Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Idődilatáció csak a gyorsulás...

Idődilatáció csak a gyorsulás során lép fel két vonatkoztatási rendszer között?

Figyelt kérdés

Kifejtem, bár elöljáróban annyit mondanék, hogy laikus vagyok a témában, így nagyon is elképzelhető, hogy hülyeségeket is leírok.


Szóval tegyük fel, hogy van két inerciarendszer: A és B. Az egyik (B) a másikhoz képest a fénysebesség 99%-val közlekedik. Nyilván, amíg ilyen sebességre felgyorsul, nem lesz inerciarendszer, és ugye a gyorsulás következtében B sajátideje más lesz A-hoz képest. Amíg B fedélzetén eltelik 2 év, addig A-nál eltelik 10 év. Sacc per kábé. (Tételezzük fel, hogy 2 évig tartott az, amíg felgyorsult a fénysebesség 99%-ára).


Na most: ha ezek után mindkettő inerciarendszerként fog viselkedni, akkor megmarad közöttük a 8 évnyi sajátidő-különbség? Azaz csakis akkor lép fel idődilatáció, amíg az egyik gyorsulni fog, s nem viselkedik inerciarendszerként, s miután beálltak mindketten, nem lesz további eltérés a két helyi óra között?


Köszönöm!



2019. jan. 7. 16:52
 1/7 anonim ***** válasza:

"Az idődilatáció [...] Albert Einstein relativitáselméletében két körülmény során jelenik meg:

- A speciális relativitáselméletben, mikor a két vonatkozási rendszer egymáshoz viszonyítva mozgásban van, vagyis inercia-rendszerek esetén. Ezt az effektust pontosan leírja a Lorentz-transzformáció.

- Az általános relativitáselméletben, mikor a vonatkoztatási rendszerek egymáshoz képest gyorsulnak. Ezt nevezzük gravitációs idődilatációnak."

[link]

2019. jan. 7. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! De mint írtam, nagyon laikus vagyok, s nem igazán tudok egyértelmű következtetést levonni az idézett szövegrészből. Összefoglalná nekem, a példámra alkalmazva, kérem? :)
2019. jan. 7. 17:02
 3/7 anonim ***** válasza:

Az inerciarendszer nem azt jelenti, hogy egyformán jár az órájuk!

A gyorsan mozgó rendszerben SOKKAL lassabban telik az idő, mint nálad!

2019. jan. 8. 03:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Wadmalac ***** válasza:

Most elmorfondíroztam, mert ismert tény, hogy az univerzumban két, egymáshoz képest egyenes vonalú egyenletes mozgást végző test "jelenideje" is eltér, távolságuktól, haladási irányuktól és sebességüktől függően.

A rel. elméleti ismereteim alapján, ha két test mondjuk egymástól kitérő pályán bárhol az univerzumban gyorsulás nélkül halad, elvileg az idejük közt dilatáció nem lép fel, de a fentiek miatt elbizonytalanodtam.

2019. jan. 8. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"elvileg az idejük közt dilatáció nem lép fel"

HA egyforma a sebességük!

2019. jan. 8. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Wadmalac ***** válasza:

"HA egyforma a sebességük!"

Ez a fogalom nem értelmezhető, egymáshoz viszonyított sebességről lévén szó.

2019. jan. 8. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 dq ***** válasza:

Nem. Nincs köze az idődilatációnak a gyorsuláshoz. A sebességekhez van köze.


Abban az értelemben, ahogy a lendületnek és a mozgási energiának sincs köze a gyorsuláshoz csak a sebességhez: semmilyen képletben nem szerepel az 'a' viszont mindegyikben szerepel a 'v'.


Ezt a két dolgot, hogy olyan mint a mozgási energia, meg, hogy nincs a képletben 'a' betű, nyugodtan felírhatod a kezedre, jól fognak jönni.


> Na most: ha ezek után mindkettő inerciarendszerként fog viselkedni, akkor megmarad közöttük a 8 évnyi sajátidő-különbség?


Megmarad a sajátidő-különbség, sőt, továbbra is eltérő sebességgel fognak járni az óráik.

2019. jan. 8. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!