Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet kevés áramot...

Hogyan lehet kevés áramot házilag termelni?

Figyelt kérdés

Szeretnék itthon, valamint az iskolában (bemutatás, kísárlet alkalmából) kevés áramot termelni.

Kérlek ne kezdjetek el nagy-nagy naperőművekről meg szélerőművekről beszélni,kevés áramot szeretnék termelni,például ami elegendő egy lámpa vagy egy (kicsi) ventillátor működtetéséhez,esetleg egy telefon töltésére (nem szeretném maximálisan feltölteni,csak hogy kiírja a telefon éppen töltődik).

Kérlek csak olyanokat írjatok amit be is lehet szerezni és nem kell hozzá elmű szintű kiépítettség,például kőolajat meg földgázt nem fogok használni. Inkább csak ilyen kicsi áramtermelőket,mint egy mini napelem,vagy egy olyan ami a forgást/tekerést alakítja át árammá (azthiszem dinamónak hívják).

Van egy 10.400 miliamperes powerbankom,nem tudom hogy használható-e valamire,gondoltam megemlítem.

Kérlek ha szakszavakat használtok akkor írjátok le a jelentésüket is, nem vagyok nagyon benne a témában.



2017. okt. 22. 12:21
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

dinamót a hátsó kerékre, biciklit megfordít, pedált kézzel hajt, lámpa világít

Q.E.D.

2017. okt. 22. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

-Napelemes zsebszámológép: [link]

-Dinamós zseblámpa: [link]

-Napelemes töltők: [link]

-Napelemes rádió: [link]

-Dinamós rádió: [link]

-Detektoros rádió: [link]

2017. okt. 22. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm 2-es,de nekem nem késztermékekre van szükségem, hanem olyan összeeszkábált kábelszerkezetre amit be tudnék vinni fizika órára. Nekem is van napelemes számológépem meg dinamós lámpám,de nem hiszem hogy értékelné a tanár ha bevinném és mondanám hogy "Nézzétek ezt megtekeritek és világít". Én olyasmit szeretnék mint ebben a videóban ( https://www.youtube.com/watch?v=U_jqFcDRHRg ), csak a mai kamaszoknak egy kicsit látványosabban. (Ezért gondoltam arra,hogy telefont tudna tölteni meg hasonló. Ha megmozdul a mutató az nem hiszem hogy jobban érdekelné őket mint a tegnapi megsavanyodott tej.)
2017. okt. 22. 14:06
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Én még nem tudom, mit akarsz.

Boltban vásárolható, majd egymás mellé rakható alkatrészeket?

Semmit nem tudsz a témáról, de van komplett gépműhelyed?

Hajlandó vagy szétbarmolni tökéletesen megfelelő bolti árut?

Mennyire kell, hogy lássák a belsejét, vagy egyáltalán kell-e?

2017. okt. 22. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Én még nem tudom, mit akarsz.

Boltban vásárolható, majd egymás mellé rakható alkatrészeket?

Semmit nem tudsz a témáról, de van komplett gépműhelyed?

Hajlandó vagy szétbarmolni tökéletesen megfelelő bolti árut?

Mennyire kell, hogy lássák a belsejét, vagy egyáltalán kell-e?


Nyolcadikos vagyok és fizika órára szeretném bevinni, mert most kezdtünk el az elektromosságról tanulni és gondoltam szorgalmi feladatként bevinnék egy-két ilyen dolgot.

Szeretném hogy látható legyen a belseje,hogy lehessen látni hogy hol keletkezik az áram és hol használódik fel (pl egy égőben).

Nekem nem baj ha egy tökéletes bolti árut kell szétszedni,csak ne legyen 1000-1500 forintnál több, mert nincs rá több zsebpénzem.

Gépműhelyem nincs, ez az ötlet csak nemrégiben pattant ki a fejemből amikor a tankönyvben az elektromossághoz értünk.

