Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Topológiában ha a tóruszra...

Topológiában ha a tóruszra egy lyukat csinálunk (kilyukasztjuk az úszógumit) és a külső és belső felületét is tekintjük, akkor ennek a topológiai alakzatnak létezik más fajta egyszerűbb topológiailag ekvivalens módozata?

Figyelt kérdés

2018. márc. 17. 21:20
 1/7 anonim ***** válasza:
46%
Igen. Két tóruszt összerakasztasz.
2018. márc. 17. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
S1
2018. márc. 17. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 dq ***** válasza:

A #2 butaság.


Két tórusz összefüggő összegét, vagyis egy 2-nemű felületet kapsz.

(Tulajdonképpen a lukasztás éppen ennek az összefüggő összeg képzésnek felel meg: a külső és a belső tóruszt összekötöd a lyukkal.)

2018. márc. 18. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Az első válaszoló nem túl informatív. Leírta, amit én is leírtam, hogy hogyan keletkezik. Természetes, hogy a kettő ekvivalens, a ragasztást befele érted. Ha viszont kifele, akkor kérdésem, hogy tényleg egyértelmű? Nincsen kétféle ragasztás irányítástól függően?
2018. márc. 18. 17:27
 5/7 anonim ***** válasza:
Ha jól értem, a mit mondasz (vagyis ha a síkba leképezzük felülnézetből, akkor két karikát látunk, az egyik esetben kívülről, a másik esetben belülről érintik egymást), akkor az a válasz, hogy ezek ugyanazok, mivel ha a külső tóruszt behajtjuk, vagy a belső tóruszt kihagyjuk, az ugyanaz.
2018. márc. 18. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

szerintem nem tudod kihajtani, most kevered, hogy a felület két oldala két felület


szóval ha mondjuk van egy valódi gumibelsőd, aminek van egy belső és egy külső felülete, és erre egy valódi lyukat csinálsz a gumira, akkor a két felület egy felületté válik, és most erről beszélünk.


ekkor a kihajtást értelmezhetjük úgy, hogy a gumit fizikálisan kifordítod a lyukon keresztül, de ekkor ugyanazt kapod, csak a belseje lesz kint és a külseje bent. amit te mondasz az szerintem egy másik transzformáció, amire gondolsz, hogy a belső tórusz kihozod, csak szerintem elfelejted, hogy annak a tórusznak nem mindegy, hogy a belső vagy a külső feléről beszélsz. Mert a belső tórusznak a belső a külsó tórusznak pedig a külső felületei alkotják összeragasztva a szóban forgó felületünket.

2018. márc. 18. 22:00
 7/7 dq ***** válasza:

Pedig igaza van.


(Elhiszem hogy nem látod -- megesik. De szerintem ez így nagyon parttalan lesz.)


Ha egy tóruszt kilukasztasz, két tórusz összegét kapod (amely egyértelmű). Másik nevén kengyelfelületet, 2 nemszámú felületet: [link]


Topológiailag ennél többet nem nagyon lehet erről az objektumról mondani.

2018. márc. 18. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!