Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen gyorsan tágul az...

Milyen gyorsan tágul az univerzum?

Figyelt kérdés
Úgy tudom, hogy a belátható világegyetem kb. 13 milliárd fényév sugarú és az ott látható galaxisok közel fénysebességgel távolodnak tőlünk.. Valahol pedig azt olvastam, hogy a világegyetem 90 milliárd fényév átmérőjű is lehet. Akkor milyen gyorsan távolodnak azok a galaxisok, amik mondjuk 40 milliárd fényévre vannak? Átlépik a fénysebességet?
2018. nov. 12. 15:53
 1/3 anonim ***** válasza:
54%

"Átlépik a fénysebességet?"

Akár át is léphetik, de ez nem valódi fénysebesség, csak látszólagos. Nem a térben való haladásról van szó, hanem a tér változásáról.

2018. nov. 12. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Mihez képest? Mert ugye az autó is csak az úthoz képest megy százzal.
2018. nov. 12. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 2*Sü ***** válasza:
69%

Az a probléma, hogy ez a fényévnek nevezett távolság igazából nem egy valódi távolságot jelöl. Illetve igen, csak nem. :-)


Valójában a tér az, ami metrikus táguláson esik át. Olyan, mintha lenne egy vonalzód, ami az idő elteltével folyamatosan nyúlik, és mindig új és új vonalkák jelennek meg rajta.


Amit mi 13 milliárd fényévnek mondunk az azt jelenti, hogy 13 milliárd évig tartott a fény útja idáig. De valójában amikor elindult a fény, akkor nem 13 milliárd fényévre volt az adott objektum, a fény haladtával újabb és újabb vonalkák kerültek fel az távolságot mérő vonalzóra. Mikor megérkezik a fény, akkor sem 13 milliárd fényév távolságra van a fényt kibocsátó objektum, mert közte és közöttünk szintén újabb és újabb vonalkák jelentek meg a vonalzón abban a 13 milliárd évben. A 90 milliárd fényév átmérő azt jelenti, hogy ha mától nem tágulna a tér tovább, akkor a ma két ellentétes irányban lévő legtávolabbi látható objektum között 90 milliárd évig tenné meg a fény az utat.


A tágulás lehet 100%-ban látszólagos. Ami ma 10 egység távolságra van, az a gumivonalzó nyúlása miatt x idő után 20 egység távolságra lesz. Mondhatnánk azt, hogy 10 egység/x idő sebességgel távolodik, de valójában mi is, meg a másik tárgy is ugyanott maradt a vonalzón, nem ment sehova a vonalzóhoz képest.


(De azért vedd figyelembe, hogy ez egy leegyszerűsített hasonlat.)

2018. nov. 12. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!