Mi ennek az oka?

Figyelt kérdés
Az érzékszervek közül miért csak a hallásnál terjedt el, hogy a bejövő ingert felerősíti az adott szerv (hallószerv)?

2018. aug. 16. 22:51
 1/10 anonim ***** válasza:
27%
ezt kerdezd a teremtotol, de am anelkul nem hallanank csak azokat a hangokat amik már károsak, a hang is tud utni, csak eleg nagy decibel kell,
2018. aug. 16. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Tulajdonképpen a látásnál is megvan ez a jelenség. Ott a bejövő fényt a szemlencse gyűjti össze és fókuszálja a retinára. A fókuszálás is egyfajta felerősítés
2018. aug. 16. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
54%

A látást is abszolút mértékben erősíti a szem-agy rendszer, de a nőknél teljesen más a fiziológia, mint a férfiaknál.

Erre egy nagyon jó bizonyíték, hogy én a szerszámomat nagyobbnak látom, mint a párom.

:)

2018. aug. 17. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Wadmalac ***** válasza:
82%

A tapintásérzést is tudja az agy potméteren csavargatni.

Ha nem így lenne, nem viselnéd el a ruhádat sem.

gondolom főleg olyan érzékeknél van erre szükség, ahol van egy állandó inger alapszint, ami a működést bezavarja, ha nincs "filterezve".

2018. aug. 17. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Sőt az ízlelésnél is van ilyen, vagyis inkább a keserű ízt jóval kevésbé érezzük, mint a többi ízt, mert alapjában véve jóval keserűbbek az ételek.
2018. aug. 17. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

A szem teljesen jogos, igazából ebbe bele sem gondoltam. A tapintást nem venném ide, mivel ott az agy szabályoz (és egyébként csökkenti, ahogy írtad is, nem növeli). Én arra gondoltam, hogy az érzékszervben lévő szervek erősítenek (a hallócsontok, a lencse).


"gondolom főleg olyan érzékeknél van erre szükség, ahol van egy állandó inger alapszint, ami a működést bezavarja, ha nincs "filterezve""

Szerintem ez minden érzékszervre igaz, talán az ízlelést leszámítva.

2018. aug. 17. 13:15
 7/10 anonim ***** válasza:

Minden érzékszerv végez erősítést!


A tapintás is pontosan így működik, borzasztó pici mechanikai jeleket erősítenek fel a receptorok, kémiai és elektromos jeltovábbítás is több erősítésen és integráláson megy keresztül. Semmi extra nincs a hallásban.

A retinában is brutális mértékű erősítés zajlik, előfeldolgozással együtt. Ahogy a szaglás és az ízlelés is ilyen.


Pont a neurális áramkörök a klasszikus értelemben vett mechanikai-optikai-kémiai és elektromos erősítők.

2018. aug. 17. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
De én pont arra mondtam, hogy NEM a neurális erősítésre gondoltam (ettől függetlenül persze nem vonom kétségbe a létezését), hanem arra, hogy szervek (lencse, hallócsontok) erősítik fel az ingert (tehát nem az ingerület átalakításra gondolok).
2018. aug. 17. 21:12
 9/10 anonim ***** válasza:

Nem értem mi a kérdés.


Mi ebben a különleges?


Az evolúció így alakította ki a megfelelő érzékszerveket. Valamelyikhez finom kémiai és elektromos erősítés kell, vagy alap közvetítőszövet, bőr, irha, zsír... valamihez pedig bonyolult lencserendszer vagy mechanikai erősítés kell.

2018. aug. 17. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Wadmalac ***** válasza:

"arra, hogy szervek (lencse, hallócsontok) erősítik fel az ingert (tehát nem az ingerület átalakításra gondolok)."

Itt is tudsz úgymond erősítést találni, de az fizikálisan fix, nem változó. Kivéve, amikor romlik, korral, túlterheléssel.

Szóval a változó erősségűnek érzett inger mindig agyi (vagy minimum idegi) okokból változó erősségű.

Azért veszem külön az idegit, mert van, amikor nem szabályozásról van szó, hanem az idegi jel gyengül a receptorok, idegi kapcsolat túlterhelése révén.

Ilyetén módon használ a viszketésre a vakarás, túlterheli a fájdalomjelet és utána a gyenge fájdalomjel, a viszketés egy darabig nem "jön át".

2018. aug. 21. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!