Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha az ISCO a fekete lyuk...

Ha az ISCO a fekete lyuk forgási sebességével arányos, akkor elméletileg létezhet olyan fekete lyuk, amelyből tud információ távozni?

Figyelt kérdés

Most néztem meg Derek (Veritasium) videóját a témáról, ahol arról beszél, hogy a legbelső stabil körpálya átmérője, avagy távolsága az eseményhorizonttól, a fekete lyuk forgási sebességével ellentétesen változik. Tehát ha nő a forgási sebesség, akkor az ISCO átmérője csökken.


Említést tesz róla, hogy elméletileg ha elég gyorsan forog egy fekete lyuk, akkor az ISCO elérheti az eseményhorizontot, minek következtében a foton képes lenne kilépni az eseményhorizont mögül.


Viszont a tudományos álláspontról csak annyit mond, hogy bár elméletileg lehetségesnek tartják, nem igazán értékelt elmélet, mert ellent mond a fekete lyukakról kialakult képünknek.


Valaki tud ehhez valami részletesebb forrást? Mennyit foglalkoztak ezzel a kérdéssel és mennyire tartják valószínűnek a "meztelen szingularitás" létezését?


2019. jan. 12. 17:31
 1/1 MDaniel98 ***** válasza:

A fekete lyukak és az információ távozása kapcsán számos elméleti és tudományos vita folyik a tudományos közösségben. A "meztelen szingularitás" koncepciója, amely egy olyan szingularitást jelöl, amely nem van eltakarva egy eseményhorizonttal, az egyik aspektusa ennek a vitának.


Az eseményhorizont egy olyan határ, amely egy fekete lyukat körülvesz, és amelyen belül semmi, még a fény sem képes elhagyni a lyuk gravitációs vonzása miatt. Ez azt jelenti, hogy az információ nem tud kijutni egy fekete lyukból a külső világba.


Az ISCO (Innermost Stable Circular Orbit) az a legbelsőbb stabil keringési pálya, amely körül egy fekete lyukon belül keringő anyag még stabilan megmarad. Az ISCO-t a fekete lyuk forgási sebessége befolyásolhatja, és különböző méretű fekete lyukak esetén eltérő távolságon helyezkedhet el.


Ami a "meztelen szingularitást" illeti, ez az elmélet arra utal, hogy bizonyos feltételek mellett a fekete lyuk szingularitása láthatóvá válhatna a külső megfigyelők számára, mivel nincs elrejtve az eseményhorizont mögött. Ez azt jelentené, hogy az információ távozhatna a fekete lyukból.


Azonban fontos megjegyezni, hogy a fekete lyukak természetével és működésével kapcsolatos kutatás még mindig folyamatban van, és a "meztelen szingularitás" létezésének kérdése is vita tárgyát képezi a tudományos közösségben. Az elméleti modellezések és a számítások alapján sok kutató tartja valószínűnek a fekete lyukak információ távozásának lehetetlenségét, de az újabb kutatások és felfedezések további megértést nyújthatnak a fekete lyukak és az információ távozása közötti kapcsolatokról.


Az alábbiakban találhat néhány forrást, amely részletesebben foglalkozik a fekete lyukak információ távozásával és a "meztelen szingularitás" témájával:


Penrose, R. (1969). Gravitational Collapse: The Role of General Relativity. Rivista del Nuovo Cimento, 1(2), 252-276.


Hawking, S. W. (1974). Black hole explosions? Nature, 248(5443), 30-31.


Wald, R. M. (1998). The Thermodynamics of Black Holes. Living Reviews in Relativity, 1(1), 12.


Wald, R. M. (2001). The Thermodynamics of Black Holes. In Black Holes and Relativistic Stars (pp. 381-413). The University of Chicago Press.


Bardeen, J. M., Carter, B., & Hawking, S. W. (1973). The Four Laws of Black Hole Mechanics. Communications in Mathematical Physics, 31(2), 161-170.

2023. jún. 19. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!