Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kvantum-összefonódás. Miért...

Kvantum-összefonódás. Miért nem számít információközlésnek az alábbi kísérlet?

Figyelt kérdés

Kitűzök egy díjat: elmegyek a Marsra, és földi idő szerint X év Y napján Z óra-perckor a homokba írok egy 1-től 2^32-ig terjedő számot, és onnantól lehet tippelni, hogy mit írtam a homokba. Hogy ne legyek befolyásolható, és tényleg a Marson válasszak egy tényleg véletlen számot, ezt 32 részecske spinjének megfigyelése alapján fogom megtenni. Aki az első helyes választ adja, az viszi a főnyereményt.


De csalok, és a 32 részecskét úgy viszem magammal a Marsra, hogy azok összefonódott állapotban vannak 32 barátomnál hagyott részecskével. Így a barátom viheti a főnyereményt, mert még azelőtt leadhatja a (később helyesnek bizonyuló) tippet, mielőtt a Marsot scifi-szuperteleszkóppal kémlelők megláthatnák a homokba rajzolt számot, vagy míg az utánam eredt játékosok rádiójellel hazaküldött megoldásai megérkeznének a Földre.


Értem, hogy véletlenszerűen alakuló bitekkel nem tudok általam irányított információt közölni, de mivel én a Mars homokjába rajzolásomat ezektől a bitektől teszem függővé, és információt "csinálok" belőle, a Földön maradt haverom azelőtt tudhatja, hogy mi van a Mars homokjába rajzolva, minthogy azt a Földről meg lehetne figyelni.



2017. nov. 7. 11:56
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen formában lehetséges.

Azonban ez nem a Marsról vitt át információt a Földre, hanem egy közös rendszer információját lehet csak leolvasni mindkét helyen, azonnal. Több információt pedig a rendszerből nem lehet kipréselni, csak amit odavittél.

2017. nov. 7. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Wadmalac ***** válasza:
Az a baj (szerintem), hogy amelyiktek előbb kontrollálja a spin állapotokat, az összeomlasztja a hullámfüggvényt és a második megfigyelő már cheszheti.
2017. nov. 7. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Nem, a kérdező jól írta.

Aki bennfentes, az RÖGTÖN megtudja ennek a rendszernek az állapotát, míg a többi csak akkor, ha a Marsról a Földre érnek a jelek.

2017. nov. 7. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"De csalok, és a 32 részecskét úgy viszem magammal a Marsra, hogy azok összefonódott állapotban vannak 32 barátomnál hagyott részecskével. Így a barátom viheti a főnyereményt, mert még azelőtt leadhatja a (később helyesnek bizonyuló) tippet, mielőtt a Marsot scifi-szuperteleszkóppal kémlelők "


Hogyan, mi módon jelzel a Földön maradt barátodnak, hogy mikor kell megnézni a bitsort?

2017. nov. 7. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Ajj, nem az előző kérdést akartam elküldeni, véletlenül kattintottam az elküldés gombra :D


Hanem ezt a kérdést:

Ez a kísérlet miben különbözik attól, ha összefonódott bitsor helyett egy-egy papír van nálatok, amelyekre le van írva a szám, de egyikőtök sem ismeri őket?

2017. nov. 7. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Ez jogos. Tulajdonképpen csak egy dobozt bontok ki, aminek a Földön is van egy azonos párja.
2017. nov. 7. 15:08
 7/9 anonim ***** válasza:
Annyi a különbség, hogy itt nem csak nem ismeri, hanem nem is ismerheti. Szóval ellopni sem lehet.
2017. nov. 7. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Igen, ez igaz. Valahol ezt akartam elérni azzal, hogy a Marson "születik meg" az eredmény és a játék megnyeréséhez szükséges információ. De valójában tényleg csak egy ellophatatlan, de hagyományosan szállított dobozról van szó.
2017. nov. 7. 16:12
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

A pontos fogalmazás fél siker: ez nem üzenet közlés, ami a távközlés lényege. Tehát távközlési értelemben nincs információközlés. Viszont lesz két véletlen, ám korrelált információhalmaz a két helyen.


Elsőre szépen hangzik, hogy de legalább ezt a két infóhalmazt nem lehet ellopni, de ahhoz azért még kell egy-két plusz elem a rendszerbe, és máris a biztonságos kvantum kulcsszétosztásnál járunk. Aki ezt kiskereskedelmi forgalomba hozható módon megoldja majd, az valóban megkapja a főnyereményt, hacsak ki nem vonják a forgalomból még előtte.

2017. nov. 7. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!