Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki elmagyarázná, hogy mi...

Anthony Patrik kérdése:

Valaki elmagyarázná, hogy mi az az izotóp?

Figyelt kérdés
9-es vagyok, amúgy jó vagyok kémiából, de ezt az egy dolgot nem értem. Addig még értem, hogy valami olyasmi, hogy neutronból több van, de kb ennyi.

2017. szept. 21. 19:43
 1/9 anonim válasza:
88%
Ugyanolyan rendszámú (proton), de eltérő tömegszámú (neutron).
2017. szept. 21. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, de ha lehet, ennél egy kicsit részletesebben kéne!
2017. szept. 21. 20:02
 3/9 anonim ***** válasza:
91%

Neked is lehetőséged van fellapozni a wikipédiát.

egy elem atommagja meghatározott számú protonból és neutronból áll. Ezek mennyisége jellemző az elemre. Vannak elemek, amelyek további neutronokat képesek befogadni, illetve veszthetnek el, attól még ugyanaz az elem. Ezt az állapotot nevezzük izotópnak. Azonban ezek többnyire eltérő mértékben instabilak, azaz visszaalakulnak az eredeti állapotukba. A szénatomnak például 15 izotópja létezik.

2017. szept. 21. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Legegyszerűbben: ugyanannak a kémiai elemnek a különböző neutronszámú módosulatai az izotópok. Persze a többiek is ezt írják, csak más szavakkal.:-) Egyébként nem tudom hogy ebben mi a bonyolult.
2017. szept. 21. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Lényegében ezek az elemek kémiailag azonosak, és fizikailag is csak a súlyukban különböznek, ami az eltérő neutronszám miatt van.

Csakhogy sok izotóp nem stabil, tehát elbomlik!

Ilyenkor egy másik anyag lesz belőle, nem az illető elem.

2017. szept. 21. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Egy elem alatt az azonos protonszámú atomokat értjük, viszont ezeknek az atomoknak csak a protonszámának kell azonosnak lennie, a tömegszámuk viszont különbözhet. Így például a 7-es protonszámú, 14-es tömegszámú nitrogénatom és a 7-es protonszámú, 13-as tömegszámú nitrogénatom egy elembe tartoznak, ugyanakkor a tömegszámuknál fogva különböznek, ezért nem ugyanazokról az atomokról van szó. Ezeket az atomokat izotópatomoknak nevezzük.
2017. szept. 22. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Vegyük a hidrogént.

Egy proton van a magban, egy a rendszáma, emiatt hidrogén.


Az egyik izotópjában nulla neutron van a magban, a másik izotópjában van egy neutron a magban, és a harmadik izotópjában kettő neutron van a magban (az egy proton mellett).

Na így van 3 természetes izotópja a hidrogénnek. (Mesterségesen előállított van még vagy négy)


A neutront nem tartalmazó izotóp elemgyakorisága 99,98% fölötti.

2017. szept. 22. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

"izosz" = azonos

"toposz" = hely


Azaz a periódusos rendszerben azonos helyen található. És mi található a periódusos rendszerben azonos helyen?


Aminek azonos a rendszáma.


És minek azonos a rendszáma?


Annak, aminek az atommagjában azonos számú proton található.


A fenti görög eredetű szóösszetételből könnyen meg tudod jegyezni, egy életre, hogy mi és hol azonos.

2017. szept. 24. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként olyan nincs, hogy ez itt egy izotóp. Mint ahogy olyan sincs, hogy ő egy testvér. (Hacsak nem szerzetes.) Olyan van, hogy ezek izotópjai egymásnak, mint ahogy ők egymás testvérei.
2021. szept. 20. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!