2017. okt. 22. 15:42
 6/17 anonim ***** válasza:

Szia!


Meglepő, de nem is annyira egyszerű amit szeretnél. Nem az elektronika a gond, hanem a fogórész és a kommutátorok megoldása házilag. Megoldható, de odafigyelést és kis problémamegoldó képességre szükséged lesz.


Kommutátornak egy nagyobb parafadugót használnék, amire két rézlemezt illesztenék. Az áramot úgy szedném le, hogy sodort rézkábelt meg blankolnék, majd fésű zerűen

2017. okt. 22. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Elküldtem véletlenül, bocsánat!


Szia!


Meglepő, de nem is annyira egyszerű amit szeretnél. Nem az elektronika a gond, hanem a fogórész és a kommutátorok megoldása házilag. Megoldható, de odafigyelést és kis problémamegoldó képességet igényel.


Kommutátortartónak egy nagyobb kerületű parafadugót használnék, amire két rézlemezt illesztenék. Az áramot úgy szedném le, hogy sodort rézkábelt meg blankolnék, majd fésű szerűen hozzáilleszteném. Arra kell figyelni, hogy a kommutátor szeletek közötti rés nagyobb legyen a hézag, mint a blankolások hossza. A rövidzárak elkerülése végett. Kis trükk, hogy a kommutátorok közötti hézag ott legyen, mikor az indukált feszültség a legkisebb! :-)


Neodímum mágneseket alkalmaznék, nem kell feltétlen U alakú patkómágnes (kideríted, hogy milyen polaritással kell elhelyezni őket.). Ez lesz drága.


Meggondoltam magam!

Te ne használj ilyen mágnest, mert nagyon drága, illetve BALESETVESZÉLYES!!!! Nem vicc, egyszerűen annyira erős, hogy két nagyobb darab el is törheti az ujjadat, ha az kettő közé szorul.


A tekercs kialakításához elég egy kis trafóból kibányászott vörösréz huzal, de figyelni kell, hogy ne sérüljön meg a szigetelő bevonat rajta. A videón az a négyzet alakú keret, ami forog a mágneses térben.


A keretet fából fabrikálnám össze. Hagyományos kerékpárizzót kellene használnod, mert az bírja a túlterheléseket is rövid ideig, illetve a váltóáram nem okoz neki gondot.


Lehet, hogy forrasztani is kell, azt nem tudom mennyit használtál korábban, de MINDENKÉPPEN legyen felnőtt is melletted, ha te szeretnéd megcsinálni.



https://www.youtube.com/watch?v=d_aTC0iKO68


27 másodperc körül van egy kép, szerintem az alapján könnyű megépíteni.


A tekercs menetszáma legyen kb 10, ezt előre nem tudom megmondani neked.


Ha megépíted, tuti bezsebelsz egy kis elismerést, főleg, ha valami előzményt is mondasz hozzá. Pl Jedlik Ányosról.

2017. okt. 22. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Bocsánat az elgépelésekért, kapkodtam. :-(
2017. okt. 22. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

A legolcsóbb ami viszonylag könnyen kivitelezhető és valamennyire látványos is, az a citrom-telep:

https://www.youtube.com/watch?v=AWEdpTOtL6M

2017. okt. 22. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

A forgórészhez nem is kell semmi tekercselés, elírtam! Az simán lehet sodort rézkábel (Az elég lesz, illetve kellően merev), a szigetelést rajta is hagyhatod. Ennek a keretnek a végeit is blankolnod kell, majd a kommutátorként használt rézlemezek alá tenni. (ezt is fésű szerűen kell kialakítani a jobb kontakt miatt.) Ha elég szorosan lehet a rézlemezeket illeszteni a parafadogóhoz (pl. rajzszög), akkor forrasztani sem kell.


Már csak kis rézlemez darabokat kellene szerezni, de egyelőre nem tudom honnan.


Komolyan mondom kipróbálom itthon én is! :-)

2017. okt. 22. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!