Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet az, hogy a nap...

Hogy lehet az, hogy a nap sárga, mi még sem sárgában látjuk a világot?

Figyelt kérdés

2018. febr. 12. 20:07
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Biztos, hogy igazából sárga?


[link]

2018. febr. 12. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

-Egyrészt nem sárga: [link]


-Másrészt a szem (az agy) alkalmazkodik, színes napszemüvegben, vagy különböző színhőmérsékletű mesterséges világításokban "beállítjuk a fehéregyensúlyt".

2018. febr. 12. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
A Nap nem sárga, és nem a szemeddel dolgozod fel a fényt, hanem az agyaddal. Az meg alkalmazkodott a fényviszonyokhoz.
2018. febr. 12. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Azért mert a tárgyak, és élőlények, különböző hullámhosszokat elnyelnek. Másokat visszavernek a nap fényéből. Pl a leveleket ezért látod zöldnek, mert a nap fényében levő "színkomponenseket" elnyeli, és a zöldet veri vissza leegyszerűsítve.


Tehát az a levél pont minden csak nem zöld :) itt persze elgondolkozhatunk, mi az, hogy zöld.

2018. febr. 12. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Nem sárga. A fény pedig törik a légkörben. Pl az ég is ezért kék.
2018. febr. 13. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az igaz, hogy a Napból kapott fény nem semleges fehér, enyhén sárga felé van tolódva a tónus.

Két dolog miatt nem látunk mindent sárgának.


- Írták is, hogy a látásunk kompenzál. Volt egyszer egy nagyon sárga bringás szemüvegem. Kontrasztjavításra jó volt, kevésbé zavartak az erdő fái alatt a vibráló fények stb. Akkor lepődtem meg, amikor először volt rajtam négy órán át folyamatosan és utána levettem. A fák, a fű, minden növény gyönyörű párizsikék volt. Percekig tartott, amíg újra elkezdtem zöld színeket látni.


- A Napból érkező fény tartalmazza a teljes spektrumot, vagyis a piros tárgyakról vörös fény tud visszaverődni ,mert kapnak vörös fényt is, a kékek kéket stb. A Nap fényének sárgasága annyit jelent, hogy a teljes spektrumból kicsit több van benne sárgából, mint mondjuk kékből. Ettől még benne van minden szín.


Azt hiszem most visszaolvasva, szétszórtan minden eddigi válaszban megvolt mindkét részlet, csak kicsit összeszedtem zippelve. :)

2018. febr. 13. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 TappancsMancs ***** válasza:

A Nap a látható fény tartományán belül az összes létező hullámhosszon sugároz, ez a hullámhossz-keverék pedig fehér fénnyé áll össze, ami több színt tartalmaz. Ezt láthatjuk, amikor a vízcseppek a levegőben prizmaként viselkedve komponensekre bontják a fényt, és létrejön a szivárvány. A légkörben a rövidebb hullámhosszú fény szétszóródik, ami kék színű (ettől kék az ég). Így ha az összes színt tartalmazó keverékből kivonjuk a kéket, akkor sárgát kapunk – ezért látjuk sárgának a Napot.

/ELTE/

2018. febr. 13. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Alex Fly ***** válasza:

Pontosabban: ahogy már előzőleg írták, a napfényben minde hullámhossz jelen van. Ebben az értelemben nem sárga.

Annyiban pedig igen, hogy a kibocsátott fény intenzitásának maximuma a sárga színnek megfelelő tartományban van.

És mivel az ember szeme földi eredetű, így az itteni fényviszonyok szerint működik, tehát a spektrális intenzitás különbségeit kiegyenlíti (mint a hifi-technikában egy konvolver)...

2018. febr. 17. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!