Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit láthattunk? Ötlet? Magyará...

Mit láthattunk? Ötlet? Magyarázat?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Most (szilveszter), koccintás után (00:03) lementem a kertbe, hogy nézzem a tűzijátékozást. Nagyjából észak felé kicsivel a házak magassága felett észrevettem egy nagyobb csillag méretű piros fényt. Jól ismerem a helyet ahol lakom (Üllő), itt születtem, s élek már lassan 30 éve. Abban az irányban nincs semmilyen magas objektum, amin lenne piros lámpa. A víztorony, ill. a gyöngyvirág téri átjátszó torony a nézőpontomtól kb. 30-40 fokkal balra van, de egyik sem látszódik a távolság és a tereptárgyak miatt. Az ellenkező irányban, a raktárak mögött van egy átjátszó torony, amire viszont rálátok. Annak a fénye nagyobb és erősebb, mint az ismeretlen fényforrásé. De nyilván az első gondolatom az volt, hogy egy új átjátszó torony lehet ott valahol, esetleg valaki drónnal filmezi a tűzijátékot.

A fény egy helyben volt látható kb. 00:20-ig. Ekkor viszont már nem láttam az eredeti helyén, hanem attól kicsit balra és dél-délnyugati irányú mozgásból fordult keleti irányba. Ekkor jött le édesanyám is a kertbe, aki kérdezte is, hogy mi az. Majd 00:22-kor szólt, hogy jön több is. Kb. 280 fokon a házak fölött látható volt 5-7 db(!) az elsővel megegyező piros fény, melyek folyamatosan haladtak nagyjából 90 fokos irányba. Egymáshoz viszonyított elszórt helyzetük változatlan volt, tartották az alakzatot. Egy nagyjából 20 fok széles területen helyezkedtek el. Nem imbolyogtak, nem mozogtak össze-vissza, csak határozottan repültek egyenesen nagyjából kelet felé. Sebességük egy utazómagasságon haladó repülőgépéhez hasonlított, talán kicsit gyorsabb volt.

Volt amelyik eltűnt, kialudt, a többi behaladt a kertszomszéd emeletes házának takarásába, ahonnan már csak 2-3 db bukkant elő. Közben az első, észak felé lévő fény is haladt kelet felé, de 00:23-kor feltűnt ott egy újabb, ami szintén a többiével megegyező irányba mozgott, majd lassan az is eltűnt az oldalsó szomszéd háza mögött.

Mikor már ilyen sok volt belőlük inkább valamiféle repülő lámpásokra gondoltam, viszont az akkor kiadott LHBP METAR szerint 100 fokról 4 csomós szél fújt, tehát a lámpásoknak kvázi szembeszélben kellett volna repülniük, ráadásul ugye az első fény legalább 20 percig volt mozdulatlanul egy helyben.

Ferihegyre akkor sem érkező, sem induló repülő nem volt, de - ha lett is volna - ennyi itt töltött év és spotterkedés után csak felismerem, hogy mi repülőgép és mi nem az. A Flightradar24 szerint áthaladó gépek a kötelékben repülő fények helyén nem voltak az adott időben. Továbbá sem navigation light, sem strobe, sem beacon nem volt látható rajtuk, csak konstans piros fény.

Eközben csak a tűzijátékok hangja volt hallható, más nem.

Szerintem a viselkedésük és "élettartamuk" kizárja, hogy tovább égő ún. tűzijáték csillagok, vagy pernyék lettek volna.

Szintén kizárt, hogy műholdak voltak. Figyeltem már meg többek közt az ISS-t, Iridiumokat, de azoknak fehér, vagy kissé sárgás a visszavert fényük, és persze nem állnak meg, vagy változtatnak irányt.


A szintén a kertjükben lévő, tűzijátékot néző szomszédaim is látták rajtunk kívül és telefonnal készítettem videót is, bár nyilván alig látszik rajta valami...

Teljesen tanácstalanok vagyunk, hogy mit láthattunk.



