Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Skolem paradoxon, hogy is van ez?

Dq kérdése:

Skolem paradoxon, hogy is van ez?

Figyelt kérdés

Tegyük fel hogy ZFC konzisztens. A Löwenheim–Skolem tétel szerint létezik ZFC-nek egy megszámlálható számosságú modellje. Tekintsük most ezt egy Q megszámlálható számosságú gráfnak, az egyszerűség kedvéért.


Ebben a gráfban a csúcsok a halmazok, tehát a Q gráfban definiált valós számok egy megszámlálható számosságú részhalmazát adja a Q gráfnak.


Viszont minden "saját valós számunknak" ((ZFC-ben dolgozunk. A mi ZFC-nkben megszámlálható számosságú Q. Saját magában nincsen számossága természetesen)) megfeleltethetjük a Q gráf egy csúcsát.


Ez így egy, a mi ZFC-nkben, egy kontinuum számosságú halmaz megszámlálható számosságúba való injektív beleképzése.

Ez így ellentmondás.

Hol a hiba?


Irodalom:

[link]

[link]

[link]



#matematika #filozófia #logika #paradoxon #ellentmondás #platon #Skolem paradoxon #Löwenheim–Skolem tétel
2018. jan. 3. 00:35
 1/3 anonim ***** válasza:
Miért nem olvasod végig a saját linkedet? Még abban is le van írva.
2018. jan. 3. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Mert nem tudok angolul.


Te jössz.

2018. jan. 3. 03:04
 3/3 anonim ***** válasza:

Ugyan már, ne szórakozz velem:) hogy ne tudnál angolul? És mi vinne rá, hogy angolul linkelj, ha nem tudsz angolul? Értem én, hogy csak provokálsz, de ha már csinálod, adjuk meg a módját. Tudsz te ennél jobbat is.


Nem lesz minden valós számnak egy halmaza a modellben. Csak azokról tudod, hogy lesz nekik, amelyikek definissable-ok, amit nem tudom, hogy mondanak magyarul. (Azt jelenti, hogy van olyan - jelen esetben elsőrendű - formula, amit egyedül ő elégít ki.)

2018. jan. 3. 03:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!