Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a véleményed a Mandela-effe...

Mi a véleményed a Mandela-effektusról?

Figyelt kérdés
Google: Mandela-effektus. (Egy híres informatikus szerint szinte biztos, hogy egy szimulációban élünk, ő ezt is ezzel magyarázná.)

2018. ápr. 8. 19:14
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
31%
Ez egyáltalán nem bizonyítja a multiverzumot.
2018. ápr. 8. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Nem, de döbbenetes dolgok vannak. Star warsból mindenki rosszul emlékszik valamire, sokan emlékeznek Mandela halálára, Tükröm, tükröm, mondd meg nékem... és egy Bond-filmben egy fogszabályzós nőre emlékeznek.
2018. ápr. 8. 19:32
 3/14 anonim ***** válasza:
60%

Az emberi elme hasonlóan torzíthatja a valóságot, mert bár különbözik minden agy... ettől még hasonló irányok léphetnek fel.


Illetve sok magyarázat és emlék terjedt el hibásan. Ez utóbbi 100%. Óriási torzító hatása van 1-1 interneted mémnek például, ami visszafelé változtatja meg az emléket. "Pont így emlékeztem én is" holott maga a Mandel aeffekt felhozása írta át utólag az emléket.

2018. ápr. 8. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Ez igaz, de van néhány elképesztő dolog. A nagy többség rosszul emlékezik a Star Wars egyik legepikusabb mondatára? Na ne. És több ilyen van. Nekem a fogszabályzós a legdurvább.
2018. ápr. 8. 19:52
 5/14 anonim ***** válasza:
53%

Nem kell ám hatásvadász jelzőkkel fokozni, attól nem lesz valódibb a teória. ;-)

Bár ettől függetlenül elmondhatnád, hogy mik azok a "döbbenetes" dolgok szerinted. ;-) (Mert amiket felsoroltál, ahhoz azért kicsit ez erős jelző lenne.)

Egyébként meg mindegyiknek van pszichológiai magyarázata. Az agy nem egy elektronikus RAM-chip, még csak megközelítőleg sincs semmi hasonlóság a működésükben. Az agy sokkal inkább szimbólumokat, "hivatkozásokat" tárol, mintsem txt-fájlokat és png-képeket. És természetesen igyekszik minél optimálisabban tárolni.

Pont ezek a működésbeli jellegzetességek okozzák ezeket az amúgy rém egyszerű pszichológiai jelenségeket, amikbe egyesek indokolatlanul sokat szeretnének belelátni.

Adott egy régi emlékkép. Mivel mint mondtam, nem digitális formában, raszteradatokat tárol az agy, hanem szimbólumokat, ezért bizony egy-egy ritkán felidézett emléknél van, hogy a "jobban odaillő" változattal helyettesíti az elme. Azzal, amit könnyebb raktározni és előhívni. Ez a jelenség fokozottan igaz, ha egy amúgy kis módosítással sokkal jobban hangzó (=könnyebben tárolható) változatát is látod a későbbiekben egy régebbi emlékképnek. Ilyenkor az eredeti emlék felülíródhat. Tipikus példája a Star Wars-példa. Én vagyok az apád... igen, ez a filmben így a mozitörténelem leghíresebb jelenetévé vált, de a filmen kívül béna, félreérthető dolog lenne pusztán ennyivel hivatkozni rá. Még a végén nem tudja a beszélgetőpartner, hogy most bekattantál-e, vagy tényleg hágtad az anyját. :-D Ezért odakerült a megszólítás: "Luke, I am your father". Természetesen csak akkor, amikor élőszóban hivatkoztunk rá. És mivel jobban hangzott, pontosabban meghatározta, hogy miről van szó, nem is beszélve az ezernyi netes mémről (melyek egy része talán nem is egészen világos a megszólítás nélkül), ez kezdett el egyre inkább az emberek emlékezetében élni. Egyszerű pszichológia.

Sorolhatnám még, de az összes hasonló példa vagy senkit nem érint igazából (igen, miután felhozzák az embernek, hogy "te, gondolj már vissza, ugye te is úgy emlékszel, hogy Nelson akkor halt meg?", akkor már persze, hogy lesz, aki úgy fog emlékezni... hiszen egy gyenge emléket épp akkor írt felül a beszélgetőpartner győzködése), vagy van valamit teljesen triviális biológiai-pszichológiai magyarázata.

Arról nem is beszélve, hogy ha létezik multiverzum (minden bizonnyal), azt nem úgy kell elképzelni, hogy itt-ott lébecülnek más történelemből idecsöppent egyének. És a szimulációs feltételezés is... akárhogy is, irtó gyenge, bugos szoftvert feltételez. :-D

2018. ápr. 9. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Mojjo ***** válasza:
79%

Luke, én vagyok az pád - azért emlékezbek erre rosszul sokan, mert egyáltalán nem is emlékeznek a jelenetre, csak arra emlékeznek, hogy valahol így látták.


Ezt az idézetet alighanem szándékosan torzították hogy kontextusból kiragadva is értelmezhető legyen. A "nem, én vagyok az apád" ilyen téren kevésbé nyerő. Mémként az tud terjedni, ami önmagában is megragad az ember agyában, mint a "Luke, én vagyok az apád". Tehát valaki elkezdte így idézni, majd mások már ezt az idézetet idézték, aztán megint mások az idézet idézetét és így terjedt.


Totál nem arról van szó, hogy rosszul emlékeznek a jelenetre az emberek, és jé, mindenki ugyanúgy emlékszik erre rosszul, hanem arról, hogy simán csak az átalakított idézetre emlékeznek.


Mandela halála ugyanez: valaki kitalálta, hogy meghalt, és elterjedt. És erre emlékeznek az emberek, nem a halálára, temetésére.


Az egész Mandela effektus mögött szimplán ilyesmik állnak, nem olyan vadmarhaságok, hogy a világ egy szimuláció...

2018. ápr. 9. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Mojjo ***** válasza:
10%
Sorry az elütésekért, nem megy nekem a telefonról pötyögés...
2018. ápr. 9. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Tom Benko ***** válasza:
14%
kvantumzoli megint? Már egyszer ki lett fejtve...
2018. ápr. 12. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
32%

"Mandela halála ugyanez: valaki kitalálta, hogy meghalt, és elterjedt"


Ennyi, ez már csak így megy, Józska kitalálja, aztán elterjedt:)

Apám ekkora phaszságot kitalálni, persze szokás szerint a főszereplőnek nem szólt senki :D

Mit éreztek ilyenkor? :D

2018. ápr. 16. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
95%

Nem mondta előtte, hogy Luke.


- Obi van sosem mondta el neked mi történt apáddal.

- Obi van éppen eleget mondott. Elmondta, hogy te voltál a gyilkosa.

- Nem igaz. Én vagyok az apád.



Nem volt előtte, hogy Luke.

2018. jún. 29. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!