Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Acetilénből hogyan nyerhetek...

Acetilénből hogyan nyerhetek 3,3-diklór hexánt?

Figyelt kérdés
Gondoltam arra, hogy egy acetilénre addicionáljak kétszer HCl-ot HgCl2 jelenlétében, szóval akkor lesz diklór-etánom majd masik két acetilénre H2-t addicionáljak Ni jelenlétében... Ezt követően lesz 2 etánom.... De hogyan tovább...milyen reakció segítségével kapcsolhatnám össze őket?

2018. dec. 24. 02:02
 1/3 anonim ***** válasza:
Ez egyetemi feladat, vagy középsulis házi, vagy ZH kérdés, vagy milyen színvonal kb? Mert amit te írsz olyan sajnos nincs, én fél órát ültem felette mire felírtam egy működőképes szintézist de nagyon nem volt egyszerű. Ha gondolod felrajzolom és küldök róla képet, de csak akkor ha nem riadsz vissza az egyetemi szintű szerves kémiától és valamicskét értesz hozzá :D
2018. dec. 24. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Na, közben rájöttem egy egyszerűbbre is. Az acetilén származékok már kissé savasak, ezért erős bázissal deprotonálhatóak, vagyis csak klóretánt kellene csinálni, és azzal egy acetilént reagáltatni. Szerencsére a klóretán is előállítható acetilénből:


C2H2 + 2 H2 ---> C2H6 (etán)


C2H6 + Cl2 (UV-fényben) ---> C2H5Cl + HCl


Ezek után az acetilén mindkét végére etilcsoportot rakunk a klóretán segítségével, ehhez a reakcióhoz kell valami erős bázis, pl. nátrium-amid vagy butil-lítium:


C2H2 + 2 C2H5Cl ---> hex-3-in


Végül erre az alkinre 2 mol HCl-t lehet addícionálni. Itt két dolgot vegyünk észre, az egyik hogy a Markovnyikov szabály miatt mindkét klór ugyanarra a szénre megy rá, a másik hogy mindegy hogy melyik hármaskötésű szénatomra teszem a klórt, hiszen szimmetria okokból mindkét esetben 3,3-diklórhexánként kell elneveznem a terméket.

2018. dec. 24. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Jujj,igen,nagyon szépen köszönöm, elméletileg a lépések megvoltak a fejemben, de nem tudtam összerakni.

Köszönöm mégegyszer, s boldog Karácsonyt!

2018. dec. 24. 13:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!