Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Adott vezetékben az áramló...

Adott vezetékben az áramló elektronok sűrűségének és sebességének mi a makroszkopikus jelentősége?

Figyelt kérdés

Pl Minél gyorsabban haladnak annál nagyobb a feszültség, minél sűrűbben vannak annál erősebb a mágneses tér stb.

Illetve elektronok szempontjából mit jelent a feszültség, áramerősség stb.

(Ezeket se tanár se villanyszerelő nem tudta még elmagyarázni :P)


2010. jún. 2. 13:37
 1/10 A kérdező kommentje:

Ilyesmire gondolok:

vegyük a vezeték 1 köbcentis darabját tegyük fel van benne 1000 elektron ami 1cm/s-mal halad

mi változik ha 1 helyett 10 cm/s-mal haladnának?

illetve akkkor ha 1 cm/S maradna a sebesség de 1000 helyett 10 000 elektron lenne az adott drótdarabban?

2010. jún. 2. 13:41
 2/10 anonim ***** válasza:

A vezetékben folyó áram változik, mivel ez a töltés "sebessége". I=dQ/dt, ahol dQ a dt idő alatt átáramló töltés. Ha veszel egy v*t hosszúságú térfogatelemet a vezetékből, és erre felírod az áram definícióját, akkor az átáramló töltés (homogén töltéssűrűséget (l) és állandó keresztmetszetet (A) feltételezve): dQ=v*t*A*l*q , ahol q az elektron töltése. Így az áram:

I=dQ/dt=v*A*l*q.



Ebből az egyenletből már látszik, hogy az áram egyenesen arányos a töltéshordozók sebességével. Továbbá (mivel az ellenállás nem függ az áramtól), a feszültség is nő a sebesség növekedtével. Természetesen az ok-okozati viszony fordított: a nagyobb feszültség hatására lesz nagyobb az áram és így a töltéshordozók sebessége.


A másik amit írtál, hogy "több elektron van az adott drótban" a töltéshordozók sűrűségétől illetve a felülettől függ. Az előbbi adott, nem lehet ezt csak úgy változtatgatni, a vezető anyag jellemzője. Az utóbbit lehet változtatni, ettől a vezeték ellenállása változik (R~1/A).



Ha érdekel, itt elég szépen le van írva a dolog a KisFizII mappában, a bsc2-4.pdf -ben.

2010. jún. 2. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Akkor az áramERŐSSÉG(amper) változik a sebességgel?
2010. jún. 2. 14:49
 4/10 A kérdező kommentje:
Kísérleti fizikás dolgokban meg olyan terjengősen vannak leírva a dolgok h inkább a konyhanyelvi magyarázatokat részesítem előnyben. :D
2010. jún. 2. 14:52
 5/10 anonim ***** válasza:

Alumínium elektrolizásakor bemegy a kohóba 5300V feszültségen 100A-es áram amit ezredrészére transzformálnak és a transzformátorból az elektrolizáló kád százezer amperes áramot tud felvenni.


Olyan nincs hogy emelem a feszültséget és az áram is nő.Pontosan azért továbbítják nagyfeszültségen az elektromos áramot mert a feltranszformáláskor csökken az áramerősség és ezáltal a melegedési veszteség csökken.

2010. jún. 2. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Ez meg hogy jön ide? :D
2010. jún. 2. 19:05
 7/10 anonim ***** válasza:

Első vagyok (lehet hogy aláírást kéne használnom:P). Amit az utolsó válaszoló írt, az már váltóáram, ott sem a térerősség, sem a részecskék sebessége nem állandó, így az általam említett közelítések nyilván nem alkalmazhatóak. Ekkor sokkal bonyolultabb a helyzet, mágneses jelenségek is bejönnek, ami szintén belejátszik az ellenállásba, részecskék sebességébe... Itt már én nem tudom konyhanyelven elmagyarázni hogy mi miért történik, de hátha jön vki okosabb :)


A kérdéseddel kapcsolatban: igen, az áramerősség (Amper) változik, mivel ez definíció szerint a felületen egységnyi idő alatt átáramló töltésmennyiség. Konyahanyelven szólva: ez nagyobb akkor is, ha sűrűbben vannak, ha nagyobb a felület és ha gyorsabban mennek a töltések.

