Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a 3 polusú dc...

Mi a különbség a 3 polusú dc motor között és a két polusú között? Melyik jobb? Miért?

Figyelt kérdés
2017. dec. 5. 20:59
 1/6 A kérdező kommentje:
2017. dec. 5. 21:07
 2/6 anonim válasza:

Mindkettő kétpólusú, az egyenáramú motorokat (is) az állórész pólusszáma alapján határozzuk meg. A forgórész tényleges mágneses pólusszáma a kommutátor által, megegyezik az állórésszel, függetlenül attól hogy fizikailag hány ágra van felosztva.


alapvetően a kétpólusú motorok közül a háromágú forgórésszel szereltnek van a legnagyobb nyomatéksűrűsége de ezt a rendszert nem nagyon készítik 20 voltnál nagyobb feszültségre, mivel a szeletfeszültség itt megegyezik a tápfeszültséggel. A sok ág egyrészt az egyenletesebb nyomaték, másrészt a szeletfeszültség csökkentése miatt van a nagyobb motorokban. A magas szeletfeszültség körtüzet hozhat létre.

2019. máj. 31. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

És mégis, a magyar szakirodalom, amit én ismerek (a Frigyes-Tuschák), nevezi 3 pólusúnak is és 3 pólusú armatúrával szereltnek is. Ha megszámoljuk az armatúra pólusait, akkor azt találjuk, hogy három van belőlük, bár ha fajták szerint csoportosítanánk őket, akkor persze csak kettő, északi és déli.

Leköteleznél, ha megírnád, te hol találkoztál ennek a leírásával.

2019. jún. 1. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:

Oké de a villamos pólusszám szempontjából lényegtelen hogy fizikailag hány ág, mert ha egymás mellett van két azonos irányba gerjesztett ág akkor azok egy pólusként fognak viselkedni ebben az egyenáramú, kommutátoros rendszerben. Az ötpólusúnak mondott motor is valójában kétpólusú, mint ahogy a 8, 10 ,24, 256 ágú forgórészt is hívhatnánk ennyi pólusúnak de ez nyilván értelmetlen lenne. Mint ahogy egy váltóáramú állórész sem mondjuk 48 pólusú, bár fizikailag annyi ág van benne, hanem annyi amennyit a tekercselés meghatároz. Az egyenáramú forgórészen a kefék száma határozza meg a pólusok számát.


Szóval ez ilyen fogalmi egyszerűsítés. Föleg a modellezésben illetve az akkus szerszámokban vannak 3 illetve 5 ágú forgórészek, ennél nagyobb méretben nem is nagyon gyártanak ilyen motorokat.

Amúgy a fenti leírás is saját összefoglaló volt, én legalapvetőbben onnan szedem a motorokkal kapcsolatos imereteket hogy mindig szétszedtem a kis motorokat amik a kezembe kerültek, aztán ha valami kérdés merült fel, akkor az otthoni régi szakirodalmat vettem elő, illetve később az internetet, bár pont ez a kis ágszámú motorok témaköre nem volt érintve, ez inkább saját analízis.

Például egyszer áttekercseltem egy kis 5 águ motort úgy, hogy nem 2 ágat fogott át egy tekercs hanem egyenként, mint a 3ágúban. Így picit elvileg csökken a nyomaték, de a gyakorlatban mégse mert a kommutációs veszteség olyan mértékben csökken hogy nagyobb áramsűrűség engedhető meg, illetve üresjárat és részterhelés esetén a hatásfok sokkal jobb. Mondjuk ez csak érdekesség.

2019. jún. 2. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Szóval ezek a szakkifejezések, mint legnagyobb nyomatéksűrűség, ezek a megfogtam kézzel, lassul-e tapasztalatok alapján generálódtak?
2019. jún. 2. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Ugyanannyi vas egy tömbbe gerjesztve erősebb lesz, mivel a többfelé osztott ágaknál egymásba nyúlnak a tekercselemek és ellene dolgoznak a másik oldalon lévő gerjesztésnek. Tehát, ha mondjuk van egy 12 águ forgórész akkor az egyoldalon levő ágak gerjesztettsége valahogy így alakul : 1,3,5,3,1 feltéve hogyegy tekercs elem 5 ágat fog át. A háromágúnál nincs ilyen jelenség,cserébe pulzálóbb a nyomaték, ami viszont szubjektív hogy zavaró-e. Ha azt nézem hogy a kis 100 grammos 3 ágú motor állva tud 0,5 nm-t, a 8 kilós indítómotor meg 20 nm-t, akkor abból egyertelmű, hogy ha en fognam azt az inditomotort és beolvasztanám, és csinálnék belőle egy ugyanolyan 3 ágút, sokkal erősebb lenne.
2019. jún. 2. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!