Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki elmagyarázná mi is ez...

Valaki elmagyarázná mi is ez a géndrive?

Figyelt kérdés
Az indexes cikket hatásvadásznak érzem, plusz tudományosan felületes.

#tudomány #biológia #genetika #géndrive #genedrive
2019. jan. 25. 03:25
 1/4 anonim ***** válasza:
Rákerestem a cikkre, nem tudom mi a bajod vele, teljesen korrekt összefoglaló laikusoknak. Ha többet akarsz, akkor irány a Wikipedia és a Google Scholar. Nem tudsz angolul, vagy miért a Gyakorin várod hogy írjanak neked ízlésed szerinti tudományos ismeretterjesztő esszéket?
2019. jan. 25. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 dellfil ***** válasza:

[link]


dellfil

2019. jan. 25. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Angol tudás meg angol tudás közt is van különbség. Bele kjezdtem olvasni az angol wikibe, de a 30. mondatnál azt vettem észre hogy nem áll össze a kép.


És igen, egy rövid összefoglalót szeretnék, mert nem elég magas kvalitású az angolom.

I have to improve my vocabulary and exercise more than I do by now. Actually my english is limited.


Egyébként, ha már nyelvtudásnál tartunk. Én 13 éves korom óta olvasom a gyakorit, elsők között a tudományok kategóriát. Rengeteget tanultam itt még akkor, amikor max annyit tudtam angolul hogy "yes-no".

Szóval lehet hogy egy érdeklődő tízen valahány évesnek jól jön ez a kérdés majd még, aztán majd farigcsálja a nyelvtudását.

2019. jan. 25. 15:19
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Oké. Gondolom a mechanizmus részletei érdekelnek. Ez nagyjából úgy néz ki, hogy a génmódosított egyedben a gén elé berakják a Cas9 gént (erről magyarul is találsz forrást bőven) és egy irányító szekvenciát. Az irányító szekvenciát úgy állítják be, hogy amikor a Cas9 kifejeződik (más szóval a Cas9 enzim legyártódik az őt kódoló DNS-ről), akkor a természetes allélnál vágja el a DNS-t. Ahogy ez megtörténik, a sejt beépített DNS-javító mechanizmusa felismeri, hogy sérült a DNS, és megpróbálja visszaállítani azt. Ehhez segítségül hívja a homológ kromoszómát, és a sérülés környékét átmásolja arról. Na de azon a kromoszómán van a trójai falovunk (Cas9 gén + irányítószekvencia + általunk preferált allél). Ezzel eltüntettük a természetes allélt, és mindkét kromoszómán az általunk preferált verzió van már, a drive-val együtt.


Ha ez az egyed aztán szaporodik, és létrejön a zigóta, azzal fog kezdődni minden, hogy a drive belevág a másik allélba, a DNS-javítás során rögtön átíratja magát a másik kromoszómára, így a kifejlődő egyed minden sejtjében, mindkét kromoszómán a drive-os változat lesz rajta. Így ez az egyed is azt fogja továbbörökíteni, és így tovább.


Ezért aggattak rá eleinte ilyen jelzőket, hogy atombomba, genetikai népirtás stb. Ha te az indexes cikket szenzációhajhászásnak tartod, akkor simán félreértetted azt, mivel ők pont arról tudósítottak, hogy az apokaliptikus víziók - legalábbis emlősök esetében - túlzónak tűnnek, mivel egereken már nem működik ilyen tökéletesen a dolog, és "csak" 70%-os hatékonyságot tapasztalnak. Meg valami egyelőre ismeretlen önvédelmi mechanizmust.

2019. jan. 25. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!