Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz vagy hamis? Jövőhéten...

Igaz vagy hamis? Jövőhéten vizsgázok lineáris algebrából és ezeket nem igazán sikerült megoldanom. Ha valaki legalább egy részére tudná a biztos választ az is nagyon segítene!

Figyelt kérdés

1• Bármely vektortérben csak egy 0 vektor van.

2• Ha egy vektortér valamely részhalmaza zárt az összeadásra, akkor az altér.

3• Bármely vektortér bármely altere zárt vektorok kivonására nézve.

4• Ha egy vektortérnek van 0-tól különböző eleme, akkor végtelen sok eleme van.

5• Bármely vektortérnek van altere.

6• A v1, . . . , vn vektorok bármely lineáris kombinációja eleme az általuk generált altérnek.

7• Bármely V vektortér és v1, v2, v3 vektor esetén v1 + v2 − v3 2 [v1, v2, v3].

8• Bármely V vektortér és v1, v2, v3 vektor esetén v1 + v2 − v3 2 [v1, v2].


9• Ha egy n × n-es mátrix determinánsa 1, akkor a rangja n.

10• Ha egy n × n-es mátrix determinánsa 0, akkor a rangja n − 1.

11• Ha A k×l-es, B pedig k×n-es mátrix, akkor az (AB) mátrix (egymás mellé írjuk A-t és B-t) mátrix rangja megegyezik A és B rangjának összegével.

12• Ha az A mátrix rangja 1, akkor az AB mátrix rangja nem lehet 2.

13• Ha két mátrix rangja megegyezik, akkor felcserélhet®k.

14• Ha egy k × l-es mátrix két sora arányos, akkor a rangja nem lehet k.

15• Ha 1 hom. lin. egyenletr. megoldástere 5 dim-iós, akkor legalább 5 változója van.

16• Ha egy homogén lineáris egyenletrendszer megoldástere 5 dimenziós, akkor legalább 5 egyenlete van.

17• Van olyan homogén lineáris egyenletrendszer, amelynek nincs megoldása.

18• Ha egy homogén lineáris egyenletrendszernek több változója van, mint egyenlete, akkor a megoldástere legalább 1 dimenziós.

19• Ha egy homogén lineáris egyenletrendszernek több egyenlete van, mint változója, akkor a megoldástere legalább 1 dimenziós.


20• Ha egy invertálható mátrix minden eleme egész szám, akkor inverzének minden eleme is egész szám.

21• Ha A és B azonos méret¶ invertálható mátrixok, akkor A+B is invertálható.

22• Ha egy mátrix invertálható, akkor a transzponáltja is invertálható.

23• Ha A és B azonos méret¶ négyzetes mátrixok, valamint A invertálható mátrix, akkor az AX = B mátrixegyenletnek van megoldása.


24• Az x21 − x22 kvadratikus alak pozitív definit.

25• Az x21 + 2x1x2 − x22 kvadratikus alak negatív definit.

26• Ha egy kvadr. alak mtxának főminorai: −1, 2,−3, akkor a kvadr alak neg. definit.

27• Ha egy kvadr. alak mtxának főminorai: 1,0,0, akkor a kvadralak poz szemidefinit.


2010. jún. 27. 14:21
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

2)

Az összeadásra zártság szerintem nem elég ahhoz, hogy feltétlenül altér is legyen.


Pl. Legyen az


ℝ³ = { 〈x; y; z〉 | x, y, z ∈ ℝ }


a vektortér.


Ennek vegyük az alábbi részhalmazát (ellenpélda gyanánt):


{ 〈1; 0; 0〉; 〈2; 0; 0〉; 〈3; 0; 0〉; 〈4; 0; 0〉; ...}


vagyis a


ℕ₊ × ℝ × ℝ = { 〈n; 0; 0〉 | n ∈ ℕ₊ }


halmazt. Ez valóban zárt összeadásra, de mégsem altér. Szóval számonra úgy tűnik, hogy ahhoz, hogy altér legyen, ahhoz több is kellene:


Zártnak kéne lennie salárral való szorzásra is, és ennek folyományaképpen, a nullvektort és az ellentet vektorokat is tartalmaznia kéne.

