Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A csapvíz valóban nemi hormono...

A csapvíz valóban nemi hormonokat tartalmaz?

Figyelt kérdés
Ismerőstől hallottam, hogyha a hormonális fogamzásgátlók kiürülnek a szervezetből és bekerülnek a vízhálózatba, akkor azt nem tudják kiszűrni belőle és szerinte ezért van sok vékony, csenevész fiú manapság.

2019. jan. 8. 19:46
 1/6 anonim ***** válasza:
83%
Igenis, meg nem is. Eleve sok helyen fúrt kutakból, rétegvízzel táplálják meg a hálózatot, itt kizárt hogy bármi hormon a vízbe kerüljön. A folyóparti vízkivételi művek, csápos-kutak, kavics-ágy kutak, már jelentenek némi kockázatot, mivel a folyóink rendesen tele vannak ösztrogénnel. Ez onnan származik, hogy a fogamzásgátlók szépen kiürülnek a pisivel, az meg a tisztított szennyvízzel meg vissza az élővízbe. A jelenlegi tisztítási módszerek nem bontják le a hormonokat. Hogy mennyire tele vannak a vizeink női hormonokkal, mi sem bizonyítja jobban, hogy a kárász halfajunknak már évtizedekkel ezelőtt eltűntek a hím példányai, minden ikrából nőivarú példány kel ki. Szaporodni a kárász csak úgy tud, hogy összeívik a ponttyal. Nagyon publikus vizsgálattól még nem hallottam az ivóvíz hormontartalmáról, de tanulmányok már vannak arról, hogy a férfiak spermaszáma, nemzőképessége a II.vh óta a felére csökkent. Ami viszont biztos, hogy a műanyagok használata nagyban ront a helyzeten, mert használatukkal sok olyan vegyi anyag kerül a szervezetünkbe, ami ösztrogén hatású. Ilyen pl. a biszfenol-A, amit a PE-palack gyártásánál használnak, de kiderült, a helyettesítői is hasonló hatással bírnak. Tehát, ha úgy gondolod hogy palackos ásványvizet iszol, akkor sem úszod meg a hormonokat, mert a palack anyagából beszipkázod.
2019. jan. 8. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
91%

Az a helyzet, hogy az analitika nagyon jó. Sokkal jobb, mint az átlag ember el tudná képzelni. Olyan apró mennyiségeket ki tudunk mutatni, amiknek igazából az ember számára semmi jelentősége. De ha ki tudod mutatni, hogy van 0,00000001% kokain a csapvízben, akkor azt a számot elhagyhatod előle, és csak annyit jelentesz, hogy "KOKAIN A CSAPVÍZBEN!!!!". Így csupa nagy betűvel és felkiáltó jelekkel. Ez a helyzet a különböző hormonokkal, gyógyszer maradványokkal, stb. Van, persze hogy van. Ha azt találod hogy nincsen valami a csapvízben, akkor egyszerűen csak nem mérsz elég jól. Egy-két atom/molekula mindenféléből van.

Ha konkrét cikket olvasol, akkor az az első szűrő, hogy írnak-e koncentrációt. Ha nem, akkor csak el akarnak valamit adni. Ha igen, és ng/l vagy ppb a koncentráció mértékegysége, az azt jelenti, hogy kb. egymilliárd litert kéne meginnod egy gramm elfogyasztásához, ez a leghatásosabb molekuláknak is a hatásos adagja alatt van, méghozzá jóval.

A komoly probléma a környezetbe kijutó hormonokkal az a természetet érinti. A halakat, meg a vízparti állatokat. Mivel ők nem szennyvíz tisztítón keresztül kapják a vizet. De az emberek számára a vizet olyan mértékben megtisztítják, hogy gyakorlatilag nincsenek hormonok benne.

Ez a "mennyi csenevész fiú van" szöveg meg egyrészt divat kérdése, most divatosabb soványnak lenni, másrészt meg klasszikus "bezzegrégen"-ezés. A valóságban az a régen nem volt olyan, mint a bezzegelők szerint. Harmadrészt meg egyszerűen a mai embernek nem kell annyi fizikai munkát végeznie.


