Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tehetnék szert "határoz...

Fizikakedvelő kérdése:

Hogyan tehetnék szert "határozói" biológiatudásra?

Figyelt kérdés

A biológia mint olyan szerintem roppant érdekes. Mégis mikor szembetalálom magam a természetben lévő állategyedekkel,vagy növényekkel,akkor kegyetlenül elbukok a felismerésükben. Szeretnék szert tenni az általam csak "kategorizációs" biológiatudásnak hívott ismeretek összességére. Persze ez azért különválasztandó hiszen ez csak az egyik ág. Ott van a "tanulós" biológia ami egylépcsős. Megtanulom a bőr mint hámszövet anatómiáját és már is fel tudom ismerni(persze ez nem könnyű,de egylépcsős).

Ellenben egy ilyen "határozói" tudás nagyon komplex. Ehhez szeretnék segítséget kérni. Mivel kezdhetném az elsajátítását? Milyen könyvek,módszerek kapcsolódnak ehhez?

Válaszokat előre is köszönöm!



2019. jan. 3. 21:38
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:

Nem tudom, én meg pont fordítva érzem. Nekem ez a bizonyos "határozói tudás" ment mindig könnyen, mert ez érdekelt. Kb. hét éves koromban kezdtem határozókönyveket olvasni, a mai napig az egész a fejemben van, belement belőle a fejembe a rendszertan. Nagyon sok állatot ismertem, majd később ásványokat is. Ellenben amikor beültem a bioszfaktra és elkezdtek nátrium-kálium pumpákról beszélni, rögtön ott is hagytam, mert az meg nem érdekelt. Szerintem az egylépcsős tudás macerásabb. A határozói tudásnál ugyanis képpel tanulsz, és sok dologról kell megjegyezned kevés olyan információt, ami a többi dologtól elkülöníti. Amiről te írsz, ott meg egy dolgot kell mélyen ismerni, ami nem is feltétlenül érdekes. Nekem legalábbis nem az. Mindig is az érdekelt, amit ha kimentem, meg tudtam keresni, láttam, ahogy mozog.


Persze, amikor mélyebben mész ebbe bele, és mondjuk beleásod magad a dísznövények vagy a gombák világába, na az már tényleg sok munka. A gombáknál óriási a fajgazdagság és nagyon kicsik és változatosak tudnak lenni a különbségek. Ez persze igaz mondjuk a bogarak világára is, csak ott nem múlik rajta adott esetben az életed, hogy jól határoztad-e meg... másrészről, tudtommal a hazai bogárfauna fel van térképezve, a haza gombavilág pedig még mindig nincs teljesen, ami számomra elég érdekes. A gombák világa eléggé megfoghatatlan.



Szerintem tanulj képpel, és kösd valami megfogható dologhoz, pl. hogy mit lehet az adott dologgal csinálni. Például, mire jó egy gyógynövény. Meg kezdd a legnagyobb különbségekkel, a legegyszerűbben elkülöníthető jegyekkel, és amikor már pár tipikus dolgot felismersz, máris lesz sikerélményed.

2019. jan. 4. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Akkor nekem is érdemes lenne határozói könyvekkel kezdeni?
2019. jan. 4. 06:28
 3/21 anonim ***** válasza:
Nem tudom, én amúgy nem vagyok biológus. Én így kezdeném. Miben akarsz amúgy elmélyedni? Csak mert ha pl. gombákban, akkor nem úszhatod meg, hogy befizess tanfolyamokra. Az állatok szerintem a legkönnyebbek. Pl. a madármegfigyelés nagyon szép hobbi, lehet menni gyűrűzőállomásokra, keresni öreg madarászokat...
2019. jan. 4. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
Én a madarakkal kezdtem (mert számomra ők a legérdekesebbek). Már 4-5 évesen. Apa mindig minden héten kivitt az erdőbe és beszélketünk róluk. Amikor 1. osztályban megtanultam olvasni az első könyv amit elolvastam egy madárhatározó volt. Sok olyan madár volt amit még nem láttam és mivel érdekeltek elkezdtem őket megfigyelni. Ez azóta is az egyik kedvenc hobbim (amikor nemzeti parkokban vagy bárhol olyan helyen vagyok mindig madarakat keresek. Aztán jöttek a rovarok, hüllők majd a puhatestűek, halak, emlősek... Szerintem azzal kezd amelyik csoport legközelebb áll a személyiségedhez. A legtöbbet azzal tanulhatsz amit látsz szerintem, én mindig kiegészítésként olvastam el a határozókat.
2019. jan. 4. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm! S a határozók közül vannak "mintakönyvek",vagy teljesen mindegy melyiket választom?
2019. jan. 4. 13:53
 6/21 anonim ***** válasza:
4 vagyok. A Mórától nagyon sok kisméretű jó könyv van
2019. jan. 4. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:
Ne haragudj,én nem találtam. Segítenél? Egy határozót találtam csak.
2019. jan. 4. 18:19
 8/21 anonim ***** válasza:
Én biológus hallgató vagyok és nekünk rengeteg fajt kell(ene) megtanulni. Ehhez is komoly tudás szükséges. Először nagyobb kategóriákban érdemes gondolkozni, aztán leszűkíteni. Ehhez tudni kell minden csoportnak az általános jegyeit. Magyarul tudnod kell a növénytant, állattant, mikológiát.
2019. jan. 4. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Te tudnál ajánlani könyveket ehhez? Határozói,állatani stb. könyveket?
2019. jan. 4. 19:27
 10/21 anonim ***** válasza:

4 vagyok. Az interneten most én se találtam de itt egy növényhatározó:

[link]

2019. jan. 4. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!