2010. jún. 27. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Zártnak kéne lennie skalárral való szorzásra is, és az előző példában (ezt sajnos nem írtam), a valós számok ℝ halmazát vettem a testnek, ezek elemei a skalárok, vagyis az ℝ³-hamaznak az ℝ test feletti vektorteréről van szó.
2010. jún. 27. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

4)

Szerintem nem igaz, pontosabban szólva szerintem lehet mesterkélt ellenpéldát kreálni: véges test feletti véges vektorteret, szóval amiben csak véges számű vektor lehetséges. Pl. legyen a test a


ℤ₂ = {0; 1}


mint véges test (mod 2 szorzó- és összeadótáblával), és efölött a test fölött vennék egy elfajult vektorteret, ami szintén véges lenne, pl. csak a nullvektorból meg még egy vektorból állna. Még ellenőrizni kéne, hogy a vektorösszeadás és skalárral való szorzás megalkotható-e úgy, hogy a vektortéraxiómák mind teljesüljenek.


Szóval talán az lehetne a legegyszerűbb ellenpélda, ha a ℤ₂ test felett venném magát a ℤ₂-t mint vektorteret, és a skalárral való szorzásnak a szokásos ℤ₂-n beli szorzást feleltetem meg, akkor az szertintem jó ellenpéldát ad.


Ha zavaró itt az, hogy a vektrtér és a skalárok teste egybeesik, akkor vehetjük a


ℤ₂ × ℤ₂ Descartes-szorzatnak a ℤ₂ test feletti vektorterét is.


meg itt találtam is egy weblapot, nem értem pontosan, de mintha ez is épp véges vektorterekkel foglakoznék:


[link]

2010. jún. 27. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

A


ℤ₂


jelölés helyett talán szerencsésebb lett volna a


ℱ₂


jelölés, a lényeg az, hogy véges testről van szó, legegyszerűbb példaként a kételemű testről, a ,,szokásos'' összeadó- és szorzótáblával (modulo 2)

2010. jún. 27. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

Jajj de régen volt, élvezet lesz gondolkodni :)


1. Nullvektor vagy egy van, írj fel kettőt, és kijön az, hogy egyenlőek.

4. Nyílván igaz, hiszen lineáris kombinációval végtelen sok elem előáll.

6. Szerintem ez a definíciója az altérnek, tehát igen.

9. Igen, mivel a determinánsnak feltétele a rang n-sége, a sorok/oszlopok lineáris függetlensége.

10. Nem feltétlenül, n-1-től 0-ig akármennyi lehet.

14. Ez így van, az a két sor közül az egyik kinullázható tehát a rangja kisebb, mint k.

20. Nem igaz, ellenpélda (könnyű konstruálni, például az 1x1-es [2] mátrix inverze az 1x1-es [1/2] mátrix.

23. Ez így van, szorozz be A-1-el balról.

2010. jún. 27. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Biztos hogy a 4)-esnél nem támaszodunk észrevétlenül arra a kimondatlan előfeltevésre, hogy a hétköznapi alkalmazások során többnyire VÉGTELEN test feletti vektorterekkel találkozunk? (ℝ, ℂ, ℚ fölötti vektorterek)


Nekem is régen volt a téma, ezért is nem merek biztos válaszokat adni, de az a sejtésem, hogy ha a kérdés ÁLTALÁNOSSÁGBAN vektorterekről szól, akkor nem tételezhetjük fel automatikusan azt, hogy ℝ, ℂ, vagy akár ℚ feletti vektortérről van szó. Egyszóval: tetszőleges testre fel kell készülnünk. Konrétan: akár ,,darabosak'', ,,diszkrétek'' is lehetnek azok a skalárok, amiket majd a skalárszorzásnál használunk.


És ha meg már maga a vektortér is véges, és még RÁADÁSUL az a test is véges, ami felett a vektorteret vesszük, akkor nagyon is elképzelhetőnek tartom, hogy nem áll elő végtelen féle vektor. Bizonyítani nem tudom, nekem is rég volt a téma.


Én a ℱ₂ test feletti ℱ₂ × ℱ₂ vektorteret javalom vizsgálódás céljára. Ha esetleg nem jönne be a dolog (nem elégítené ki a vektortéraxiómákat), akkor meg az ℱ₂ test feletti ℱ₂ vektorteret (itt persze kissé idegesítő lehet a test és a vektortér egybeesése).


