Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mosógépre milyen erők hatnak?

Mosógépre milyen erők hatnak?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Milyen erők hatnak a mosógépre? A problémám a következő: a mosógépet a túl gyorsan forgó dob megemeli. Ki szeretném számolni, mekkora súlyt kellene rátennem minimum, hogy a súlyerő "legyőzze" a "többi" erőt, de nem tudom ezt hogyan számoljam ki, mely erők hatnak konkrétan a mosógépre...mert "bezavar", hogy van ugye a centripetális erő (elviekben ha feltételezzük, hogy létezik), de ez a forgó dobra hat, és nem a mosógépre, vagy a fene tudja, hogy van ez...mert végül is pont a forgó dob miatt emelkedik meg a mosógép...de akkor is zavaros, mik a pontos erők...kérlek, aki tud segítsen...a probléma elméleti, ezen léci ne "ragadjon le" senki, hogy állítsam be a mosógép alját meg ilyenek:) mert most nem ez volna a lényeg:) előre is köszönöm! Respect.

2018. nov. 19. 00:00
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem a forgó dob emeli meg, ezt rosszul tudod. Hanem a berakott ruha által a dob kiegyensúlyozatlan lesz. Ha a többlet tömeget m jelöli, a hozzá tartozó excentricitást pedig R, a fordulatszámot n, akkor a ható centrifugális erő:


Fc=m*R*(2pi*n)^2


A talajra ható legkisebb erő (a releváns tömeg felső holtponti helyzetében):


Fmin=G-Fc=G-m*R*(2pi*n)^2.


Ahol G a mosógép saját súlya. Ha Fmin<0, közvetlen emelkedés következik be.


A valóságban elegendő, ha Fmin értéke a nyugvósúrlódást nem képes ellensúlyozni, ilyenkor a gép pl. centrifugálás közben elmászhat.

Ezt úgy tudod javítani, hogy a gép alá egy kb. 1cm vastag gumilapot raksz, így növelhető a súrlódás.

2018. nov. 19. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 dq ***** válasza:

Gravitációs erő, nyomóerő az alján, súrlódás az alján.

Ha a mosógépben levő vizes ruhákat nem tekintjük a mosógép részének (?) akkor az azok gyorsításához szükséges erő ellenereje is.

2018. nov. 19. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindkét Hozzászólónak! Komolyan mondom nagyon jólesett, hogy ilyen normális válaszokat kaptam! :-) Az #1 -es hozzászólónak: Neked külön szeretném megköszönni, pl. hogy képleteket is írtál, és hogy megoldást is javasoltál - ezt ki fogom próbálni! Mindkettőtöknek nyomtam a zöldet természetesen, ha mással nem is tudtam viszonozni a segítséget.
2018. nov. 19. 11:04
 4/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

Azért erősítsd meg, hogy a bolti motorrögzítések ki vannak véve.

Azért nem jellemző, hogy kirándulna a centrizésnél a fürdőszobában.

2018. nov. 19. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm az utolsó hozzászólást is. Hú, hát megmondom őszintén vannak bennem kérdőjelek még; igazából azért érdekel annyira a probléma fizikai megoldása, mert egyetemen fizikát tanulok (levelezőn), és ez a gyakorlati feladat megmozgatta a fantáziám e tekintetben, csak sajnos nagyon sok kérdőjel van a fejemben, a tanár meg szarik a fejünkre :( én itt azon képletek szerint elvégeztem a számításokat, amit az #1-es hozzászóló írt, és az Fmin értéke tényleg negatív lett, így igazolva van az emelkedés. De ha azt szeretném kiszámolni, mennyi súlyt kellene rápakolnom a mosógép tetejére, hogy ellensúlyozzam a centrifugális erőt (Fc), akkor azt hogy kapom meg? Mert tegyük fel, hogy az Fmin értéke -8000 N (nekem amúgy -24000 N jött ki), és akkor ebből hogyan lehetne megkapni a tömeget, mint ellensúlyt, amit a mosógépre rá kellene tegyek, hogy ne történjen emelkedés? Tehát a mínusz akárhány newton erőből hogy kapok tömeget (már ha így kell értelmezni), azaz hogy lesz az Fmin minimum 0 vagy pozitív? Remélem nem írtam zagyván...

Előre is millió köszönetem, aki még ebben is segít!!!

2018. nov. 19. 13:56
 6/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

Sajnos van egy nem pontosan meghatározható fontos összetevő. Mégpedig a benne excenteresen pörgő ruha tömege és annak a súlypontja. Ami még aljas módon változik is a G-hatásra, külsőbb rádiuszra lapul, de közben meg veszt a tömegéből a kicentrizett vízzel.

