Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért gondolják a tudósok,...

Miért gondolják a tudósok, hogy a föld a világegyetem közepe és tőlünk minden irányban ugyanolyan messze van a széle?

Figyelt kérdés

Van valami számítás arra vonatkozóan, hogy miért élünk pont a világegyetem közepén, vagy ez csak egy szerencsés véletlen? Elvileg lehetne a föld a világegyetem szélén is, és akkor csak az egyik irányban lenne tőlünk a világegyetem nagy része, nem?

Netán más távolságban van a világegyetem széle különböző irányokban?



2018. aug. 21. 19:34
 1/6 anonim ***** válasza:
81%
nem gondolják hogy a közepe. szimplán csak olyan nagy a kiterjedése minden irányban, hogy az számunkra felfoghatatlan, végtelennek hat. nem tudjuk meghatározni hogy "hol a széle", és ez merre milyen messze van
2018. aug. 21. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Mojjo ***** válasza:
98%

Természetesen nem gondolnak ilyesmit. A látóperemünk széle van egyenlő távolságra tőlünk minden irányban, de hát ez elég értelemszerű. A világegyetem cca 13,8 milliárd éves, tehát jobbra is, meg balra is, alulra is, meg felülre is* pont 13,8 milliárd fényév távolságra látunk el, tovább nem tudunk.


* = igen, tudom, a világűrre vonatkoztatva ezeknek az irányoknak sok értelmük nincs, de itt most ettől tekintsünk el.

2018. aug. 21. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
4%

A világegyetemnek NINCSEN széle!

Innen kezdve, amit írsz...

2018. aug. 21. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 dellfil ***** válasza:
100%

Nem gondolják. Azt sem, hogy van széle.

Legjobb hasonlat (mint minden hasonlat, ez is félrevezető!!) egy gömb felszíne. Ennek ugyan véges a területe, de még sincs széle. Ráadásul "középpontja" sincs, ámde bármelyik pontját - önkényesen - kinevezheted "középpontnak". Vigyázat! A gömb FELÜLETÉRŐL beszélek.

Na most ha a kétdimenziós(!) gömbfelületet kiegészíted - gondolatban - egy harmadik kiterjedéssel, megkapod a világegyetem... mijét is? Alakját? Formáját? Szemléletes(!) képet erről az emberi agy nem alkothat. Azt, hogy mégis lehet vele dolgozni, a matek teszi lehetővé.

Na jó. Akkor azt a kétdimenziós gömböt (lufi :D) kezdjük el felfújni. Voilá, kész a táguló világegyetem (végletekig leegyszerűsített) modellje.

A legújabb modellek is ezen alapulnak valahol, de kb. akkora a hasonlóság mint, Karl Benz első járműve, és egy mai F-1 versenyautó között. (Mint minden hasonlat... )

Csak úgy érdekességnek:


[link]


dellfil

2018. aug. 21. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 dellfil ***** válasza:

Ezt elírtam: " Akkor azt a kétdimenziós gömböt..."

Helyesebben: Akkor azt a kétdimenziós felületet kezdjük el növelni...


dellfil

2018. aug. 21. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nem gondolják.

Nem a föld a világegyetem közepe, hanem te, aki nézel minden irányba és mindenfelé ugyanannyira látsz el. Ha odébb mész akkor is ez lesz a helyzet.

Mi nem igaz, arra nem számolnak.

Elvileg nem lehet valami szélén lenni, ha annak nincs olyanja.

2018. aug. 22. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!