Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ATP-ben, vagy egyéb nukleot...

Az ATP-ben, vagy egyéb nukleotidokban a cukorkomponens és a foszfát csoport között kialakuló kötés észter vagy éter, esetleg egyik se?

Figyelt kérdés

Az egyik dián amit a tanárunk közzétett az szerepel hogy észter. Gyorsan utánanéztem, és szerintem nem. Az észter kötésben a valamilyen szénlánchoz kötődő C atomhoz kettős kötéssel oxigén kötődik, és a fennmaradó egy vegyértékelektronjával egy másik C atomhoz beköt.


[link]


Az ATP esetében az 5' szénatomon van két hidrogén, és egy kötéssel kötődik egy oxigénhez, ami aztán kötődik a foszfor atomhoz.

Ez szerintem nem észter. Leginkább az éterre hasonlit, ami C-O-C kötést jelent, annyi kivétellek hogy itt C-O-P kötés van.


Vagy nem kell ilyen szigorúan vanni hogy csak C atom lehet ott ahol a funkciós csoport általános képletében C van?



2018. nov. 4. 03:16
 1/2 sadam87 ***** válasza:

Az általad linkelt oldalról:

"A nukleinsavakban is foszforsavészter-kötések találhatók."

(Csak ez szervetlen sav észter.)

2018. nov. 4. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Ha az észterek fogalmát nézzük, azok egy karbonsav és egy alkohol kondenzációs (vízkilépéses összekapcsolódásból származó) terméke. Ez a fogalom nem csak a karbonsavakra érvényes, hanem általánosítható bármilyen savra. Ha kiterjesztjük a definíciót a szervetlen savakra is, akkor már beszélhetünk kénsav-, salétromsav- vagy foszforsavészterekről is. Az a lényeg, hogy egy alkoholról leveszek egy OH csoportot, akkor csak egy alkilcsoport marad, ez megy fel egy sav oxigénatomjára, ahonnan meg hidrogént veszek le, így összességében egy vizet távolítottam el, és a fennmaradó alkilcsoport megy a "savmaradék-ionra". Ha rákeresel a dimetil-szulfátra, és rámész a képekre, láthatod, hogy az két metanolnak és egy kénsavnak a vízkilépéses terméke, vagyis ez egy észter. De ugyanígy rákereshetsz az etil-nitrátra, az az etanol és salétromsav észtere. Az ATP pedig foszforsavészter, mert a trimerizálódott foszforsav alkot észtert egy cukor OH-csoportjával, vázlatosan: SAV-P-OH + HO-CUKOR ---> SAV-P-O-CUKOR + H2O, ezért az ATP egy foszforsavészter.
2018. nov. 4. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!