Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek inkább természetes...

Szerintetek inkább természetes szelekció, vagy epigenetika az evolúció? Netán mindkettő?

Figyelt kérdés
Nem vagyok szakmabeli, tehát lehet, hogy a kérdés is rosszul van megfogalmazva.

2018. febr. 22. 04:18
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Egyik sem az evolúció.
2018. febr. 22. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
81%

evolúció = variáció, replikáció, szelekció


Ez nem igazán véleménykérdés, ez egy folyamat amit az ember teljesen jól ismer és hasznosít tudatosan.

2018. febr. 22. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Igen. Ez a kérdés rosszul van megfogalmazva.
2018. febr. 22. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 dq ***** válasza:
11%

Evolúció alatt a fajok kialakulását érted, ugye?


Én Lamarckista vagyok, ha ez a kérdésed.

2018. febr. 22. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez így tényleg elég rossz kérdés, mert gyakorlatilag egyik sem.

Ahogy a korábbi válaszoló is írta, az evolúció a gyakorlatban annyit takar, hogy van egy szaporodó közösség, amely egyedei a szaporodás során a tulajdonságaikat továbbörökítik az utódaikba, ezen tulajdonságok folyamatosan változnak, az egyes változatokra pedig a környezet függvényében szelekciós nyomás hat.

Azaz az evolúciónak egy része a szelekció, ha mondhatom így.

Ami az epigenetikát illeti, ez ugye DNS módosulás nélküli változást jelent a fenotípusban. A gyakorlatban ez annyit tesz, hogy eltérő környezetbe kerülve más hatások érik az élőlényt, ezek adott esetben befolyásolhatják egyes gének expresszióját a fejlődő magzatban és ezáltal egyes tulajdonságait is a születendő egyednek. Ami itt fontos, hogy a változást nem mutáció idézte elő, a gének nem változtak. Azaz ha csak az epigenetika létezne, akkor ha a megváltozott élőlényünket visszavinnénk az új környezetéből, megszűnne az a hatás ami génexpresszió-változást indukált, a következő generációkban visszakaphatnánk az élőlényünk kiindulási állapotát. Hiszen mindazok a gének amelyek eredetileg olyanná tették őt, amilyen, nem változtak, csak más környezetben máshogy fejeződtek ki.

Na most azt azért megjegyezném, hogy része lehet az epigenetikus változásoknak is az evolúcióban. De csak a többi evolúciós folyamattal együtt. Ha csak epigenetikus változások léteznének, akkor például a tenyésztés sem működne, ám epigenetika nélkül az evolúció ugyanúgy vígan zajlana.

Ellenben szelekciós hatások nélkül (lehet az mesterséges is, nem csak természetes) nem lenne evolúció sem.

2018. febr. 22. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 sadam87 ***** válasza:
100%

Corvus Cornix (#5)

Szép válasz, pár aprósággal szeretném kiegészíteni.

"Ami az epigenetikát illeti, ez ugye DNS módosulás nélküli változást jelent a fenotípusban."

Pár pontosítás:

1. Inkább úgy fogalmaznék, a DNS bázissorrendjének módosulása nélküli változás, hiszen például a DNS metiláció során a maga a DNS módosul.

2. Kicsit szerintem tág a megfogalmazás, hiszen a fenotípust a DNS közvetlenül is befolyásolhatja (pl. ha éhezünk, lefogyunk epigenetikai változás nélkül is).


Nem vagyok benne biztos (bár ennyre nem vagyok képben ebben a témában), hogy az epigenetikai kódra nem történhet szelekció, mégha nem is ugyanúgy, mint a genetikai kód esetében, hiszen valamennyire az is öröklődhet. Itt írnak fajok közötti epigenetikai különbségekről (persze ebből még nem következik, hogy szelekció miatt van):

[link]


"Ellenben szelekciós hatások nélkül (lehet az mesterséges is, nem csak természetes) nem lenne evolúció sem."

Nem adaptív evolúciós folyamatok (pl. drift) azért végbemehetnének.

2018. febr. 22. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Pombe ***** válasza:
100%

@sadam


Hát, mind a normális, mind a kóros fejlődési folyamatokban megjelenik az epigenetika szerepe, mert a gének működése módosul a hozzájuk kötődő molekulák közvetítésével, és ezt örökölheti az utód (csak egy pl. a sok közül: autoimmun gyulladásos betegségek öröklődése, ahol a betegséget okozó géneket az epigenetikai hatások konkrétan felélesztik), tehát nem igazán tudom elképzelni, hogy itt is ne érvényesüljön a szelekció az örökletes változások kialakulásának mindenfélesége között, hiszen hiába tűnhet apróságnak a dolog, ha afféle genetikai triggerként "láncreakciót" indít el, és epigenetikus minták bizony szépen terjednek családokra jellemzően is.


Nem?

2018. febr. 23. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Pombe ***** válasza:

Az élővilág evolúciója azt jelenti, hogy az élővilág összetétele folyamatosan változik természetes úton.


Az evolúció szó nem jelent olyat, hogy replikáció, variáció, szelekció.


A biológiai evolúció (vagyis az élővilágban zajló folytonos változás) MEGVALÓSÍTÓJA a jelenlegi ismereteink szerint a replikáció, variáció, szelekció együttese által kialakult mechanizmus. Ha más természetes folyamatok is változtatják az élővilág szereplőit, az ugyanúgy tehát evolúció, ahogy arra sadam is rámutatott: "Nem adaptív evolúciós folyamatok (pl. drift) azért végbemehetnének."


Az evolúció szavunk még ezer másféle mechanizmusra, folyamatra is ráhúzható, ahol változást, vagy akár szubjektíve fejlődést vélünk látni.

2018. febr. 23. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 sadam87 ***** válasza:

@Pombe (#7)

Elnézést, pontatlanul fogalmaztam a válaszomban. Az nem kérdés, hogy hathat rá szelekció, az a kérdés, mennyire és milyen hosszú távon öröklődik. (Ugye Corvus Cornix abból indult ki, hogy nem öröklődik.) Én is ismerek olyan eseteket, amikor bizonyították, hogy epigenetikai változás öröklődik (többsejtű egyedek között), de nem túl sokat (és csak pár generációig, ha jól emlékszem), és én is úgy tudom, hogy az epigenetikai kód a legtöbb esetben a zigótában/korai embrióban "törlődik". Ezért írtam azt, amit.

2018. márc. 1. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!