Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az evolúció során növények...

Az evolúció során növények vagy állatok alakultak ki korábban?

Figyelt kérdés

2018. ápr. 17. 07:22
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
81%
Noveny
2018. ápr. 17. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
honnan lehet tudni? és miért? Nem az óceánokban alakult ki az élet, ahol minden mozog eleve?
2018. ápr. 17. 07:51
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Mert az allatok nem fotoszintetizalnak. Aztan lettek allatok, amik novenyt ettek, majd jottek a ragadozok.
2018. ápr. 17. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
39%
Nem jártál iskolába?
2018. ápr. 17. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
32%
Én arra tippelek, hogy a növényevő állatok
2018. ápr. 17. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az elsők anaerob egysejtűek (archaeák és ebből elvált baktérium fajok) voltak, se nem növények, se nem állatok. Ezek kemotrófok voltak, oxigéntől független vegyi reakciókban nyerték az energiájukat.

Ezt követték a fotoszintetizáló, melléktermékként oxigént előállító baktériumok, a cianobacik pl. Ezekre már ráfoghatjuk, hogy növények.

Az ezek által előállított, az ősi kemotróf bacik többségére halálosan mérgező oxigén elegánsan kivégezte az anaerob elődök szinte összes faját.

Hogy utána a maradék anaerobból alakultak ki a heterotróf baktériumok, egysejtűek, vagy egyes autotrófok váltottak lassan "növényevésre" és más heterotrófok bekajálására, azt lehet, hogy nem csak én nem tudom pontosan.

2018. ápr. 17. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

az tudom nyilván, hogy előbb voltak az egysejtűek.

És gondolom a többsejtű szervezeteket osztjuk növényekre és állatokra, ill. gombákra. Aztis tudom, hogy a fotoszintetizálás az jellemző tulajdonság, de ez definíció? Minden növénynek kötelező fotoszintetizálni? És minden állatnak vagy növényt vagy állatot kell ennie? Azt hittem a helyváltoztató mozgás az alapvetűbb tulajdonság, és egyáltalán nem egyértelmű egyébként egyik tulajdonság alapján se, hogy melyik volt biztosan előbb.

2018. ápr. 17. 10:03
 8/17 anonim ***** válasza:
Igazából nyugodtan megjelenhettek az egyes állatok hamarabb, ha már voltak a tengerekben fotoszintetizáló baktériumok (a baktériumok akkor sem növények, ha fotoszintetizálnak, mert itt valaki írta, hogy növénynek lehet tekinteni őket...de nem)., pl. valamilyen szivacsok, amik kiszűrték őket.
2018. ápr. 17. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, hogy definiálod az állatokat és a növényeket. A biológiában általánosan elfogadott definíció szerint mindkettőbe csak eukarióták tartoznak, a cianobaktériumokat már vagy 100 éve nem sorolják a növények közé (kicsit lassan csorognak be a dolgok a hazai oktatásba - mi még a 2000-es években is a régi verziót tanultuk :D).


Ha növények legszigorúbban vett definícióját nézzük (Embryophyta klád - gyakorlatilag a mohák és attól "felfelé"), akkor az állatok jelentek meg előbb: az ún. Ediacara fauna kb. 580 millió éve, míg a növények csak később, az Ordovíciumban, kb 480 millió éve.


Ha a kevésbé szigorú, de gyakrabban használt definíciót vesszük alapul, akkor viszont már zöldalgákat is a növények (Viridiplantae) közé soroljuk. Ezek viszont már jóval az állatok előtt megjelentek.

2018. ápr. 17. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Nincs értelme a kérdésnek. Akkoriban még nem léteztek se növények se állatok.

Ezek mind később alakultak ki a közös ősből..

2018. ápr. 20. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!