Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Számítsd ki, mekkora súrlódási...

Jade48 kérdése:

Számítsd ki, mekkora súrlódási erő hat a) egy 30 kg tömegű, vastalpú szánkón csúszó gyerekre? b) egy 80 kg tömegű korcsolyázó emberre? c) egy 40 kg tömegű, jégen csúszó fahasábra!

Figyelt kérdés

Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni ezzel a feladattal kapcsolatban. A tesómnak kellene, de én már olyan régen tanultam ezeket, hogy próbálkozhattam bármivel, egyszerűen nem tudtam megcsinálni. Az elméletet valahogy jobban megjegyeztem. A feladatban amúgy még szerepel ez is:

A következő táblázat tartalmazza, hogy különböző felületek esetén a csúszási súrlódási erő hány százaléka a nyomóerőnek:

Autógumi száraz aszfalton - 70

Autógumi nedves aszfalton - 30

Fa száraz fán - 30

Fa olajozott fán - 8

Fa jégen - 3,5

Vas havon - 4

Vas jégen - 1,5


Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!



2018. máj. 26. 22:58
 1/6 anonim válasza:

Ha tudnád az elméletet, akkor tudnád a feladatot is.


Egyébként annyi a lényeg, hogy először ezeket a tömegeket át kell váltani nyomóerővé (Fny), amit m*g-vel számolsz, majd kikeresed a feladat leírásának megfelelő különböző felületek és az azokhoz tartozó %-ban megadott értékeket, majd beírod őket a súrlódási és nyomóerő közti összefüggésbe.


Az összefüggés:

Fs=mű*Fny=mű*m*g

ahol mű az összenyomott felületek közötti súrlódási együttható.


Végigvezetve az első példán:


m=30[kg]

g=9,81[m/s^2] (ez egy konstans érték, melyet "illik" tudni)

az összenyomott felületek: vas és hó, így

mű=4%=0,04


Fs=mű*Fny=mű*m*g=0,04*30[kg]*9,81[m/s^2]=11,77[N]

2018. máj. 27. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
Off egy picit: magára a gyerekre nem hat súrlódási erő nem?
2018. máj. 27. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2018. máj. 27. 13:09
 4/6 anonim válasza:
A gyerekre is hat súrlódási erő, de mivel most a feladatban a gyerek és a szánkó együttes tömege volt megadva, nem külön-külön, ezért lehetett így megoldani a feladatot.
2018. máj. 27. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:

A gyerek mivel súrlódik hogy ő rá is hat? Nem csak a szánkóra hat, amit a gyerek plusz a saját súlya is nyom le ezzel növelve a súrlódást?

Bocsi ha buta kérdés.

2018. máj. 27. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Nem, hiszen a gyerek ül a szánkón amellett, hogy kapaszkodik, és a gyerek feneke és a szánkó ülőfelülete közti súrlódás tartja a gyereket a szánkón a kapaszkodás mellett. Ha nem lenne ez a súrlódás, akkor ha a gyerek elengedné a szánkót, akkor sokkal hamarabb leesne róla.
2018. máj. 27. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!