Itt a vízművek nyilatkozata a kérdésben:

"Bár az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről szóló 201/2001 (X.25) Kormányrendelet a gyógyszerek és egyéb gyógyszergyári vegyi anyagok esetleges maradványának vizsgálatát nem írja elő, a Fővárosi Vízművek a Budapesti Műszaki Egyetem szakértőinek bevonásával egy K+F program keretében végzett ilyen jellegű méréseket. Ennek során a statisztikai adatok szerint leggyakrabban használt gyógyszerek – szteroid hormonok és nem szteroid jellegű vegyületek – esetleges jelenlétét vizsgáltuk a Duna vizében, az ivóvízbázisainkon, a vízkezelés előtti és utáni pontokon. A jelenleg rendelkezésre álló mérési technikákkal az ivóvízben nem találtunk kimutatható mennyiségben gyógyszermaradványt, annak ellenére, hogy a módszerek érzékenysége nagy, hiszen nanogrammnyi (a gramm milliomod része) mennyiségeket is képesek kimutatni. Ezek a vegyületek általában felszíni vizekben találhatóak meg, azonban nemzetközi összehasonlítás alapján a Duna vízminősége jóval kedvezőbb, mint más európai folyóké."


Szóval még az iszonyú pontos mérési módszerekkel se mutatható ki Budapesten ilyen. Budapesten kívül pedig a legtöbb magyar város a felszín alatt víztározókból nyeri a vizét, ami nem szennyezett ilyesmivel.


"A jelenlegi tisztítási módszerek nem bontják le a hormonokat"

Most is lebontják a egy részüket, és egy tollvonás kérdése, hogy még többet lebontsanak a kormány részéről. Ez szakmailag nem nehéz probléma, csak az a jelenlegi álláspont, hogy a mostani szint megfelelő. Ha zavar, akkor szerintem Orbán Viktor szívesen fogadná a javaslatodat, hogy mérjék és


"Hogy mennyire tele vannak a vizeink női hormonokkal, mi sem bizonyítja jobban, hogy a kárász halfajunknak már évtizedekkel ezelőtt eltűntek a hím példányai, minden ikrából nőivarú példány kel ki."

Ez tök jó, de a kárász és az ember vize között van egy víztisztító telep.


"Nagyon publikus vizsgálattól még nem hallottam az ivóvíz hormontartalmáról"

Hát akkor keress rá, van egy csomó.


"tanulmányok már vannak arról, hogy a férfiak spermaszáma, nemzőképessége a II.vh óta a felére csökkent."

Nem a II. VH óta, hanem 1973 és 2011 között. Szóval jah, ez elég durva. Viszont ezt még senki nem kapcsolta össze sikeresen semmilyen jelenséggel. A vízben levő ösztrogénnel se és a PBA-val se.


"Ami viszont biztos, hogy a műanyagok használata nagyban ront a helyzeten, mert használatukkal sok olyan vegyi anyag kerül a szervezetünkbe, ami ösztrogén hatású. Ilyen pl. a biszfenol-A, amit a PE-palack gyártásánál használnak, de kiderült, a helyettesítői is hasonló hatással bírnak."

Na ez nettó hülyeség. Először is, PET-palack. A PE az más. De biszfenol-A-t nem a PET, hanem a PC (polikarbonát) műanyagok előállításához használnak. A CD-ben meg autó alkatrészekben van, nem az üdítős palackban. Igaz, csinálnak PC-ből is palackokat, de jóval ritkábbak, mint a PET palackok. A PET-ben pedig semennyi BPA nincsen. És amúgy a PC palackokat is úgy csinálják, hogy ha ki is oldódik belőle valami, akkor az ne legyen káros. Vannak erre törvények. De ha ez a téma zavar, akkor ne vegyél PC palackot. Elég könnyű, mert a palackoknak szerintem legalább 99%-a PET, és rájuk van írva.

2019. jan. 8. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
96%

Igen, a PET palackban elméletileg nincs BPA, viszont van bőven antimon, meg ne nagyon hagyjad napon, mert akkor az UV-re szétesik, és mindenféle szar kioldódik belőle amit összefoglalóan gyártási segédanyagként tartanak számon, és csöppet sem egészséges. Erre azt gondolja az ember, hogy rendben, nem rakom ki tűző napra a PET palackot, de mi a biztosíték arra, hogy az áruház ahol vettem, raktározás, pakolás címszó alatt nem tette ezt meg napokig. Vettem már olyan ásványvizet ami szinte ihatatlan volt, annyira "műanyag" íze-szaga volt, ment is a kukába. Ez viszonylag jó összefoglaló a BPA-ról, tényleg szinte mindenben benne van [link] . Jó hogy felhívtad a figyelmem, hogy a halak, köztük a kárász is, az élővizekben vannak, és nem a vízvezeték hálózatban, vagy a víztoronyban. Horgász létemre ez hasznos információ volt, bár én is ezt írtam.

