Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy ötvegyértékű elem oxidja...

Egy ötvegyértékű elem oxidja 56,33 tömeg% oxigént tartalmaz. Mennyi az elem atomtömege? Melyik elemről van szó?

Figyelt kérdés

Egy korábbi posztban ( https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany.. már le lett írva a megoldás teljes levezetéssel.


Én azonban arra lennék kíváncsi, hogy ha egy elem ötvegyértékű, mi alapján tudjuk megállapítani általános képletét, ami a feladat szerint X2O5?


Köszönöm!



2018. ápr. 1. 17:27
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Ez már semmi kémia, ez csak matek. Ha a fémről tudjuk hogy ötvegyértékű, az oxigént is tudjuk hogy kétvegyértékű (mivel VI. főcsoportbeli elem, azaz 2 párosítatlan elektronja van), akkor hányat kell venni az egyes elemekből, hogy semleges vegyületet kapjak? Azaz másképpen, ha a fém lead öt elektront, az oxigén felvesz kettőt, hogy kombináljam ezeket össze úgy, hogy amit a fém lead ötösével, azt az oxigén fel tudja venni kettesével. Ha egy fématomot veszek, az lead ötöt, de az oxigén csak 2-t tud felvenni, 2db oxigén négyet, vagyis 2 és fél oxigén kéne de fél oxigénatom nincs, ezért 2 fémet veszek, az 10 elektron, azt öt oxigén bírja felvenni, ezért lesz X2O5.
2018. ápr. 1. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi az érthető magyarázatot, mostmár tiszta!
2018. ápr. 1. 19:17
 3/7 A kérdező kommentje:
A kérdés még az lenne, hogy ezt a problémát hogyan lehet egyenletbe tenni a százalékos összetétel képletének (Xb/Xö = Wb%/100%) segítségével?
2018. ápr. 1. 22:11
 4/7 anonim ***** válasza:
82%

Nem javaslom ezt a képletet, mert nem látszik belőle a dolog logikája. Szerintem bonyolult lenne arra rájönni hogy itt ebben az esetben hogy kéne helyesen használni. Inkább vegyünk 100 g fémoxidot, abból 56,33 g lesz az oxigén és 43,67 g a fém. Ha ezeket átváltjuk molra, akkor azoknak 5:2 arányban kell állniuk az összegképlet alapján. Az oxigén atomtömege 16, a fémé legyen x, ekkor:


(56,33/16) / (43,67/x) = 5/2

2018. ápr. 1. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

A lvezetés alapján miszerint:


m(O)=0.5633*M(Me2O10)=80

M(Me2O10)=142,0204 g

m(Me)=0,4367*M(Me2O10)=62,0202 g

M(Me)=m(Me)/2=31,0101 g


A tömegszázalék ez esetben anyagmennyiség-százaléknak is tekintheő?

2018. ápr. 2. 08:35
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Na pont ezt akartam elkerülni, ugye hogy milyen megtévesztő? Nem, nem tekinthető ugyanannak a kétféle százalék, szerintem te abba zavarodtál most bele hogy az általad belinkelt megoldásban a válaszoló 1 mol anyagot vett, én meg 100 grammot. Mindkettőnek megvannak az előnyei, ha 1 molt veszel ki, akkor az oxigénatomok száma 5 mol lesz, ami 80 gramm. De mivel a feladatban tömeg% van megadva, én jobban szeretek tömeget választani kezdésnek, mert akkor azt rögtön kétfelé osztjuk (56,33 és 43,67) és ezeket váltjuk át molba, nem fordítva (molt tömegbe, mint a régi válaszban). Nem azt mondom hogy az rossz, de bonyolultabb a logikája. Szerintem azt a választ nézd át és értsd meg, amit tegnap írtam.
2018. ápr. 2. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 AgustD válasza:
Én csak azt nem értem hogy miért vonatkoztratja az anyagot mindenki a fémekre, amikor sehol se mondták hogy az fém. Sőt, a végén még ki is derül hogy a keresett anyag a foszfor (P) ami NEMFÉM. Valaki???
2023. okt. 8. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!