2010. jún. 2. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm, engem is csak egyenáramnál érdekel :)

Az már vili h az elektronok sebességétől az áramerősség függ.

Akkor a feszültség az elektronok mijétől függ?

2010. jún. 3. 11:25
 9/10 anonim ***** válasza:
A feszültség nem függ az elektronoktól, az elektronok függenek a feszültségtől. A feszültség tulajdonképpen a munkavégző képesség, a munka pedig tulajdonképpen azért szükséges, mert az anyagnak ellenállása van. A feszültség és az áram között az ohm törvény áll fent (egyenesen arányosak). Egyenáramot tekintve az ellenállás csak az anyag tulajdonságaitól függ (pl. a töltéshordozók sűrűségétől is függ), így a töltéshordozók sebességétől nem. Ebben az esetben tehát (ismét a viszkózust modellt nézve) az elektronok sebessége is egyenesen arányos lesz a feszültséggel. Szemléletesen: a feszültség pedig az ellenállást "legyőző" munkavégző képesség. Tehát minél több munkát tudunk végezni, annál nagyobb ellenállást tudunk ellensúlyozni, azaz annál gyorsabban képesek menni az elektronok.
2010. jún. 3. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Konyhanyelven:


A feszültség:

Mivel az elektronokat a feszültség gyorsítja, minél nagyobb a feszültség, az elektronok annál gyorsabban mennek.


Az áramerősség:

Az egységnyi idő alatt adott keresztmetszeten átáramlott elektronok számától függ. A te szavaiddal, minél sűrűbben vannak a mozgó(!) elektronok, annál nagyobb az áramerősség.


Mindez függetlenül attól, hogy egyen-, változó-, vagy váltakozó áramról beszélünk.


Azért mégis egy kis magyarázat hozzá, ha van kedved elolvasod, ha nincs, nem...


Nagyon érezni kell az arányokat, mert a porszívód a 230 voltos váltakozó feszültségű hálózatból 5 A árammal működve 1150 W teljesítményt vesz fel, és egy kb. hasonló teljesítményű gépkocsi önindító a 12 V-os akkumulátorról majdnem 100 A egyenáramot indít.


Ha lenne elég pénzed és ugyanolyan vezeték lenne otthon a faladban, mint amilyen az autódban van, akkor ugyanazt a teljesítmény át tudnád vinni 230V váltakozó feszültség 5 amperrel, és 12 V egyenfeszültség 95.8 amperrel...


Ez utóbbi egyenáramos esetben, mivel ugyanarról a vezetékről van szó, több elektron jut át egységnyi idő alatt adott keresztmetszeten... mert nagyobb az áram erőssége.


A te modellednél és szóhasználatodnál maradva (mivel az áramerősség a fogyasztótól és nem a házad vezetékétől függ, mert a vezetéked ellenállása elhanyagolható a fogyasztó ellenállásához [impedanciájához]) képest, ezért az áramerősség nem a vezetéked keresztmetszetétől függ!

Ha nagyobb az áramerősség, egyszerűen több elektron indul útnak. (Az áram szállítását a fémekben lévő összes elektronnak csak igen csekély hányada - a nem az atomtözshöz tartozó - ún. vezetési sávban lévő elektronok egy része végzi. Ha kicsi az áram, belőlük kevésnek kell megmozdulni, ha nagy az áram, akkor többnek.) Hogy minden vezetésre alkalmas elektronnak meg kelljen mozdulnia, azt szabványok nem engedik, nagyon jelentősen túl van méretezve (biztosítva) a beépíthető vezetékek keresztmetszete ahhoz képest, hogy minden vezetési sávban levő elektronnak mennie kelljen :-)

2010. jún. 3. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!