Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Megcsinálta ezt a kísérletet...

Megcsinálta ezt a kísérletet valaki rendesen csalás nélkül?

Figyelt kérdés

[link]

Ugynais úgy helyes az összehasonlítás, ha körbeadod koszos kézzel, majd mindenki kezet mos és a másik szeletet is körbe megy a kb. 30 tiszta kezű gyereken, sőt a gumikesztyüs kontrolt is úgy kell csinálni, hogy körbemegy mindenkit. Mert lehet hogy a korokozók a levegőből kerülnek bele, vagy hogy a tiszta kézen is marad annyi hogy 30 gyerekről eleget összeszed, és ha ez a helyzet, akkor nem azt mutatja az eredmény, amit szerettünk volna, csak becsapjuk magunkat.



2017. szept. 20. 13:21
 1/5 Wadmalac ***** válasza:
78%

Jogos, a helyzethez képest legprecízebb összehasonlítást a te változatod adná.

És még itt is lehetnek eltérések, amelyek a végkifejletet erősen befolyásolják.

Például a kézmosás és hanyag törlés után nedvesebb kezek vizet visznek fel a kenyérre, a nedvesebb szelet meg könnyebben penészedik.

2017. szept. 20. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
71%

Csakhogy a kísérlet célja nem ez volt. Nem azt kell tesztelnünk, ugyanaz az esemény tiszta/kesztyűs/koszos kézzel mit eredményez. Hanem azt, a kéz állapota mit eredményez. Egy demonstráció attól az, ha olyan, hogy erősen kidomborítja a kísérlet célját.


A kísérlet arról szólt: abszolút tiszta közegben nem történik semmi.

Megmosott kéz után nem nagyon érzékelhető a sterilhez képest különbség.

Koszos kéz után a különbség látványos.


Azt gondolom, a tanár a kísérlet és a demonstráció fogalmát kiválóan ismerte, ennek megfelelően járt el, szakmaisága kiváló.

A kérdező nem minden fogalmat ismer tisztán, ezért a helyzetet félreértette.

Az újságíró nem ismerte szakmája szabályait, nem emelte ki a kísérlet lényegét, nem hangsúlyozta a cél demonstrációs jellegét, nem figyelt a célközönségre, ezért lehetőséget adott a félreértésre.

Nem könnyű minőséget produkálni.

2017. szept. 20. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nagyon nincs igazad szerintem. A kísérlet célja nem az volt, hogy mutasson két extrém példát, amikor nem nyúlunk hozzá, és amikor 1000-en megfogdossák, mert annak az eredménye nyilvánvaló, el sem kell végezni a kísérletet. Itt a lényeg az lett volna oktató és nevelő célzattal, hogy érdemes-e kezet mosni. Márpedig ez a fentebb felsorolt okok miatt nem lett demonstrálva!
2017. szept. 20. 16:45
 4/5 A kérdező kommentje:
Az effektus felnagyítása, amiről írsz, az azt jelenti, hogy nem 1 ember fogja meg, hanem 30, és ha 1000-en fognák meg akkor még jobban felnagyítanánk, de a referenciában is ugyanannyinak kell megfognia, mert egyébként nem összehasonlíthatók, és ezért szinte semmi hasznos következtetés nem vonható le. De fontos, hogy az effektus az nem az egyik kenyérr állapota, hanem a kenyerek közti különbség. A hozzáérők számával megnő mindhárom kenyér változása önmagában is, de a különbség is nő. A helyes legfeljebb az, ha a különbséget nagyítod fel, de igazából ez sem helyes, mert az igazi kérés az, hogy 1 embernek érdemes-e kezet mosnia. Azonban helyes akkor az értelmezés, ha a sok ember általi fogdodást úgy tekintjük, mintha 1 ember fogdosná meg és 30 alkalomból 1-szer kritikus kórokozó lenne a kezén, és ezért megbetegedne.
2017. szept. 20. 16:52
 5/5 anonim ***** válasza:
Nem értem, miért lett az első lepontozva. Tökéletesen igaza van, és a kérdezőnek is.
2018. febr. 2. 02:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!