Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Azt mondják, hogy a "világegye...

Azt mondják, hogy a "világegyetem végtelen". Na a következőkön gondolkozok így éjszaka?

Figyelt kérdés
Na szóval a nagy bumm elméletét mindenki ismeri, miszerint a világyegyetem egy robbanás hatására jött létre a másodperc töredéke alatt. Első kérdésem: ez az apró részecske milyen környezetben volt, mi vette őt körül? Továbbá azt is tudjuk, hogy a vlágegyetem folyamatosan tágul, akkor csak van vége valahol, lehet nagyon messze, számszerűleg meghatározni lehetetlen, de akkor is, miért mondjuk rá hogy végtelen?
2018. jan. 21. 02:14
 1/5 anonim ***** válasza:
57%

Az apró részecskét semmi sem vette körül. Nem tudom, mért mondják egyesek, hogy az univerzum végtelen, a tudósok 92 milliárd fényévre becsülik az átmérőjét.

Egyébként a Nagy Bumm eléggé félrevezető név, mivel az nem robbanás volt, csak egy roppant gyors tágulás.

Ha tudsz angolul, ajánlom figyelmedbe a Zuantum nevű appot.

2018. jan. 21. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
nem hiszem el *Quantum
2018. jan. 21. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
92%

"Na szóval a nagy bumm elméletét mindenki ismeri, miszerint a világyegyetem egy robbanás hatására jött létre a másodperc töredéke alatt."


Nem egy robbanás hozta létre a világegyetemet. Egy végtelenül nagy sűrűségű, hőmérsékletű és kis kiterjedésű szingularitásból kezdett el tágulni a világegyetem. (Ma nem tudjuk miért.) Maga a folyamat ránézésre hasonló ahhoz, mint amikor felrobban egy gránát és a srapneldarabkák szétszóródnak, ennek mintájára hívjuk "robbanásnak".


"ez az apró részecske milyen környezetben volt, mi vette őt körül?"

Úgy tekintjük, hogy az ősrobbanás pillanatában született meg maga a téridő, amelyben létezünk és amelyben mindent leírunk, amíg ez nem volt, tehát amíg az a keretrendszer nem létezett, amelyben időt, távolságot, stb. mérünk nincs értelme ilyen dolgokról beszélni, hogy mi volt körülötte.



"Továbbá azt is tudjuk, hogy a vlágegyetem folyamatosan tágul, akkor csak van vége valahol, lehet nagyon messze, számszerűleg meghatározni lehetetlen, de akkor is, miért mondjuk rá hogy végtelen?"

Nem végtelen, hanem határtalan. Ez nem a kiterjedésére vonatkozik, hanem arra, hogy három dimenzióban nem vagyunk képesek kilépni a világegyetemből. A szokásos példa a földdel:

Két dimenzióban a Föld durván gömb alakú. Elindulsz valamerre, meddig tudsz menni? A végtelenségig. Sosem érsz a végére, mert a föld felülete önmagába záródik, így két dimenzióban nem vagy képes elhagyni a Földet. Viszont ha használod a harmadik dimenziót (magasság), akkor képes vagy elhagyni a bolygót. Ezt jelenti a határtalanság. Egy gömb felülete két dimenzióban határtalan, mert önmagába záródik. Ezt gondoljuk a világegyetemről is, csak eggyel magasabb dimenzió számokkal.

2018. jan. 21. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2018. jan. 21. 11:04
 5/5 anonim ***** válasza:

1. Nem egy olyan nagy robbanás alatt, mint mondjuk egy boma robbanása. Ez csak hasonlat, a tényleges eseményt nem ismerjük.

2. Nem volt parányi részecske. Nem tudjuk, mekkora volt, de hogy nem parányi (a szokásos értelemben) az teljesen biztos.

3. Ha valami tágul, abból nem következik, hogy véges. Ennek megértése nem lehetséges a végtelen fogalmának értése nélkül. A "végtelen"-ről azért beszélünk, mert ezzel kiválóan és ellentmondásmentesen meg tudunk magyarázni mindent. A véges esetre ez nem igaz. Ott egy csomó problémába ütköznénk az össze ismert jelenség megmagyarázásához.

4. A végtelen - határtalan ide keverése tovább növeli a káoszt. A határtalan fent leírt módon bejárható! Minden szeglete. Mert az egy véges rész. Nem szabad összekeverni a gömb felszínét a két dimenziós végtelennel (ott ez történik). Szóval aki érteni akar bármit is, ezt a hasonlatot vesse el, mert a homályt növeli, nem a világosságot.

2018. jan. 21. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!