Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A megérzés szerintetek evolúci...

A megérzés szerintetek evolúción alapuló tulajdonságnak mondható emberi jellemző vagy mihez köthető, ha nem ehhez?

Figyelt kérdés
Például megérzed ha figyelnek,vagy előre érzel veszélyt stb.
2018. szept. 1. 23:19
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
87%
A megérzés a tudatalattid jelzése, sok mindent érzékel az agyad, ami nem jut el a tudatodig és ezek néha utalnak valamire, ami számodra megérzés formájában jelentkezik. (Mivel te nem vagy tisztában a gondolatmenettel/asszociációs lánccal ami odáig vezetett pl.: ami a perifériás látásodban történik, az illatok/szagok amiket érzel, hangok amik nem tudatosulnak benned, a fényviszonyok változása, stb. adott esetben jelezhetik azt az agyadnak, hogy agyadnak, hogy itt valami nincs rendben vagy veszélyre számíthatsz, illetve lehet, hogy ahogy forgolódsz többször a látóteredbe kerül valaki akire nem fordítasz figyelmet, de az agyadnak feltűnik, hogy minden alkalommal feléd nézett, stb.)
2018. szept. 1. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
33%

Igen, van köze az evolúcióhoz!


Képzeld el az alábbi helyzetet: Ott van melletted egy banánfa meg egy oroszlán (amúgy gőzöm sincs hogy a banán meg az oroszlán rendelkezik-e közös "lakóhellyel", de képzeljük el hogy igen). Te mit teszel?


Mennyire vagy éhes? Ha napok óta nem ettél, akkor jól jönne az a banán, ha annyira nem sürgős, akkor jobb nyúlcipőt húzni.

Sok banán van? Ha csak két szál, akkor lehet hogy nem éri meg, ha egy nagy fürt, akkor az már jól hangzik.

Az oroszlán mennyire tűnik éhesnek? Békésen sétálgat, vagy vicsorítja a fogát (vagy mit tudom én hogy viselkedik az oroszlán)?

stb...


Te nyilván nem gondolod végig ezeket az algoritmusokat, nem kezded el számolni a valószínűségeket, a banán kalóriatartalmát meg a futási sebességedet... Egyszerűen ha jó érzéked van ehhez, akkor vagy azért maradsz életben mert elfutsz (ha ez a jó döntés), vagy azért mert nem futsz el hanem megeszed a banánt (ha az a jó döntés). De persze lehet hogy megehetted volna a banánt, te mégis elhúztad a csíkod, de attól még életben maradtál, mivel jobb félni mint megijedni.


Mindezt elmondva az emberi megérzésekre feltétlenül hagyatkozni hülyeség, annyira azért nem vagyunk tökéletesek. Biztos láttál már pánikoló embert, egyáltalán nem cselekszik logikusan. Vagy ha olyasmivel kapcsolatos a megérzésed mint édesanyámnak aki képes amiatt felhívni telefonon hogy rosszat álmodott és tuti történt velem valami, az is nyilván logikátlan.

Az emberi agynál jobb algoritmusok is léteznek, bár egyelőre ugye nem az egész emberi agyat pótolják nyilván, csak abban a feladatban jobbak amire programozzák őket.

Pl. az önvezető autók kevesebb balesetet okoznak mint a hús-vér sofőrök. Vagy ha egy sakk játékot nem arra programoznak hogy játék legyen hanem hogy mindig nyerjen, akkor egy sakk világbajnokot is simán elver.

2018. szept. 2. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
0%
A fenti két válasznak semmi köze a megérzéshez. A megérzés pont az lenne, hogy minden érzékelés és logika ellenére sem érzed kényelmesen magad egy dologgal kapcsolatban. A parapszichológia foglalkozik ezzel, ami az olyan lelki tevékenységek területe, amit a tudomány (még) nem tud megmagyarázni.
2018. szept. 2. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

A parapszichológia IS. És mond orbitális ostobaságokat.

Ezzel szemben a pszichológia ad választ.

Mindenekelőtt ezer különböző viselkedési forma lehet a korábbi tapasztalatoktól, neveltetéstől és számos más előéleti eseményből kifolyólag. Azonban az érzékelés valóban nem csak tudatos tevékenység, tehát lehetséges, hogy az agyad kapott jelzést, amit a tudatod nem kapott meg. Az emberben két mechanizmus működik egyszerre. Az első asszociatív úton reagál villámgyorsan, és ha a "megismert történet" valós, korábbi tapasztalatoknak megfelel, más szóval életszerű, akkor dönt. És végrehajt, mire tudatosul benned.

Ha olyan egyéniség vagy (ismeretszint, neveltetés, tapasztalatok), akkor a másik mechanizmus is ellenőriz, és lehet, hogy felülbírál, mert "ő" elemez is az addigi tudásod alapján. Azaz az észlelés vagy a (hibás vagy hasznos) reakció után tudatosul, vagy pedig a cselekvéssel egy időben, egyben az is tudatossá válik, mit vettél észre é miért úgy cselekedtél. De ez jóval lassabb (a másikhoz képest).

2018. szept. 2. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
tudatalatti asszociáció korábbi élményekből kiindulva
2018. szept. 2. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 dq ***** válasza:
37%

Az evolúció itt nem lényeges.


A megérzés az ember állati, és nem az emberi részének a képessége.

2018. szept. 2. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Ha állati eredetű,akkor honnan ered?A cél a szituációnak megfelelően érthető legtöbbször.
2018. szept. 2. 23:40
 8/12 Wadmalac ***** válasza:

Hmm, mindenek előtt nem ártana tudni, hogy a kérdéses megérzés észrevehető arányban többször talál, mint hibázik.

Az az igazság, hogy erről nincs hiteles adat. Az ember megjegyzi, amikor, talán teljesen véletlenül "bejön" a megérzés, de nem jegyzi meg, amikor nem történik semmi.


Én attól tartok, hogy ez simán egy olyan "népi megfigyelés", mint amire a Murphy-törvények alapulnak, vagyis valódi alapja nincs.

2018. szept. 3. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

"Hmm, mindenek előtt nem ártana tudni, hogy a kérdéses megérzés észrevehető arányban többször talál, mint hibázik.


Az az igazság, hogy erről nincs hiteles adat. Az ember megjegyzi, amikor, talán teljesen véletlenül "bejön" a megérzés, de nem jegyzi meg, amikor nem történik semmi.



Én attól tartok, hogy ez simán egy olyan "népi megfigyelés", mint amire a Murphy-törvények alapulnak, vagyis valódi alapja nincs."


Itt nem az a kérdés, hogy mennyire működik, hanem, hogy miért van, vagy esetleg, hogy mi az.

2018. szept. 3. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
76%
Van valódi alapja. Magyarázata is. Nobel díjat adtak érte. De ide nem érdemes leírni, mert úgy se hiszi el senki. Te is tudod, hogy egyes dolgok megértéséhez kellenek bizonyos feltételek.
2018. szept. 3. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!