Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet MeV-ben mérni a...

Hogyan lehet MeV-ben mérni a tömeget?

Figyelt kérdés
Mai Fizika 1-ben olvastam arról,hogy a tudósoknak a kvantummechanika segítségével sikerült több részecskét is felfedezni. Ezek közül a legismertebbek táblázatba foglalva,de tömegük MeV-ben van megadva. A kérdésem az lenne,hogy mit mutat meg a MeV mivel nem hangzik klasszikus tömegegységnek(tehát,hogy lehet kis tömegeket MeV-ben mérni). Válaszokat előre is köszönöm! 14/F

2018. febr. 28. 17:04
 1/10 2*Sü ***** válasza:
100%

A relativitáselmélet egyik legismertebb eredménye, hogy a tömeg és az energia fogalmát egyesíti. E = mc² (energia = tömeg * fénysebesség²). Itt a fénysebesség csak kvázi váltószám, ha megfelelő mértékegységeket választottunk volna, a képlet úgy nézne ki, hogy E = m. A tömeg tehát nem más, mint az energia egyik megnyilvánulási formája, ami nem tömeg jellegű energiává alakítható (lásd pl. atombomba, hidrogénfúzió).


A tömeg tehát energia.


Az elektronvolt meg az energia mértékegysége, az az energia, amit egy elektron 1 V potenciálkülönbség hatására nyer.


1 eV = 1,602176 * 10⁻¹⁹ J


Az E = mc² képletből az is kiszámítható, hogy ez mekkora tömegnek felel meg, mekkora az a tömeg, ami ennyi energiát képvisel.


A kvantumfizikában meg azért használják, mert ott sokkal jobban kézre áll ennek a mértékegységnek a használata.

2018. febr. 28. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Az elektronvolt ugyan az energia mértékegysége, de a tömeg-energia ekvivalenciát használva E=mc^2-tel átváltható tömegegységgé is, persze akkor úgy illik kiírni hogy MeV/c^2, amiből a c^2-et "úgyis értjük" alapon lespórolták.


1 MeV/c^2 = 1,782 * 10^-30 kg.

2018. febr. 28. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
67%
Ennyit arról, hogy művelődésnek ajánlottuk Kérdezőnek például a neten elérhető háromkötetes Budót, amiben ez pompásan benne van.
2018. febr. 28. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Sztrogoff miért említed meg mindig a háromkötetes Budót? Baj,hogy máshonnan tájékozódom? Feynman sokkal érdekesebben magyaráz mint egy átlag tankönyv.
2018. febr. 28. 18:48
 5/10 anonim ***** válasza:
67%

"Ó, mondjatok nekem fizika könyveket! Bármit, csak fizika legyen! Nagykanállal fogom enni, vödörből inni a szavait! Mindent megtanulok!"

Oszt én ajánlottam egyet. Te meg másikat olvasol, amiben nem találod a választ a kérdésedre. :D

2018. febr. 28. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Kétség kívül igazad van.
2018. febr. 28. 20:27
 7/10 anonim ***** válasza:

A fizikában az (is) szép, hogy strukturált. Ez azt jelenti például, hogy előbb Budó, aztán Feynman. Ebből nem következik, hogy aki Budót nem olvasott, Feynmant nem érti, csak az következik, hogy Feynman épít Budóra (vagy hasonló szintre), míg Budó nem épít Feynmanra.


Ezért szokás Budót alapfizikának tartani (azért ez az alap elég magas), míg Feynmant emelt szintűnek. És Budóból (vagy hasonlóból) megtanulható az is, miért érdemes a fizikában sorrendet tartani, ami nem zárja ki, hogy ne érdeklődjünk olyasmi iránt, amit még nem értünk.

2018. márc. 1. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Mondjuk tizennégy évesen Budó kvázi lehetetlenül magas színvonal, abból senki nem fogja a fizikát megszeretni. Az egy egyetemi tankönyv, nem egy ismeretterjesztő szándékú írás, mint pl. Feynman Mai fizikája, ami kifejezetten egy érdekfeszítő előadássorozat alapján készült. Én mondjuk tuti Feynmant javasolnék az érdeklődőnek, Budót inkább elrettentésnek.
2018. márc. 4. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszi,hogy kiállsz mellettem Tom Benko.
2018. márc. 4. 19:33
 10/10 A kérdező kommentje:
Mármint Titus Pollo
2018. márc. 4. 19:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!