Ehhez hozzá jön a dobfelfüggesztés sajátfrekijének kérdése, mert ott fog megvadulni a dolog, ahol ezt eléri a fordulat.


Az egész cucc csak akkor fog ugrálni, ha ez a sajátfreki-gerjedés beáll.

2018. nov. 19. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Így még jobban értem, köszönöm. Nem gondoltam volna elsőre, hogy ez ennyire összetett.
2018. nov. 19. 15:06
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
Elvileg ezért mondják, hogy tele kell rakni a dobot ruhával. Én most képletet nem írok, de arról van szó, hogy amint a dob forog, és kevés benne a ruha, akkor az hajlamos (a centrifugális erő hatására) letapadni a dob egyik részére. ekkor a tengely körül forog egy olyan súlypont, aminek az erőiránya mindig a tengely felé kéne essen, de az asszimetria miatt nem arra irányul. Ekkor viszont egy mozgó forgatónyomaték jön létre, ami folyamatosan a gép hol egyik, hol másik lábát terheli, miközben a másikról elmegy a súly (ez a forgatónyomaték hatása). Minden dolognak, így a mosógépnek is van sajátfrekvenciája, amit a súlyból, alátámasztásokból és azok távolságából lehet kiszámítani. Ha az előbbi asszimetria ehhez közelít, akkor mindig akkor segít rá a megemelésre, mikor az éppen még nem zökkent vissza. Így egyre nagyobb lesz a kitérés, mígnem a mosógép el is indul. Nem súlyt kell tenni ilyenkor rá (azzal a feszültségeket növeled a rendszerben, téve ezzel tönkre az összes mozgó alkatrészt. Hanem gondosan kell megfelelő ruhamennyiséget beletenni. Ha már éppen a centrifugálásnál tart és ugrál, állítsd le azonnal. Nyisd ki és a ruhákat rakd egyenletesen a dobra rá (biztosan egy csomóban fogod találni). Aztán indítsd újra. Ekkor, mivel kisebb lesz az erőkar (egyenletesebb a ruhaeloszlás), így az ugrálás is csökken. A súlyt felejtsd el, azzal csak tönkreteszed a mosógépet.
2018. nov. 19. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Még valami. ha fizikát tanulsz, a jó és hatékony módszer az, amit a kisgyerek csinál, kikészítve tapasztalatlan és türelmetlen szüleit. Kérdez: Miért????

Normális mosógép nem ugrál. Ez miért? Mi történik, ha súlyt teszek rá? Akkor miért nem ugrál? Mi lett az ugráltató erővel? És ha ezeket megválaszolod (itt feszültség lett belőle, ami széteszi a berendezést), akkor mindig a valóságos problémára tudsz koncentrálni, nem pedig saját kreálmányú álproblémákra. Ezért van elsőrendű fontossága annak, hogy minden eredményt számoljunk vissza. Ha kijönnek a kezdeti feltételek, jó. De ha nem, valamit csúnyán kihagytunk. A legtöbb fizikai probléma megoldása nem az elszámolás miatt hamis. Hanem a rossz modell, a kihagyott, figyelembe nem vett szabályok miatt. Erre jó a sok miért.

2018. nov. 19. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
80%

Hát ha egyetemen tanulsz, akkor azért egy kicsit magasabb szinten kell érteni ezt. Amit az #1 válaszomban írtam, az csak egy nagyon durva becslés, és igazából magas fordulatszámon nem is nagyon jó.


Egyszerű tömeg-rugó csillapításból álló lengőrendszerrel viszont modellezhető. Javaslom Ludvig Győző: Gépek dinamikája c. könyvet, abban megtalálod a kiegyensúlyozotlan forgórészek hogyan gerjesztik a lengőrendszert. Az erőhatás pontos számításához be kell vezetni még a nagyítási függvényt, ami a diffegyenletekből jön ki.


Még egy fontos dolog: A motor hajtja ugye az egész munkagépet. Igen fontosak a jelleggörbék, és hogy milyen munkapontban üzemel a gép. Ha rossz a ruha súlyeloszlása, akkor centrifugázáskor esetleg a motor fel sem tudja pörgetni a nagy fordulatra, mert a gép beragad a rezonanciába. Ilyenkor persze kézzel le lehet nyomni a gépet, mert ezzel csillapítást viszünk a rendszerbe, és a káros munkapont megszűnik, mert a jelleggörbe deriváltja csökken lokálisan.

Mivel a centrifugálás tipikusan egy aláhangolt üzem, ezért felpörgetéskor és leállításkor át kell haladni a kritikus fordulaton.

2018. nov. 19. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!