Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik tökéletes inerciarends...

Létezik tökéletes inerciarendszer?

Figyelt kérdés
A Földünk mozog a Naprendszerben, a Napunk a galaxisunkban, a Tejútrendszer az extragalaktikus inerciarendszerhez képest mozog. És ezek közül egyik sem végez egyenes vonalú egyenes mozgást, tehát nem tekinthetők tehetetlenségi rendszereknek definíció alapján. Tehát csak elméletben létezik tökéletes inerciarendszer, gondolatkísérletekben?

2019. jan. 16. 00:10
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudunk róla, hogy létezne.
2019. jan. 16. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
"Tökéletes" mindenből csak elméleti szinten létezik.
2019. jan. 16. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Egy Föld körüli pályára állított pl. űrhajó belsejében lévő dolgok közelítőleg egy adott inerciarendszerben vannak. Pontos lokális kísérlettel (is) kimutatható, hogy nem egy inerciarendszerben vannak. (Azaz ha nem nézhetünk ki az ablakon vagy nincs is ablak, a kísérletet csak belül végezhetjük el.) Két "levegőbe" rakott tárgy ott nem fog tökéletesen ugyanúgy maradni egymáshoz képest, mint ahogy az következne az inerciarendszer tulajdonságaiból. (Akkor is ha feltesszük, hogy minden egyéb hatást kizártunk, pl ha az egyikbe belerúgunk és elmozdul abból nem következik hogy nem inerciarendszerbe volt.) A Föld körüli pályán minél messzebb rakjuk egymástól a tárgyakat annál kevésbé fog inerciarendszerre hasonlítani. Vagyis ha már több ezer km-re vannak egymástól akkor ott már nagyon látszik hogy hopsz ő így mozog hozzám képest, "össze is vesznek". Én vagyok inerciarendszerbe, nem te nem vagy hanem én vagyok mondja a másik. Vagyis csak kis távolságon belülre teljesül. Az hogy ez a távolság 100 méter vagy 1 méter vagy 10 centi, ez a mérés pontosságától függ hogy lokálisan mi tűnik még annak.

Elvonatkoztatva a Föld körüli pályától, a newtoni modell szerint egy inerciarendszer (sőt mind) végtelen messzeségig tart, azaz ha egy tetszőleges x inerciarendszerbe vagyok akkor (ha egyéb másodlagos, harmadlagos stb. hatásokat ha kiküszöböltem) elhelyezhető tőlem tetszőleges messzeségbe egy másik megfigyelő aki szintén velem egy inerciarendszerben van. Azonban ilyen rendszer valójában nincs a téridő szerkezete miatt (lásd általános relativitáselmélet), csak kis lokális inerciarendszerek vannak, melyek csak véges pontossággal inerciarendszerek.

2019. jan. 16. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!