Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Természetes mértékrendszer?

Varga Péte4 kérdése:

Természetes mértékrendszer?

Figyelt kérdés
Lehetséges-e olyan mértékrendszer, amelyben az állandók egységnyiek (pl.: gravitációs állandó, a vákuum permeábilitása, dielektromos állandója stb.)?

2017. okt. 24. 06:35
 1/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Elvileg igen, viszont akkor nem lesznek egységnyiek a mostani alapmértékek, amikből erednek.

Méter, kilogramm, másodperc stb.

Mert akkor az általad kiválasztott alapállandókból kell visszafelé létrehozni-módosítani azokat a kiinduló mértékegységeket, amikből születtek.

És akkor is csak azokra az egyetemes állandókra lesz igaz, amit kiválasztottál. Illetve ott sem biztosan, mert lehet, hogy az egyik állandóból eredő mértékegység-rendszer nem lesz kompatibilis egy másik egyetemes állandóra, vagyis az nem lesz egységnyi.

Vagy mindenhol mindenre be kéne vezetni egy korrekciós állandót.

Csak bonyolít mindent.


A világegyetemünk sajnos nem hajlandó igazodni a mi decimális matematikánkhoz.

:)

2017. okt. 24. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Létezik ilyen, de nagyon furák a mértékegységei!

A távolságot pl. a fénysebesség alapján méri, vagyis fénymásodperc, fényóra, fényév az alapegységek. Elég kis számoknak kellene szerepelni a vonalzódon.

Bár lehet ugyanezt a Planck-mértékegységek alapján, de akkor meg a súlyegység egy baktérium súlya lesz.

2017. okt. 24. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Abban jómagam is biztos vagyok, hogy a gyakorlat számára használhatatlan egységek jönnének ki. Pusztán elvi síkon kíváncsiskodom.

Az viszont meg sem fordulta fejemben, hogy a a mi decimális számrendszerünk is egy önkényesen kialakított rendszer. Még az is lehet, hogy esetleg egy e alapú számrendszert kéne használni ahhoz, hogy a valóság egészét átfogó konstansoktól mentes rendszer legyen kialakítható :)

2017. okt. 24. 10:10
 4/9 anonim ***** válasza:
Általában egy adott feladathoz (pl. egy mozgás számítása) lehet találni ilyen mértékegységeket, de egy másik feladathoz ez már nem jó.
2017. okt. 24. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Valóban önkényes, hiszen 10 ujjunk van. Az e-vel való számolás viszont nem lehetséges fejben, márpedig a hétköznapokban jellemzően fejben számolunk, becslünk. Továbbá a kívánt eredményt nem hozná.


Azt érdemes tekintetbe venni, hogy a történelem során rengeteg hozzád hasonló "újító" akadt, aki végig is vitte gondolatát, vagy kellően erőszakos volt, hogy valakik végiggondolják. És ennek eredményeként alakult ki a mai rendszer. Ha a gyakorlatban bevált volna más jobban, elhiheted, ma az lenne. Tehát a mait érdemes úgy felfogni, hogy az idők során ez bizonyult a leghatékonyabbnak.


Persze az örökkévalóság nem garantált, lehet olyan erős feltételrendszer (életmód) változás, amihez találnak más jobbat.

2017. okt. 24. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

Úgy tudom a Planck mértékegységrendszer pont ez.


Azért tekinthető "természetes" mértékegységrendszernek, mert nem kötődik semmilyen objektumhoz, csak is kizárólag a szabad TÉR tulajdonságain alapul.


Nyilván hétköznapi számítások elvégzéséhez nagyon nem praktikus. Arra ott van a SI mértékegységrendszer, ami házak, tárgyak, stb. elkészítéséhez, tervezéséhez vagy bármilyen köznapi dolog méréséhez tökéletesen elegendő, és ami még fontosabb: egységes. Nem kell átváltogatni ha másban kapjuk meg, mert szinte mindenki ezt használja.


Sajnos a Planck egységek (nem meglepő módon) elég szélsőséges számokból állnak SI-ben megadva. Hát hiába az ember nem az univerzum közepe... :)

2017. okt. 24. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 2*Sü ***** válasza:
100%

Igen, Max Plank célja az volt, hogy olyan mértékegységrendszert dolgozzon ki, ami fizikai állandókból építi fel a mértékegységrendszert.


Amit alapul vett, az a fénysebesség, a gravitációs állandó, a redukált Plank-állandó, a Coulomb-állandó és a Boltzman állandó. Ezekből vezette vissza az alapvető mértékegységeket úgy, hogy az új mértékegységrendszerben ezek mind 1-nek adódjanak, az így kapott mértékegységek így nem holmi közmegegyezésen, hanem a világ működését leíró főbb állandókon alapulnak.


Például a gravitációs erő F = G*m₁*m₂/r² helyett F = m₁*m₂/r²

A Coulomb törvény F = (1/4πε₀) * q₁*q₂ / r² helyett F = q₁*q₂ / r²

Ami érdekesebb, hogy az E=mc² egy sima E = m képletre redukálódik. Ebből sokkal jobban látható, hogy a tömeg is csak az energia egyik megnyilvánulási formája, tulajdonképpen a mértékegységük lehetne közös. Tulajdonképpen az eredeti képletben a c² csak arra kell, hogy egyeztesse a két mértékegységet.

Szintén érdekes az idő és a hosszúság: tₚ = lₚ / c és mivel c=1, ezért tₚ = lₚ . Ez meg nagyon szépen mutatja, hogy a négydimenziós téridőben a négy dimenziót le lehetne írni ugyanazzal a mértékegységgel, a távolság és az idő, ugyanannak a téridőnek egy-egy dimenziója, így ezeknek is lehetne akár azonos mértékegységük. A c itt is csak arra szolgál, hogy egyeztesse a mértékegységeket. (Dávid Gyula sütötte el az egyik előadásban azt a poént, hogy a csillagászok ezt megoldják, mert ők a távolságot fényévben, az időt évben mérik, így az évvel lehet egyszerűsíteni, és marad a fény.)


De az így kapott mértékegységek a hétköznapi életben nem praktikusak. A mi „közepes” méretű világunkban ezek a kiinduló konstansok SI mértékegységben kifejezve túl nagyok, vagy túl kicsik:

c = 299 792 458 m/s

G = 6,67408 * 10⁻¹¹ m³/kg/s²

ℏ = 1.05457 * 10⁻³⁴ Js

ε₀ = 8.85418 * 10⁻¹² F/m

k_B = 1.38064 * 10⁻²³ J/K

Így tehát az így kapott mértékegységek is a mi mértékegységrendszerünkhöz viszonyítva túl kicsi, vagy túl nagy mértékegységeket adnak meg.


Lásd: [link]

2017. okt. 24. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2017. okt. 24. 12:33
 9/9 dq ***** válasza:

Nem.

A matematikai állandókat és a dimenziótlan fizikai állandókat nem tudod változtatni a mércék átskálázásával.

2017. okt. 24. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!