Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudnám megszeretni a...

Fizikakedvelő kérdése:

Hogyan tudnám megszeretni a biológiát, az állatokat?

Figyelt kérdés
Édesapám állatorvos. Meglehetősen nagy rálátásom van a sok érdekes dologra amivel foglalkozhat egy kisállatos,praktizáló szakember. Rendkívül érdekfeszítő,néha milyen precizitással diagnosztizál. Valahogy ennek ellenére én sosem voltam természet/erdőjáros,biológia és állatközeli ember. A bioszt igaz érdekesnek találom mégis,komolyabb idejig kicsit nehezebb vele foglalkoznom,ugyanis magolósabb. Ezért kérem a segítségeteket. Mit ajánlanátok a biológia,az állatok stb. megszeretéséhez,a velük kapcsolatos felületes tudásom elmélyítéséhez? Könyv/filmajánlótól kezdve mindenre kíváncsi vagyok.

2018. aug. 28. 01:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Én a dokumentumfilmeket ajánlanám. Szerintem nincs olyan állatokkal foglalkozó szakember, amelyik minden állatfajt ugyanannyira kedvel, neked kell megtalálnod az érdeklődési köröd ezen belül. Szerintem például a mélytengeri állatok nagyon érdekesek, de ezzel szemben a rovarokat már kevésbé találom érdekesnek. Kiskoromban mikor kitaláltam, hogy biológus szeretnék lenni akkor a hüllők érdekeltek a legjobban. Szóval ez ilyen változó dolog :)
2018. aug. 28. 04:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Szerintem ami nem megy magától, azt nem kell erőltetni.
2018. aug. 28. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm az első válaszolónak. A kettesnek pedig üzenném,hogy a nevemben látható fizikát,is úgy szerettem meg,hogy el kezdtem nézni könnyen érthető,tömör videókat magamtól. Beleástam magam a dolgok mélyére,és ott lyukadtam ki,hogy ez engem nagyon érdekel.
2018. aug. 28. 10:27
 4/11 anonim ***** válasza:

Kiskorodtól adottak voltak a körülményeid, azokból kaptál benyomásokat. Ez észrevétlenül irányított is.

Lehetséges, hogy az állatokat azért nem kedveled, mert édesapád foglalkozása révén többet kaptál belőlük, mint amit természetes érzéssel elfogadtál volna. Az ilyesmit rendkívül nehéz kideríteni, talán egy pszichiáter hosszabb idő alatt (csak feltehetően ezt nem fogja akarni). Az apró viszolygások a tanulás során is hatnak, ezért egyes dolgokat nem értesz. Ez halmozódik észrevétlenül, míg egyszer csak azt mondod: utálom ezt a tárgyat. Ez igaz, de pontosan úgy kell érteni, hogy azt utálod benne, hogy sok mindent nem értesz, amiben pedig nincs sikerélménye az embernek, kerüli.


Jól mondod, a fizikát és bármi mást úgy lehet megszeretni, ha beleássuk magunkat. Mert utána átlátjuk, ez örömérzés, tehát szívesen visszatérünk rá, azaz tovább tanuljuk. Egyre több siker, egyre jobban szeretjük, mellesleg értjük és használni tudjuk.


Egy kis gond azért akad. Mindenre egyszerűen nem jut annyi idő, amennyire szükségünk volna, tehát a lemaradás garantált. Másfelől szelektálunk, mégpedig aszerint, mire van motiváció (valami olyasmi, ami miatt sikerre számítunk, tehát csinálni fogjuk).


Nem kell mindent szeretni annyira, hogy alapos tudói legyünk. Ez a normális, mert mindenre úgyse leszünk képesek. Elég, ha fő vonalakban tájékozottak vagyunk, nem utáljuk, de nem is rajongunk érte. De kiválasztjuk azt a néhány dolgot, ami hasznos, amit szeretnénk az életben, és abba beleássuk magunkat, a többiről pedig átlagosan tájékozódunk. Ettől lehetünk boldogok, mert a végső cél mégiscsak ez.

2018. aug. 28. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 sadam87 ***** válasza:

Egy dolgot azért érdemes volna tisztázni. Milyen előzetes tudásod van (előzetes tanulmányok, miket olvastál korábban). Illetve van-e amivel esetleg foglalkozni szeretnél a biológián belül (etológia, evolúcióbiológia, molekuláris biológia, genetika, ökológia)?

Mindenesetre hogy ajánljak is valamit: Konrad Lorenztől a Salamon király gyűrűje nagyon olvasmányos és érdekes, ha még nem olvastad, szerintem biztos tetszeni fog.

2018. aug. 28. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Még nem olvastam különösebben semmit azon kívül amit iskolában feladtak. Zoológia/Állattan érdekelne, illetve kezdésnek anatómia és sejt/szövettan.
2018. aug. 28. 17:21
 7/11 sadam87 ***** válasza:

Nem tudom, ilyesmire gondolsz-e, de ez pl. elég jó szövettani (plusz némi sejttan, egyéb) jegyzet:

[link]

2018. aug. 28. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszod. Még annyit kérdeznék, hogy esetleg hogyan tehetnék szert állatok meghatározásában,általánosságban nagyobb informáltságra például az életműködéseikkel kapcsolatban?
2018. aug. 28. 22:08
 9/11 sadam87 ***** válasza:

Bocs, most nem egészen értem. Határozni akarsz állatokat, vagy a belső életműködésükre vagy kíváncsi, esetleg mindkettő?

Az életműködésekkel kapcsolatban az is kérdés, milyen állatok érdekelnek. Az emlősök anatómiája és élettana eléggé hasonló az emberéhez, így ezek megismeréséhez ember anatómia és élettan könyvek nagyrészt alkalmasak. Ilyenekből is van sokféle a kezdő ismeretterjesztőtől az orvosi élettan tankönyvekig. Ha távolabbi állatcsoportok érdekelnek, egyre kisebb a hasonlóság. Ezek megismerésére is vannak források, de nyilván kevesebb, mint ami az emberrel foglalkozik.

2018. aug. 29. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Mindkettő:D

Azért érdekes a dolog,mert azt veszem magamon észre,hogyha különböző állatokkal,illetve növényekkel találkozom meghatározni nem mindig tudom őket, ellenben tudom mi az a mitokondrium,mitózis stb. Persze az élettan meg az anatómia is érdekel,de szeretnék "meghatározós" műveltséget. Amúgy leginkább azok a területek érdekelnek biológián belül amik közel állnak az orvos illetve állatorvostudományhoz.

2018. aug. 29. 18:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!