatni? Vagy az élőlények miért nem örök életűek? Kicserélődhetne mondjuk 10 évenként az összes sejt, megújulhatna az egész anyaszervezet, és gyakorlatilag nem kéne soha megöregedni. Amilyen furfangos az evolúció, simán képes lehetne ilyesmire. Vagy talán pont az evolúció a felelős ezért? Szándékosan nem fejlesztett senkit örökéletűvé, hogy folyamatosan rotálódjanak az élőlények a születéssel, és halállal? Laboratóriumi körülmények között se lehet örökké megújuló élő szervezetet létrehozni? Gondolom ha lehet is, ezek a legtitkosabb kísérletek lesznek, amiket soha nem fognak nyilvánosságra hozni, mert ha feltalálnák (vagy MÁR feltalálták) az örökéletet (esetleg 200-300 évvel meghosszabbítani az emberéletet) az soha nem látott világválságba és túlnépesedésbe taszítaná a földgolyót.

2017. aug. 22. 19:47
 1/5 Ozmium42 ***** válasza:
97%

Rátapintottál a lényegre: a többsejtű élőlények genomja nem változik szignifikánsan a születésüktől kezdve, a környezet azonban drasztikusan megváltozhat. Az evolúció annak révén képes alkalmassá tenni az élővilágot a változó környezetre, hogy a szaporodás során gazdag változatosság jön létre a genomban. A szaporodás azonban nem mehet örökké, mert az erőforrások végesek. Ezt kompenzálja a véges életkor, és az öregedés.


Egysejtű szinten ez egyáltalán nem törvényszerű. Ha belegondolsz, az a sejt, amelyik évmilliárdokkal ezelőtt létrejött, és az egész mai élővilág őse, soha nem halt meg, csak osztódott és mutálódott mind a mai napig.

2017. aug. 22. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

1. Evolúció szempontjából az az előnyös, ha vannak új egyedek új genommal, ami lehet "jobb" is akár, mint az őseié.


2. Az a sejteknek a baja, hogy minden sejtciklusnál léphetnek fel mutációk, és rövidebb lesz a DNS is. Nos:

2/a: Ha folyton egyre mutáltabb sejtjeid lennének, akkor elég torz lennél pár száz év múkva,

2/b: Azok a sejtek, amiknek a DNS-e nem rövidül meg a daganatsejtek (illetve az ivarsejtek).

2017. aug. 22. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
0%

Nem találták fel. Nem is fogják, mert nem lehet.

Röviden: azért nem képesek az örök megújulásra, mert a biokémia szabályai mások.


Hosszabban: semmi se tart örökké, minden elhasználódik. A sejtben végbemenő kémiai reakciók célja az energiatermelés, mert ez szükséges az élethez. Sokféle módon és sok szerkezet (szerv) egymást kiegészítve működik, amelyet össze kell hangolni. Ez a DNS-ben lévő információk szerint történik. De a DNS is egy vegyület, amely a reakciók során változik. A sok változás megváltoztatja a szerkezetet, azaz így tulajdonképpen egy másik egyeddé válna. Ez ellen a természet úgy védekezik, hogy meghatározott számú átalakulás után a fő információhordozó elhal, ezáltal a működési rendszer összeomlik, azaz az ember meghal. A halál tehát a kémiai reakciók változása elleni védekezés, ezáltal elkerülve, hogy ugyanaz a bonyolult emberi egyed a sok változástól ne legyen egy másik egyed.

Az élet tehát elvileg sem lehet soha végtelen. A hosszabbítás vegyileg nem lehetséges, de életmóddal (azaz a rendszer használatának módjával) kismértékben növelhető. Az elvi határ valahol a 120-160 év között van. 120 éves se lehet mindenki, akármilyen módon is él, de 180 például már senki se lehet.

2017. aug. 22. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
52%

A soksejtű élőlényeknél ez szándékos evolúciós fejlesztés, mivel azok képtelenek megújulni.

Kivétel van, de kevés.

2017. aug. 22. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Az összes egysejtü élölény örök életü. A több sejtü élölényeknél pedig általában elöbb ették meg mint hogy végelgyengülésben elpusztulna. Igy nem is jelentet evolucios elönyt az hogy lassabban öregedet valaki.
2017. okt. 22. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!