Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kérdések a dinoszauruszokról (? )

Kérdések a dinoszauruszokról (? )

Figyelt kérdés

Honnan indult (melyik földrajzi területről) a dinoszauruszok adaptív radiációja?

Miért lettek ennyire sikeresek (hatalmas egyedszám, óriási diverzitás, nagyon hosszú idő)? Mely tulajdonságaik tették ezt lehetővé?



2018. dec. 22. 11:13
 1/8 anonim ***** válasza:
91%

A triászban alakultak ki, a Pangea kontinensen, ami igazából a szuperkontinens volt. Azt, hogy melyik mai földrajzi területnek felel meg, szerintem kb. lehetetlen meghatározni, mert triászkori dinoszauruszok kerültek elő elég sok helyről.


Azért voltak sikeresek, mert a triászban nagyon alacsony volt a levegő oxigéntartalma, azt hiszem kb. fele a mainak. A dinoszauruszoknál viszont kialakult a kettős légzés képessége, a légzsákjaiknak köszönhetően (ami később a repülésben is segíti őket), így sok oxigént hasznosítottak más hüllőkkel, az emlősökkel és más szinapszidákkal ellentétben, szóval nőhetett a testméretük.

Azon kívül állandó testhőmérsékletük volt, gyorsak voltak, fejlett utódgondozásuk volt, ami addig talán a krokodilokat kivéve nem volt jellemző más hüllőkre. Persze a szinapszidákra, emlősökre igen, de velük szemben meg ott volt a fejletebb légzőrendszer.

2018. dec. 22. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
89%
*Azt azért elfelejtettem, hogy ha nem lett volna a perm végi kihalás, akkor valószínűleg nem jutnak nagy szerephez szerintem. Kb. mint ahogy az emlősöknek is kellett aztán a kréta végi kihalás. De ez így működik, a kihaltak helyére mindig jönnek újak. :D
2018. dec. 22. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
0%
Még ha ma nem is tekintenénk őket sikeresek, akkor is ők voltak anno a fejlettség teteje. Mégis ki lett volna a konkurencia? A tekerődző férgek vagy a bugyogó halak? Hüllők közül is a teknősök, gyíkok azzal suta járásukkal?
2018. dec. 22. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A perm-triász kihalási esemény során drasztikusan lecsökkent a levegő oxigéntartalma ez is közrejátszott a sok nem emlős synapsida és egyéb állatfajok kihalásához majd a triász végén még nagyobb csökkenés lehetett az oxigénszintben ekkor a többi konkurencia is eléggé elnyomódott így az alacsony oxigénszint véglegesen kaput nyitott számukra és más szintén kettős légzéssel lélegző hüllőnek /pl a mosasauroidae-k mai legközelebbi élő rokonai a varánuszok melyek szintén kettős légzéssel lélegeznek, vagy egyéb archosauriáknak mivel még a ma élő krokodilok is kettős légzésűek/ vélhetőleg a legfejlettebb légzése az avemetatarsaliák közé tartozó archosauriáknak lehetet pl a dinoszauruszok(a nagy sauropodáknak volt a legkiterjedtbb légzsákrendszere egyeseknek még a farkába is elnyúlt) illetve a pteroszauruszoknak is nagyon fejlett volt a légzése (a szárnymembránjukba is belenyúlt)

+melegvérűek voltak és rendelkeztek tollal homológ szálas kültakaróval

2018. dec. 27. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
0%
Négyes válaszoló, ülj le egyes, megbuktál. Nem voltak tollasak. Ezt csak az őslények terén tájékozatlanok mondják és a tollszektások.
2021. aug. 1. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

5-ös válaszoló:


Akkor mi az igazság? A csapból is a tollas dínók folynak, legalábbis már évtizedek óta kerül elő egyre több bizonyítottan tollas faj. Hogyhogy az a nézet is megváltozott még a tárgyi bizonyítékok ellenére is, hogy tollasak voltak? Annyira nem követem a témát, szóval lehet le maradtam valamiről. Ja és kik azok a tollszektások?

2021. aug. 13. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
57%
Tollszektás az aki szerint a madarak dinók. (Szakértők úgy több mint, 90%-a.) Illetve aki szerint volt tollas dinó. Tehát mivel ma is nem egy madarat láttam, így maga Isten is tollszektás.
2021. aug. 13. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Fuhhh istenem. Ez a tolltagadó pikkelyfaszú mindenhová betrollkodja magát?

Francokat se tud a biológiáról de okoskodik

2021. aug. 13. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!