Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van a dimenzióknak ( pl....

Van a dimenzióknak ( pl. térnek, időnek) alsó és felső határa?

Figyelt kérdés
Vagyis létezik :legrövidebb és leghosszabb idő( aminél rövidebb , illetve hosszabb nincs, nem lehetséges) vagy legkisebb és legnagyobb tér(aminél kisebb ,illetve aminél nagyobb semmi nem lehet)?

2017. okt. 13. 15:47
1 2
 1/13 2*Sü ***** válasza:
87%
Felső elméleti határ nincs. Alsó határként a Planck-időt és a Planck-hosszt szokták mondani, de az sem igazi határ. Ott inkább arról van szó, hogy a határozatlansági elv miatt egy távolságot, vagy időtartamot elméletileg lehetetlen a Planck-hossznál illetve a Planck-időnél kisebb hibával mérni. De szigorúan véve ez nem egy kvantuma az időnek és térnek.
2017. okt. 13. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
75%
1? lehetne "kvantuma" a térnek-időnek? Anyagnak, mozgásnak, eszménynek lehet. De nem az anyag és az események vannak térben időben, hanem az anyag és az események feszítik ki a téridő hálót.
2017. okt. 13. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Mojjo ***** válasza:
65%

@2: Lehetne.


"Space, in general relativity, is a continuum. In every part of it, one can define regions of arbitrarily small volume, and every little region can be divided further into yet smaller regions, ad infinitum. In the loop models, the basic structure of space-time turns out to be discrete. In such discrete space-times, there are smallest values for volumes and areas that are not divisible any farther – just as one cannot build a structure smaller than the smallest block in a children's lego set."


[link]

2017. okt. 13. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 dq ***** válasza:
Miért áll Mojjo válasza 0%-on?
2017. okt. 16. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Mojjo ***** válasza:
53%
@4: Mert ez a GYK és itt minden megtörténhet :D Nincs lehetetlen az itt fórumozók számára :D
2017. okt. 16. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Wadmalac ***** válasza:
86%

Teljesen hülyeség a lepontozás.

Semmi akadálya annak ,hogy az idő és a tér is kvantumos szerkezetű legyen. Csupán a Planck-méretek alatt ezt nem tudjuk megállapítani.

2017. okt. 16. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

[nem én pontoztok]

1-es-től: ha A és B elmozdul egymástól (kiválik, hasad stb most nem lényeg) mondjuk adott x;y;z; koordinátákból B x2;y2;z2 koordinátájú lesz, A marad - a különbséget hogy fejezzem ki kvantáltan és miért (a 3-as link egy spekuláció, lehet, de miért?) a kettő koordinátáinak különbsége és a mozgásuk révén keletkezett a tér az idő

miért osztom azt fel? nem is azt osztom részekre, hanem a utat és a sebességet

2017. okt. 16. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Mojjo ***** válasza:
100%

@7: Spekuláció? Inkább az egyik legkidolgozottabb kvantumgravitációs elmélet-jelölt. (Jó is hogy feljött, mert eszembe jutott, hogy van egy kis tartozásom egy másik topicban.) Persze, ezzel együtt is még bőven nem kidolgozott és főleg nem kísérletileg bizonyított, de a kvantumgravitációs elméletek utáni kutatások jelen állásának ismerete fényében ez értelemszerű.


A miértet nem értem. Miért kvantált benne a tér? Nem tudom megmondani, ahhoz ismerni kéne a LQG modellt a maga teljességében, ezerszer jobban, mint amennyire ismerem.

2017. okt. 16. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Az a gondom, hogy a ténylegesen, anyagát tekintve 'semmi' tér és idő

miért lesz bevonva az anyag és annak mozgása leírásába.

Ez két fogalom, ami nem anyagi, csak közvetve, segédeszközökkel és úgy mérhető, "kvantálható". De ha anélkül vesszük, akkor nincs. Semmi.

És mint semmi lehet csak tér végtelen és az idő örök.


Messziről - a saját területemről- hozott magyarázat a gondolatomra:

a keleti létszemléletek képviselői rendesen csodálkoznak,

hogy nyugaton a 'semmi' valami (mérhető, számításokkal megragadható, és a végtelen és örök rémülettel tölti el, mert "nem mérhető", mérhetetlen).

Náluk az ténylesen 'nem valami' - és ugyanakkor mint fogalom, nagyon fontos, mert a véges a végtelenben beágyazottan jelenik meg a létesült világban.


Ezért kell pl a tradicionális művészetükben, hogy a papír fehérsége is maradjon a rajzon. Még a régi angol akvarellisták tudták ezt- a társaságból kizárták, aki nem hagyott fehéret vagy 'csalt' és fedő fehéret tett rajzára :)

Ábrázolni, beszélni róla csak együtt lehet, de a 'valami' és 'nem valami' (a japán 'ku'-üresség) kettős tanítása mögött a dolgok nem kettősek.

[link]

2017. okt. 17. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 2*Sü ***** válasza:

A tér és idő absztrakt, elvont fogalmak. Nem anyagi természetűek, de az anyagi világ leírására szolgálnak. Ahogyan például a hőmérséklet, az erő, a sűrűség, vagy – hogy matematikai példát is hozzak – a szög, vagy a kör is. Ezek sem anyagi természetű létezők, pusztán az anyag leírásához praktikus fogalmak. És itt a fogalom az, ami kiemelendő szó.


A fogalmak attól fogalmak, hogy nem anyagi természetűek, nem önmagukban léteznek. És bár az anyag nélkül nem létezhetnek, csak mint idea, mégis többek a semminél, mert az anyagi világban megmutatkozó, azt leíró tulajdonságokról van szó.


A keleti gondolkodásmód beidézett – és ebben a megfogalmazásban kissé zavaros – eszmefuttatása viszont semmilyen módon nem kapcsolódik a kérdéshez.

2017. okt. 17. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!