2018. jan. 1. 08:10
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Flightradaron csak a polgári légi forgalmat látod, ami közel sem azonos a valódival. Szóval lehet, hogy katonai gépek voltak. Erre utalhat az is, hogy alakzatban repültek. Nyilván kizárod azt, amit mondtam, de jobbra nem igazán számíthatsz, mert amit te akarsz hallani (sejthető) azt komoly ember nem fogja neked "megerősíteni".
2018. jan. 1. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Pár éve itt Gyál felett is repkedtek a katonai repülők.

Valami stadion megnyitóján villogtak velük.

Na azok sem voltak a flightradaron.

2018. jan. 1. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
61%
Miért írod ki kétszer a kérdést?
2018. jan. 1. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
74%
Különös szilveszter...
2018. jan. 1. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Flightradaron még a teljes polgári légi forgalom sem látszik, csak azok a gépek, amelyekben van ADS-B transzponder.

De a repülőket utazómagasságon a kérdésben is írt lámpákkal világítják ki úgy, mint:

- hajtóműindítástól leállításig villogó piros fény (anti-collision/beacon light)

- a jobb szárny végén zöld, a balon piros színű lámpa (navigation light)

- futópályára felgurulás és az onnan történő legurulás között villogó fehér fényekkel (strobe light)

Kettő, vagy három éve ugyanígy szilveszterkor érkezett egy pápai C17-es LHBP-re és az is ugyanígy volt kivilágítva, holott katonai és a radaron sem látszik. De nyilván nem tudhatom, hogy milyen fényekkel világítják ki azokat a gépeket, amelyek valami titkos bevetésre mennek, de gyanítom, hogy ha nagyon nem akarják, hogy tudomást szerezzenek róluk, akkor egyszerűen lekapcsolják az összes fent említett fényjelzést és nem pedig felkapcsolják a konstans piros fénnyel világító "titkosbevetésremegyünk lámpát".

De nem értem, hogyan ragadtunk le a repülőknél, hisz annak a fénynek a viselkedése, amit először láttam teljességgel kizárja, hogy repülőgép lett volna. Helikopterhez hasonlított leginkább a viselkedése, de azokat is a fent említett fényekkel világítják ki, ráadásul tűzijáték ide, vagy oda, már egy helikopternek is jól hallható hangja van, nem hogy többnek.

Továbbá ott van még az is, hogy volt amelyik kialudt, volt amelyik nem. Katonai repülőket/helikoptereket nem óvodások vezetik, akik poénból kapcsolgatják rajtuk a lámpákat.

Felhőbe sem haladhattak, hisz derült volt az égbolt. Lámpa nélkül, a Hold fénye mellett le tudtam menni a kertbe. Még árnyékok is voltak.

A felhők hiánya miatt zárom ki azt is, hogy lézerfények lettek volna. Plusz túl kontrolláltan mozogtak/álltak. Ilyet kézben tartott lézer pointerrel képtelenség kivitelezni.

Közben Facebookon kerestem még szemtanúkat (nyilván ésszel, nem úgy, hogy "ugye te is láttad a piros fényeket?") és találtam egy Üllő északi részén lakót, aki azt álltja, hogy fölöttük volt kb. 30 percig az egyik piros fény, ami szerinte drón lehetett, mivel pár nappal korábban fényes nappal bereptettek egyet az udvarukra. Bár a hangját nem hallotta.

Elég érdekes, hogy ennyi és ilyen képességű drónt tud valaki egyszerre ilyen összehangoltan reptetni, de nyilván még mindig ez a legvalószínűbb eshetőség, úgyhogy rejtély megoldva.

2018. jan. 1. 19:41
 6/9 anonim ***** válasza:
49%

Kérdező: amint látom, nem érdekel téged a normális magyarázat.

Légy szíves, menj át az ezotériára.

2018. jan. 1. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
#6-os: amint látom, nem nagyon vagy birtokában az értő olvasásnak. Kérlek olvasd el újra az előző hozzászólásomat! Ha ezután sem érted meg, akkor légy szíves menj el egy magyartanárhoz.
2018. jan. 2. 05:39
 8/9 anonim válasza:
100%
szia, én is pont láttam tüzijátékozás közben :D az egy drón volt.
2020. júl. 30. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
100%
Egyébként üdv a Diófa utcából :D
2020. aug. 3. 03:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!