Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Adottak az alábbi függvények...

Adottak az alábbi függvények és azok integráltjai. Megmagyarázná nekem valaki, hogy miért az az integráltjuk, ami?

Figyelt kérdés

1) Ha 1/(X-2)dx integráltja ln|X-2|+C, akkor 1/X^4 integráltja miért nem ln|X^4|+C?


2) e^2X integráltja miért e^2X/2?



2018. nov. 18. 14:03
1 2 3
 1/24 dq ***** válasza:
100%

1) Hát mert az integrálás nem annyi, hogy az integrálandó függvény részeit összevissza leírod egy másik, hasonló képlet alapján.


2) Ez pl jól látszik a grafikonból (e^2x grafikonja olyan mint az e^x grafikonja (amelynek az integrálja e^x + C) csak vízszintesen össze van nyomva). Meg a helyettesítéses integrál nevű eljárásból is. Ez utóbbi:

[link]

2018. nov. 18. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
55%

1) Az integrálási módszereket először meg kéne tanulni, és akkor nem írnál ilyen butaságokat. És nem "integráltja" henem integrálja! Egy bölcsödés is látja, hogy az 1/X^4 az f(X)^k hatványfüggvény alakú, ahol most k=-4. Az ilyenelnek a primitív fv.-e f(X)^(k+1)/(k+1)+konst. Az a baj ha nem érted még az integrálás definícióját sem, akkor ezt sem látod hogy miért igaz ez. Ha a határértékes definíciót értenéd és ismernéd, akkor a fentebb írtakat is le tudnád vezetni.


2) Látszik, az összetett függvények deriválását sem ismered. Azt már egy óvodás is látja hogy egy f(A*x+B) alakú integrandushoz tartozó primitív fv. úgy néz ki, hogy f-nek vesszük a primitív függvényét, és osztunk A-val.

Csak én ezt hiába próbálom megértetni, ha a deriváls alapjait sem érted, és már ott elakadtál. Azt kéne látni, hogy (f o g )' = g'*(f' o g). De nyilván a függvények kompozíciójáról sem hallottál, pedig abból kell kiindulni, abból látjuk, hogy a belső fv. deriváltjával miért kell leosztani integráláskor.

2018. nov. 18. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, bár az elsőt még mindig nem értem. Mind a kettő tört, de akkor a kitevő léte miatt kell máshogy integrálni?
2018. nov. 18. 16:49
 4/24 A kérdező kommentje:

Másodiknak: rendesen lenulláztál azért... köszi

Értem az elmélet egy jó részét amúgy, de még csak most tanuljuk, bocsi hogy nem minden világos. Deriválni pedig tökéletesen tudok egyébként. De a lényeg, hogy tudattad: én semmit se értek.

2018. nov. 18. 16:53
 5/24 dq ***** válasza:

Ugyanúgy kell integrálni. Azért más az eredmény, mert mást integrálsz.

Ismétlem: nem úgy megy az integrálás, hogy valahogy önkényesen részekre bontod a kifejezést, majd azokkal csinálsz valamit egy példa alapján.

2018. nov. 18. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 dq ***** válasza:

Ha deriválni tudsz, akkor deriváld le az eredményeket.

Az ln IX-2I -t, az ln IX^4I-t és az e^2X/2-t.

2018. nov. 18. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:

Oké, lederiváltam:


ln(x-2) deriváltja 1/(x-2)


lnx^4 deriváltja 1/x^4 szer 4x^3


és e^(2x)/2 deriváltja pedig önmaga.


És az a g o f-es dolog is megvan, nem értem, miért kell annyira lehurrogni egy kérdésért:D

2018. nov. 18. 17:03
 8/24 A kérdező kommentje:

Bocsi, az utolsónál lehet erre gondoltál:


(e^2x)/2 deriváltja 0

2018. nov. 18. 17:06
 9/24 anonim ***** válasza:

"Értem az elmélet egy jó részét amúgy"


Úgy látszik nem eléggé, mert a következtetéseid elvi hibásak.


"e^(2x)/2 deriváltja pedig önmaga."


Ebből is látszik, hogy még mindig nem érted az összetett fv. deriválását. Indulj ki abból, hogy f(x)=a*e^(b*x) deriváltja mi. Nyilván nem önmaga!


"Deriválni pedig tökéletesen tudok egyébként."


Legalább magadról hamisat ne állítanál...


"És az a g o f-es dolog is megvan"


Kötve hiszem, az általad eddig leírtak nem ezt tükrözik.

2018. nov. 18. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 A kérdező kommentje:

Rosszul írtad le. e^(2x)/2 (azaz az e-n kívül minden a kitevőben van) az igenis önmaga, mert ha 2-vel osztasz a kitevőben, akkor e^x-t kapsz... aminek a deriváltja önmaga te nagyokos.


Mivel nem tudsz írni, megcsináltam úgy is, amire tudom, hogy gondoltál. Azaz (e^2x)/2 deriváltja 0 ha megnézed. Normálisnak nehéz lenne lenni, mi? Meg tisztelettel beszélni

2018. nov. 18. 17:48
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!