Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy a baktérium...

Miért van az, hogy a baktériumoknál az antibiotikum rezisztencia egyre jobban terjed, míg a sokkalta régebb óta használt alkohollal szembeni ellenállásra alig akad példa?

Figyelt kérdés
Ha jól tudom, az alkohol gyakorlatilag szétmarja a sejtmembránt (az egysejtű "bőrét"), de ugyanezt csinálja jó néhány antibiotikum is, viszont azokkal szemben sokkalta könnyebben alakul ki ellenállás. Ez már csak azért is furcsa, mert előbbi anyaghoz fajunk egyes rasszcsoportjai alkalmazkodtak (gyorsabban bontják le), tehát volt bőven esély a betegségokozó baktériumoknak is.

2017. szept. 28. 21:59
 1/6 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

az alkohol nem szétmarja hanem feloldja fizikailag a lipid (zsír!) kettősréteg sejtmembránt.

Ez koncentrációfüggő, az élesztő baktériumok elég sokáig bírják, de a tiszta alkohol erősebb. A baktériumok alkalmazkodóképességének ez fizikai határa, sejtfaluk anyagát az evolúció alakította ki, ilyen időléptékű lehet az alkalmazkodás is.

2017. szept. 29. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Mojjo ***** válasza:
100%
Sejtmembránra ható antibiotikumról nem tudok. Sejtfalra hatóra igen, ezek egy ún. béta-laktám gyűrűt tartalmazó antibiotikumok - pl penicillin. A baktériumok első körben ezek ellen egy béta-laktamáz nevű enzim termelésével védekeztek, ami elbontotta ezt a gyűrűt. Utana csináltunk olyan antibiotikumokat, amiknél a béta-laktám gyűrűt körülvevő molekularészek térszerkezete olyan, hogy a béta-laktamáz enzim nem fér oda, pl oxicillin, mezicillin. Erre a baktériumok változtatták meg a sejtfalukat úgy, hogy a béta-laktám kötőhelyeiket elrejtették, nem fér oda az antibiotikum. Mindkettő rezisztenciamechanizmus erősen épít a béta-laktám tulajdonságaira, pl a második esetében a nehézkes kötődésére, méreteire, első esetben könnyű és főleg gyors elbonthatóságára. Az alkoholnál ezeket nem, vagy csak jóval nehezebben lehetne megvalósítani, jóval kisebb az esélye a megfelelő mutációk kialakulásának.
2017. szept. 29. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 sadam87 ***** válasza:
100%

"fajunk egyes rasszcsoportjai alkalmazkodtak (gyorsabban bontják le)"

Valóban vannak olyan népcsoportok, amelyek jobban alkalmazkodtak az alkohol fogyasztáshoz. Ez azt jelenti, hogy a véralkoholszint (és ezáltal az összes többi testfolyadékban az alkohol koncentráció) néha akár a 0,5%-ot (térfogat %) is elérheti anélkül, hogy az illető belehalna (bár ez már elég durván életveszélyes mennyiség, kisebb koncentráció is halálos lehet).

[link]

A baktériumok ezt kacagva kibírják (ne sörrel akarj fertőtleníteni). Tartósításhoz pl. 70 %-os etanol oldatot szoktak használni.


Antibiotikumokat épp azért használnak, hogy a testen belül elpusztítsák a baktériumokat úgy, hogy az emberi sejteket ne (vagy ne nagyon) károsítsák.

Alkohollal ugyanez nem volna megoldható, hiszen a baktériumokra ható dózisnál sokkal kisebb mennyiségben halálos volna.


#Walter_Dornberger

"az élesztő baktériumok elég sokáig bírják"

Az élesztők mondjuk pont gombák.

De valóban, az élesztők között vannak olyanok, amik még 10%-os alkohol koncentráció körül is vígan elvannak.


#Mojjo

Valóban, a legtöbb antibiotikum a sejtfalra vagy a fehérje szintézisre hat (elsőre nekem is csak ilyenek jutottak eszembe). Azonban végignézve a főbb antibiotikumtípusok listáját, azért lehet találni néhány sejthártyára hatót is:

[link]

Például:

[link]

[link]

[link]

Mondjuk úgy nézem, elég durva mellékhatásaik vannak.

2017. szept. 30. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Mojjo ***** válasza:
@3: Szép találat, köszi a linkeket! Na igen, valószínűleg nem véletlenül nem terjedtek el.
2017. szept. 30. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Jó tudni, hogy az alkohollal szemben azért mégse annyira tehetetlenek a baktériumok.
2017. szept. 30. 15:25
 6/6 Walter_Dornberger ***** válasza:

ad 3:


"az élesztők gombák és nem baktériumok"

úgy igaz! köszönet a pontosításért!

2017. szept. 30. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!