ℱ₂ alatt a ℤ₂ gyűrűt értem, ami ,,véletlenül'' épp test is. Köznapi nyelven fogalmazva, itt a műveleteket az ,,óraszámlap''-aritmentika szerint értelmezzük.


[link]


Ez talán a legegyszerűbb mód véges test nyerésére. Persze emelett más, bonyolultabb véges testek is szerkeszthetőek:


[link]

2010. jún. 27. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

ℱ₂ = {0; 1}


az alábbi összeadó- és szorzótáblával:



Összeadótábla


0 + 0 = 0

0 + 1 = 1

1 + 0 = 1

1 + 1 = 0


Szorzótábla


0 · 0 = 0

0 · 1 = 0

1 · 0 = 0

1 · 1 = 0


Mivel (szerintem, de ellenőrizendő) kielégíti a testaxiómákat, ezért ez egy véges test.

2010. jún. 27. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Szorzótáblánál utolsó sor javítása:


1 · 1 = 1

2010. jún. 27. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Akkor már megpróbálom felírni magát az ellenpéldaként javasolt véges ℱ₂ × ℱ₂ vektorteret is (az elébbi ℱ₂ véges test fölött):


ℱ₂ × ℱ₂ = { 〈0; 0〉; 〈0; 1〉; 〈1; 0〉; 〈1; 1〉 }


Vektor-összeadótábla:


〈0; 0〉 + 〈0; 0〉 = 〈0; 0〉

〈0; 0〉 + 〈0; 1〉 = 〈0; 1〉

〈0; 0〉 + 〈1; 0〉 = 〈1; 0〉

〈0; 0〉 + 〈1; 1〉 = 〈1; 1〉


〈0; 1〉 + 〈0; 0〉 = 〈0; 1〉

〈0; 1〉 + 〈0; 1〉 = 〈0; 0〉

〈0; 1〉 + 〈1; 0〉 = 〈1; 1〉

〈0; 1〉 + 〈1; 1〉 = 〈1; 0〉


〈1; 0〉 + 〈0; 0〉 = 〈1; 0〉

〈1; 0〉 + 〈0; 1〉 = 〈1; 1〉

〈1; 0〉 + 〈1; 0〉 = 〈0; 0〉

〈1; 0〉 + 〈1; 1〉 = 〈0; 1〉


〈1; 1〉 + 〈0; 0〉 = 〈1; 1〉

〈1; 1〉 + 〈0; 1〉 = 〈1; 0〉

〈1; 1〉 + 〈1; 0〉 = 〈0; 1〉

〈1; 1〉 + 〈1; 1〉 = 〈0; 0〉


Skalárral való szorzótábla:


0 · 〈0; 0〉 = 〈0; 0〉

0 · 〈0; 1〉 = 〈0; 0〉

0 · 〈1; 0〉 = 〈0; 0〉

0 · 〈1; 1〉 = 〈0; 0〉


1 · 〈0; 0〉 = 〈0; 0〉

1 · 〈0; 1〉 = 〈0; 1〉

1 · 〈1; 0〉 = 〈1; 0〉

1 · 〈1; 1〉 = 〈1; 1〉


Az a sejtésem, hogy az elébb felírt véges ℱ₂ test feletti véges ℱ₂ × ℱ₂ vektortér valóban vektortér (vagyis kielégíti az összes vektortéraxiómát, bár nem ellenőriztem). Ha ez rendben, akkor ez ellenpéldát ad 4)-esre, tehát 4)-esre a válasz az lesz, hogy nem igaz.

2010. jún. 27. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Vektortéraxiómák:


[link]


A bizonyítás során érdemes hivatkozni arra, hogy a fenti


ℱ₂ × ℱ₂


vektorösszeadótábláját és skalárralszorzótábláját úgy állítottuk össze, hogy KOMPONENSENKÉNT végezzük el az egyébként ℱ₂-re vonatkozó műveleteket.


Így már a vektortér-axiómák teljesülése igazolható, persze ennek során építünk arra is, hogy maga ℱ₂ pedig test.

2010. jún. 28. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!