Vízművek nyilatkozata...khmm..mint hiteles információ. Ki mondta?..hazudtunk éjjel és nappal.. Mit is mondhatna, nyilvánvalóan azt, hogy a budapesti csapvíz a világon a legjobb, hiszen "ásványvíz", azt hiszem ez volt pár éve a szlogenjük, azt még azért hozzá tették, hogy azért háromszoros a klór mennyisége az átlagosnál, mert nagyon alacsony a Duna vízszintje. Nem olyan régen, talán az elmúlt nyáron jelezték zöldek, hogy nagyon mérgező anyagok szivárognak a Dunába az egykori gázgyárnál, Óbudánál. Elsőként a vízmű nyilatkozott, hogy ilyen nincs, ha mégis, az egészségre ártalmatlan. Amikor valami akkreditált laborral bemérették, hogy tényleg nagyon gáz a helyzet, akkor nagy nehezen elismerték hogy tényleg mérgező a cucc, de nem kell tartani akkor sem tőle, mert 1000 méterrel arrébb már annyira felhígul,hogy határérték alatt van. Na ennyire hitelesek. Józan paraszti (és műszaki) ésszel belegondolva, hogy is működik egy csápos kút, pl amilyenek Dunakeszinél, Szentendrénél a parton vannak? Én még javítottam is egynek a szigetelését Dunaújvárosnál, úgyhogy belülről is láttam hogy néznek ki. A kerek épület alatt van egy galéria, kb. 5-6 m mély, és abból sugár irányba 30-50 m hosszban acél drén csövek (csápok) vannak besajtolva a Duna alá, a kavics ágyba, a meder alá, úgy 5-6 méterre. Ez a kavics réteg hivatott megszűrni a Duna vizét, ami nem más, mint egy mélységi szűrő. A mélységi szűrők sajátossága, hogy egy idő után eltelítődik, mivel a keresztmetszetében fogja fel a szennyeződéseket. A kavics felületére rátapadnak a pici szemcsék, és ott is maradnak, mivel visszamosni nem lehet őket. Egy idő után a kút jobb esetben eltömődik, de van hogy a szennyeződés átjut a kútba. Alapvetően ez a szűrési mód a mechanikai szennyezés ellen van, a molekuláris szennyezést kiszűrni nem képes. Most nem tudom mi az előírás, de régen minden nap vett a köjál mintát minden kútból, de csak E-coli baktériumra vizsgálták. Ha egy bizonyos csíraszámnál több volt, akkor lezárták a kutat, és fertőtleníteni kellett. Ha kicsi a BP.-i víz hormontatalma, az csak annak köszönhető, hogy a Duna vízben sem olyan nagy a koncentráció, vagy hogy a csőhálózatban a csőfalakon lévő mangániszap megköti. Én azért a biztonság kedvéért inkább maradok a nitrát-nitrit mentes fúrt kutamnál.

2019. jan. 8. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Wadmalac ***** válasza:
90%

Egy apróságot ne hagyjunk ki.

Az ilyen hírek a víz ilyen-olyan tartalmáról főként USA-ból indulnak, ahol gyakorlatilag megapoliszok vízrendszerei a téma kiindulópontjai. Ezen városok tiszta frissvíz-ellátása sokkal kisebb arányú, mint a tipikus magyar átlag és sokkal nagyobb mértékben támaszkodnak sokszorosan visszaforgatott tisztított szennyvízre.


Náluk lehet, hogy megalapozott a dolog, de itt, ahol elismerten ivóvíz-paradicsomban élünk, ez a probléma még nem is igazán tud jelentkezni.

Hasonló a helyzet az ivóvíz mikroszemcsés műanyag-tartalmával.

2019. jan. 9. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
54%
A vízben nem, de a sörben női hormonok vannak. Ha sok sört iszol, úgy viselkedsz, mint egy nő: gyakran jársz ki vizelni, hülyeségeket beszélsz és szarul vezetsz. :D
2019. jan. 9. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
van benne nemi hormon, mikroműanyag, és sperma is
2022. febr. 18. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!